Antradienį, gruodžio 10-ąją, Anykščių kultūros centre savivaldybės administracijos darbuotojos visuomenei pristatė Anykščių kvapą.
Tiesa, didžiąją dalį beveik 10 tūkst. eurų kainavusio ir rezonanso visuomenėje sulaukusio Anykščių kvapo komponentų rasime nebent prekybos centrų lentynose, o ne mūsų krašto gamtoje.
Puntukas kvepia citrusais?
Informaciniame lapelyje nurodoma, kad „Anykščių šilelio, Puntuko ir Šventosios upės įkvėptas ir užburiantis Anykščių krašto kvapas“ yra sukurtas iš trijų natų. Viršutinėje natoje – bergamotė, apelsinas ir citrina, vidurinėje – granatai ir neroli, o apatinėje – rozmarinas, eglių spygliai, kadagių uogos bei kedras.
Sukurti du tipai Anykščių kvapų – kvepiančios žvakės ir namų kvapai. Už sutartyje numatytą sumą – beveik 10 tūkstančių eurų – Anykščių rajono savivaldybė gaus ir tam tikrą kiekį šių gaminių.
Į Anykščių kultūros centre surengtą kvapo pristatymą jo gamintojai – MB „Maeler“ atstovai – neatvyko, nes, pasak Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorės Jurgitos Banienės, ir nebuvo kviesti.
Kvapo pristatymo ėmėsi savivaldybės administracijos darbuotojos Inga Eidrigevičienė, Jolanta Jucevičienė ir Silvija Sakevičiūtė.
Tarp pirmųjų uostytojų buvo Anykščių rajono savivaldybės vicemeras Dainius Žiogelis, Seimo nario Arūno Dudėno patarėjas, Anykščių rajono tarybos narys Juozas Juknius bei buvęs Anykščių mero Kęstučio Tubio patarėjas Laimas Fergizas.
Pristatymo pradžioje kvapais susidomėjo bent dešimt moterų. Visos gyrė ir džiaugėsi.
Kvapas kaip modernus menas
Savivaldybės administracijos direktorė J. Banienė Anykščių kvapo pristatyme „Anykštos“ paklausta, kuo Anykščių kvapas siejasi su Anykščiais, išskyrus pušis ir logotipą ant pakuotės, sakė, jog siejasi emocija.
„Unikali pati formulė, sukurta pagal mūsų užsakymą. <…> O kaip su moderniu menu, paveikslais? Sako, čia yra peizažas, o to peizažo nematyti… Tai čia iš tos serijos“, – kodėl firminis Anykščių kvapas su Anykščiuose uodžiamais kvapais nelabai siejasi, aiškino J. Banienė.
Administracijos direktorė teigė, kad Anykščių kvapas bus patentuotas, o firminėmis kvapiomis žvakėmis ir namų kvapais su Anykščių logotipais greičiausiai prekiaus Anykščių turizmo ir verslo informacijos centras, Anykščių menų inkubatorius, o galbūt ir privatininkai.
Už dabartinio pirkimo sumą – beveik 10 tūkstančių eurų – Anykščiams skirta po 100 vienetų žvakių bei namų kvapų ir 50 vienetų žvakių ir namų kvapų rinkinių. Už papildomus žvakių ir namų kvapų kiekius teks mokėti papildomai.
Apie kvapų pirkimą rajono vadovai nežinojo
Anykščių rajono savivaldybės mero pavaduotojas D. Žiogelis „Anykštai“ sakė, jog nei jis, nei meras Kęstutis Tubis apie Anykščių kvapo pirkimą nežinoję, tačiau sakė manąs, jog sprendimas buvo teisingas.
„Pušų, pušyno kvapas artimiausias Anykščiams. Citrusiniai, matyt, dėl poreikio sustiprinti kvapą eteriniais aliejais. Man labiau būtų patikęs obuolys, bet, matyt, nesiderina. Tačiau, nežiūrint į kainas, kvapas man labai patinka. Reikia turėti reprezentacinę dovaną. Atvažiavo prezidentas, atvažiavo ministras, atvažiavo vyskupas – nebegalime jiems mėtyti bloknotų, knygučių, tušinukų ir puodukų. Turbūt jau pavasarį buvo nuspręsta, kad perkame kvapą. O informacijos pateikimas galėjo būti ir geresnis. Bet nuo amžių amžinųjų buvo tie pinigai reprezentacijai“, – „Anykštai“ kalbėjo D. Žiogelis.
Iš savivaldybės uždirbs beveik metines pajamas
Internete, rekvizitai.lt skelbiama, kad pernai kvapų gamintoja – mažoji bendrija „Maeler“ – gavo 16 tūkst. 549 eurus, 2022 metais – 7 tūkst. 411 eurų. 2021 metais – 16 tūkst. 29 eurus pajamų. Taigi, pagal sutartį su Anykščių rajono savivaldybe, MB „Maeler“ gaus beveik metines pajamas.
Kvapų kūrėjų bendrijos „Maeler“ darbuotojų skaičius bei bendrijos vadovo pavardė nėra skelbiama. Bendrovė registruota Kaune, daugiabučio namo bute.
Kazlų Rūdos kvape yra ir baravykų
Mažiausiai antrą kartą Anykščių rajono savivaldybė daro analogišką sprendimą kaip Kazlų Rūdos savivaldybė.
Suvalkