Lapkričio 3 dieną, ketvirtadienį, Anykščių koplyčioje prasidėjo 13- asis dokumentinių filmų festivalis ADOX ,,Laisvės horizontai“. Šių metų festivalio tema postsovietinės atminties refleksijos, nes sukako trisdešimt metų nuo Sovietų Sąjungos žlugimo.
Iki lapkričio 24 dienos, kiekvieną ketvirtadienį Anykščių Koplyčioje nemokamai bus rodomi dokumentiniai filmai, kurie skatins prisiminti tą laiką ir pastangas atgauti laisvę.
Dokumentinių filmų festivalis ,,Laisvės horizontai“ prasidėjo simboliniais dokumentiniais kino kadrais – prie subomborduoto Ukrainos Irpinės miesto teatro pianinu groja muzikantas. Tarsi įrodymas, kad pasaulyje laisvės horizontų nematyti. Pasipriešinimo akciją Ukrainoje šį pavasarį surengęs muzikantas Darius Mažintas, kurį žiūrovai regėjo ekrane, koplyčioje tuo pat metu skambino Frederiko Šopeno ,,Noktiurnus“.
Po pianisto D. Mažinto pasirodymo buvo parodytas pirmasis iš penkių šių metų festivalyje pristatomų dokumentinių filmų – režisierės (ji ir filmo scenarijaus autorė) Giedrės Žickytės prieš dvejus metus pastatytas ,,Šuolis“. Tai filmas apie tai, kaip prašydamas politinio prieglobsčio lietuvis jūreivis Simas Kudirka 1970- aisiais metais iš sovietinio laivo peršoko į JAV pakrančių apsaugos katerį ,,Vigilant“. Tačiau amerikiečiai politinio prieglobsčio besiprašantį lietuvį grąžino sovietams. Sumuštas, suvyniotas į antklodę, Simas buvo parplukdytas ir įkalintas. Už tėvynės išdavimą jį nuteisė dešimt metų kalėti Sibiro lageriuose.
Dėl šio įvykio JAV kilo protestai, vyko tūkstantinės demonstracijos. Jūreivis S. Kudirka iš Griškabūdžio tapo tarptautinių žmogaus laisvių pažeidimo simboliu. JAV gyvenančių lietuvių pastangomis jūreivio likimą sprendė net du JAV prezidentai, kol netyčia paaiškėjo faktas, kad Simo mama yra gimusi Amerikoje, todėl jos sūnus gali pretenduoti į JAV pilietybę. Ir taip, po keturių kalėjimo metų Sibire S. Kudirka su motina, žmona ir vaikais persikėlė per Atlantą, kad …Lietuvai atgavus Nepriklausomybę sugrįžtų ten, iš kur ir išvyko į Ameriką, į kaimą netoli Griškabūdžio. Nes, kaip po filmo peržiūros pasakojo režisierė G. Žickytė, tuo metu Griškabūdyje nebuvo laisvų parduodamų namų, todėl iš Amerikos sugrįžusi S. Kudirkos šeima įsikūrė gretimame kaime.
Pagal romano vertą istoriją JAV jau buvo pastatytas vaidybinis filmas. Tačiau režisierės G. Žickytės dokumentika nekelia melodramiškų emocijų. Mažo žmogaus veržimasis į laisvą, turtingą pasaulį prikausto žiūrovo dėmesį savo jėga, o drauge ir beprasmiškumu. Ir ten, ir čia Simas sako esąs niekas. Runkelis.
Po renginio vykusį filmo ,,Šuolis“ aptarimą moderavo režisierius Linas Mikuta. Pilną salę susirinkusių žiūrovų sveikino Anykščių menų centro direktorius Tomas Tuskenis.
Anykščių rajono savivaldybės meras Sigutis Obelevičius, kuris sakė iki ADOX festivalių (o dokumentinių filmų festivalius rengti Anykščiuose pradėjo režisierius Arūnas Matelis) dokumentiką įsivaizdavęs kaip kažką panašaus į sovietinį ,,Fitilį“. ,,Dabar ir aš anykštėnai žino, kas yra geras dokumentinis filmas“, – kalbėjo meras S. Obelevičius.
570941 71239I feel you did an awesome job explaining it. Certain beats having to research it on my own. Thanks 993930
Sutinku. Tomas Tuskenis ir yra rimtas Anykščių pasirinkimas kultūros įataigos vadovavimo srity. Daugiau nėra. O gaila
ar pats direktorius projektus parašo, kad taip jau laurus kabinat, o gal prieš rinkimus į sąrašo viršų talpinat?
Labai šaunu. Neapsirikta, kad direktorius yra Tomas Tuskenis. Kolektyvui pasisekė.