• Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika
Šeštadienis, 10 gegužės, 2025
No Result
View All Result
Anyksta.lt
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
  • Lietuvos ir užsienio naujienos
    • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Gyvieji Anykščiai
  • Aukštaitiškas formatas
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
  • Anykšta TV
  • Veiklos Anykščiai
  • Ženklai ir žmonės
  • Premium Anykšta
  • Prenumerata
  • Skelbimai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
  • Lietuvos ir užsienio naujienos
    • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Gyvieji Anykščiai
  • Aukštaitiškas formatas
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
  • Anykšta TV
  • Veiklos Anykščiai
  • Ženklai ir žmonės
  • Premium Anykšta
  • Prenumerata
  • Skelbimai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
No Result
View All Result
Anyksta.lt
No Result
View All Result

Skausmo alchemija gydytojos Stasės Krasauskienės romane (Nr. 48, 2019-06-22)

Ona JAKIMAVIČIENĖ
2019-07-13
Laikraštis
0
Gydytoja Stasė Krasauskienė saugo brangiausių žmonių - savo žuvusių vaikų - buvimo pėdsakus.
Dalintis FacebookDalintis Twitter

Leidykla ,,Vitae Litera ‘’ išleido pirmąją žinomos anykštėnės, gydytojos Stasės Krasauskienės knygą – romaną ,,Kai nutyla paukščiai”.
Nors romano veikėjų vardai, pavardės, veiksmo vieta nesiejami su Anykščiais, tačiau anykštėnai nesunkiai atpažins ilgametės Anykščių gydytojos, akušerės ginekologės S. Krasauskienės romane jos pačios netektį ir skausmą, 2010 metų sausio pradžioje į automobilio avariją patekusias abi dukras Iloną Žurumskienę (akušerę ginekologę) ir Renatą Timinskienę (akių ligų gydytoją) , žentą Vaidą Žurumską (ginekologą) anūkes Agnę ir Ievą Žurumskaites ir anūką Roką Timinską.”

Solidžios apimties (320 puslapių) kūrinyje autorė pasakoja istoriją apie kaimo sodyboje gyvenančią mergaitę Akvilę, jos paauglystę, mokyklinius metus, medicinos studijas Vilniaus universitete, gyvenime sutiktus žmones, meilę, santuoką ir be galo skaudžią jos šeimos tragediją. Nors romano veikėjų vardai, pavardės, veiksmo vieta nesiejami su Anykščiais, tačiau anykštėnai nesunkiai atpažins ilgametės Anykščių gydytojos, akušerės ginekologės Stasės Krasauskienės romane jos pačios asmeninę patirtį – didžiulę netektį, skausmą, automobilio avarijai išplėšus brangiausius žmones – dukras, žentą, anūkę ir anūką, o gyvenimas virtęs bežade tuštuma, kai nebegieda paukščiai ir kasdienybė grasina naujais praradimais. Ši knyga nepaliks abejingų, nes skausmas, širdį draskanti motinos ir močiutės gėla verčia virpėti širdį, smogia klaikų praradimą, juodą nežinią ir trapią viltį išgyvenančio žmogaus sopuliu bei kaskart nepaliauja stulbinti motinos meilės, tikėjimo, vidinės stiprybės stebuklu. Romano redaktorė ir maketuotoja – Danutė Ruseckaja, viršelio maketuotoja Violeta Neimontaitė, viršelio iliustracijos autorė – Agnė Žurumskaitė, autovarijoje žuvusi Stasės Krasauskienės anūkė.
Anykštėnės gydytojos romanas ,,Kai nutyla paukščiai” – pirmoji Stasės Krasauskienės knyga. Ją sudaro penkios dalys : ,,Prologas”, 4 skyriai ir ,,Epilogas”. I-oji dalis ,,Dar tik pamokas ruošė” pasakoja apie pagrindinės veikėjos Akvilės mokyklinius metus, pirmąją meilę ir išdavystę, anksti atrastas gyvenimo vertybes, glaudų ryšį su tėvais, seserimi, atsakomybę ir norą gyventi dorai, neišduodant savo principų ir orumo. Jaunutė romano herojė Akvilė žavi savo veiklumu, energija, jautrumu draugų nesėkmėms, noru suprasti kitą, padėti tam, kuris, pats suklupęs, įskaudinęs pačią Akvilę, reikalingas užuojautos, supratimo ir atleidimo. Guosdama ją išdavusį mylimąjį, mergina jo ,,žvilgsnyje matė kančią. Ji visa esybe veržėsi prie mylimojo. Nieko nesakiusi, paėmė vaikino ranką, lyg norėtų atimti jo skausmą“. Jai užtenka stiprybės kelti tą, kuris pametė, suklydo, bet Akvilė nesidairo atgal ir pradeda naują gyvenimo lapą – eina ,, ten, kur daug kartų tekės ir leisis saulė ir ateitis galbūt bus daug šviesesnė“.
Antrosios romano dalies siužeto vingiai leidžia pamatyti Akvilės – studentės gyvenimą, kai ji, ,,nuvijusi tolyn ankstyvosios jaunystės praeitį, užrakino ją savyje ir pasinėrė į mokslus, kurie kursas po kurso darėsi vis sudėtingesni ir įdomesni“. Įtemptas darbas, praktika medicinos įstaigose, greitosios pagalbos stotyje, sporto treniruotės grūdina merginą, padeda suvokti, kad ,,meilė – ne mainai : duok man – duosiu tau. Meilė – tai sugebėjimas džiaugtis mylimojo laime. Ji privalo iš savo gyvenimo išbraukti tai, kas trukdo judėti pirmyn, ir praeitį palikti praeičiai“. Ryškėja nepaprastai tvirtas, patrauklus ir brandus romano veikėjos charakteris ne tik gebant atleisti kitam, paleisti tai, kas neturi ateities, kas nužydėjo, bet ir susidūrus su pirmosiomis neatšaukiamomis netektimis – tėvelio mirtimi, baime dėl kaime likusios vienišos motinos. Akvilė, išgyvendama skaudų likimo smūgį, privalo kurti savo gyvenimą – susižada su bendrakursiu, bet ir vėl , išvydusi jo plėšrią aistrą, polinkį pasiduoti instinktams, savininkiškumą ir cinizmą, nutraukia sužadėtuves. Šis sprendimas atneša išsivadavimą ir leidžia vėl kvėpuoti, o aplankiusi ramybė skatina nenustoti tikėti ateitimi.
Trečioji knygos ,,Kai nutyla paukščiai” dalis – ,,Akimirkos, dėl kurių verta gyventi”. ,,Senas autobusas dardėjo duobėtu asfaltu ir vežė Akvilę į naują jos gyvenimo etapą”. Pirmieji žingsniai rajono ligoninėje, ,,įsikūrusioje sename klebonijos pastate”, ant skardžio, kurio ,,apačioje tekėjo upė” – šios detalės aktyvina skaitytojo vaizduotę, o dažnas anykštėnas iš jų atpažins senąją Anykšių ligoninę, prisimins jos istoriją. Romano erdvės aprašymuose esama ir daugiau detalių, keliančių asociacijas, susijusias su Anykščiais : miestą dalija tiltas per upę, už jo – autobusų stotis, horizonte – gražus, svaiginantis pušų šilas, miestelio parke išlieta čiuožykla…Šioje romano dalyje vėl regime Akvilės gyvenimą, bloškiantį ją į naują meilę, kuriai ir vėl nelemta išsipildyti, į naujus iššūkius ir išbandymus, į sudėtingą ir dažnai ne tik džiuginančią, bet ir skaudinančią profesinę gydytojos, akušerės ginekologės, patirtį. Epizoduose, pasakojančiuose apie kasdieninį darbą miestelio ligoninėje, gausu sudėtingų profesine prasme situacijų, reikalaujančių priimti vienintelį teisingą sprendimą, neišvengtas klaidas ir jų pamokas. Įdomūs šioje romano dalyje sukurti Akvilės kolegų , ligoninės gydytojų, portretai: Akušerijos skyriaus vedėjas Petras Zabulis, ,,stambus, žilas, kiek garbanotais plaukais vyras”, jo žmona – akušerė Aldona, jauna gydytoja Eliza, akušerė Stefanija, ginekologė Jolanta, jaunas gydytojas Petras Tamulis, akušerė Karvelienė. Jų charakteriai piešiami įtaigiai, vaizduojant kasdieninių santykių peripetijas, per elgesį, reakcijas, veiklos būdus ir modelius išryškinamos medikų vertybės, kartais šokiruojančios ir nuviliančios požiūriu į gyvybę ir mediko pareigą. Pavaizduoti portretai, kaip ir veiksmo erdvės aprašymai, nejučia skaitytoją anykštėną verčia ieškoti gydytojų, realiai dirbusių Anykščiuose, prototipų (prisipažinsiu, kad skaitydamą romaną mintyse bandžiau atpažinti medikus, pas kuriuos lankiausi, su kuriais susidūriau gyvendama Anykščiuose). Kaip ten bebūtų, trečiojoje romano dalyje Akvilė pajunta gyvenimo prasmę : ,,darbas Akušerijos skyriuje buvo sudėtingas sunkus<…>, tačiau teikiantis pasitenkinimą.” Akvilės gyvenimas irgi atranda savąją vagą : ji išteka, vienas po kito gimsta vaikai – dvi dukrelės ir sūnus. Gyvenimo upės tėkmėje bėga dienos ir metai, auga vaikai, renčiamas didelis ir erdvus namas, kad užtektų vietos visiems, o užaugę vaikai jau kelia sparnus – kuria savo gyvenimus, kurių nelygumus, duobes ir anūkų nešamą palaimą Akvilė priima kaip neprilygstamą dovaną, kurios ,,pakuotėje<…> svarbiausia buvo jos didelė šeima“.
Paskutinės, ketvirtosios romano dalies ,,Kodėl nutilo paukščiai?” dėmesio centre – nelaimė, suardžiusi, išdraskiusi, atėmusi tai, kas brangiausia, dukroms su anūkais išvykus pailsėti į naujametinę kelionę. Sukrečia motiną, močiutę aplankiusi artėjančios tragedijos vizija, pranašingas sapnas: ,,Akvilė pamatė save, kabinančią rieškutėmis juodą, su žemėmis susimaišiusią tešlą, kurią ji dėjo į dubenį ir ruošėsi kepti blynus. Ją sustabdė tuo metu jau miręs svainis, sakydamas: ,,Neimk tu tos tešlos.” Apie šį sapną Stasė Krasauskienė yra pasakojusi ,,Anykštai” po lemtingos tragedijos, nusinešusios 4 gyvybes ir septyneriems metams bei penkiems mėnesiams, iki paskutinio atodūsio, į komą panardinusios antrąją dukterį ir galų gale ją atėmusios. Šis epizodas itin autobiografiškas, leidžiantis brėžti paralelę tarp romano veikėjos Akvilės ir kūrinio autorės gyvenimo.
Romanas ,,Kai nutyla paukščiai” alsuoja autentišku skausmu, dreskiančiu kiekvieną, skaitantį Akvilės gyvenimo istoriją. Negali nejaudinti Motinos gėla ir stiprybė, nes amžina yra tiesa, kuri tampa esminiu romano moto, kad ,,motinoms sunku gyventi be savo vaikų. Jos visada jų ilgėsis. Tai baisi gyvenimo anomalija, verčianti jaustis taip, lyg jos gyventų savo išėjusiųjų vaikų ir anūkų sąskaita“. Šis Stasės Krasauskienės kūrinys verčia suprasti, koks trapus ir vienkartinis yra gyvenimas, visai neprimenantis žaidimo smėlio dėžėje, nepanašus į skaitytą knygose, ,,kad vienintelė , tikra ir pastovi yra Motinos meilė, <…> bet ir ji yra bejėgė“. Sukrečia romano epiloge Akvilės sakomi žodžiai : ,,Kai Dievo meldžiau pagalbos, pamaniau, kad Jis arba manęs negirdi, arba yra ne Visagalis…/ Atleisk man, Viešpatie!“ Romanas ,,Kai nutyla paukščiai” kiekvienam kalba apie dalykus, laužančius žmogų, bet negali nekelti susižavėjimo autorės nuoširdumas, drąsa, stiprybė, gebėjimas prabilti apie tai, kas taip artima, iškentėta, krauju užmokėta. Motinos Meilė, Viltis ir Tikėjimas gyvybės amžinu pulsu, tapęs atrama, nugulęs į kūrinio puslapius, padeda atrasti dabartį ir gyventi.

Kitas įrašas
Pijaus BALČIAUS nuotr.

Penktadienis ,,Velnio akmenyje“: nuo Rusijos pogrindžio iki vokiško metalo

Panašūs straipsniai

Svarsto, kaip padėkoti dėkotojams (Nr. 33, 2022-04-30)

2022-05-18
9

Balandžio 27-ąją, minint Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, pagerbti populiariausi Anykščių medikai, kuriuos tradicija tapusiuose rinkimuose išrinko „Anykštos“ laikraščio bei portalo...

Saulės jėgainių parką savivaldybė statys aerodromo teritorijoje (Nr.31, 2022-04-23)

2022-05-14
6

Anykščių rajono taryba nusprendė nebepardavinėti Kavarsko seniūnijos Šerių kaime esančio oro uosto – aerodromo nusileidimo tako. Anykščių rajono savivaldybė šio...

Anykščių kultūra išpopuliarėjo Indonezijoje (Nr.30, 2022-04-16)

2022-05-10
34

2021-ųjų metų veiklos ataskaitą pristačiusi Anykščių kultūros centro direktorė Dijana Petrokaitė nemažai dėmesio skyrė įstaigos internetinio tinklapio rodikliams. Įstaiga nustatė,...

Kario paminklas Kurkliuose nudažytas Ukrainos vėliavos spalvomis (Nr.29, 2022-04-12)

2022-05-07
14

Balandžio 10-osios naktį Kurkliuose, priešais bažnyčią, Sovietinių karių kapinėse esantis kario paminklas nudažytas geltonos ir mėlynos spalvos dažais. Nors paminklas...

Anykšta TV:

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

Naujienos

Ties Keblonimis automobilis užmušė žmogų
Mirė Eugenijus Andriejauskas
Anykščiuose siūlo atsisakyti kičo
Šį šeštadienį į Anykščius užsuks „Moterų ralio” dalyvės
Svėdasiškių šnektos ypatybės
Savaitgalio diskusija: Ko trūksta Anykščių miesto parke?

Apskrities nusikalstamų įvykių apžvalga

Gegužės 9 dienos apskrities įvykių apžvalga
Gegužės 8 dienos apskrities įvykių apžvalga
Gegužės 7 dienos apskrities įvykių apžvalga
Gegužės 6 dienos apskrities įvykių apžvalga
Gegužės 5 dienos apskrities įvykių apžvalga
Gegužės 4 dienos apskrities įvykių apžvalga

Lietuvos ir užsienio naujienos

Lietuva kuria atsiskaitymo kortele be interneto sistemą krizės atveju
A. Veryga: vėl balsuojant dėl A. Dudėno, „valstiečiai“ išliktų nuoseklūs
Nuo mokyklų iki parduotuvių kasų: šiandien prasideda pavasarinė „Maisto banko“ akcija
Pasaulio lyderiai sveikina naująjį popiežių Leoną XIV
Lietuviai ir toliau labiausiai pasitiki ugniagesiais
Amerikiečių kardinolas Robertas Francis Prevostas išrinktas popiežiumi Leonu XIV

Laikraštis

Svarsto, kaip padėkoti dėkotojams (Nr. 33, 2022-04-30)
Saulės jėgainių parką savivaldybė statys aerodromo teritorijoje (Nr.31, 2022-04-23)
Anykščių kultūra išpopuliarėjo Indonezijoje (Nr.30, 2022-04-16)
Kario paminklas Kurkliuose nudažytas Ukrainos vėliavos spalvomis (Nr.29, 2022-04-12)
Jei ne švietimas – Anykščių rajonas muštų indekso dugną (Nr.28, 2022-04-09)
Iš Tarybos darbotvarkės išbrauktas 21 klausimas (Nr.26, 2022-04-02)
Restoraną ant Šventosios kranto numatyta nuomoti už kuklią kainą (Nr.25. 2022-03-29)
Anykščiuose ukrainiečius šokiravo atlyginimo dydis (Nr. 24, 2022-03-26)

Vietovės ir žmonės

Mačionių kaimas patrauklus verslui ir poilsiui
Mikieriai ir nuostabusis Leika
Skiemonyse tuščių sodybų beveik nelikę
Nuo melioracijos išsigelbėjo pakišdamas revoliucionierių
„Nebėr Jurgiškio…“
Žiogų kaime Žiogai negyvena
Levaniškiuose užpuolė šunys
Vaikystės pievose prezidentas gano aubrakus

skelbimas žiūrėk

skelbimas žiūrėk

Apklausa

Ar nereikėtų vėl pradėti daugiabučių šildymo sezono?

Rezultatai

  • Balsavimų archyvas

PRENUMERATA

PRENUMERATA

Jaros prekyba

Jaros prekyba

Anyksciu baldai

Anyksciu baldai

Anyksciu kredito unija 300×250@2x

Anyksciu kredito unija 300×250@2x

Husquarna atsinaujinkite

Husquarna atsinaujinkite

Baneris bulves

Baneris bulves

800x800_AGROBITE_LT

800x800_AGROBITE_LT

AKC BANERIS

AKC BANERIS

AMC baneris

AMC baneris

Anyksciu vandenys_ logotipas

Anyksciu vandenys_ logotipas

baseino bangenis stovykla

baseino bangenis stovykla

Anyksciu siluma 300×250@2x

Anyksciu siluma 300×250@2x

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

akksc.lt

akksc.lt

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Projektą „Legenda: gyvieji Anykščiai – 2025“

10 000 Eur iš dalies finansuoja

Medijų rėmimo fondas.

anykta.lt logo
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

No Result
View All Result
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
  • Lietuvos ir užsienio naujienos
    • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Gyvieji Anykščiai
  • Aukštaitiškas formatas
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
  • Anykšta TV
  • Veiklos Anykščiai
  • Ženklai ir žmonės
  • Premium Anykšta
  • Prenumerata
  • Skelbimai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In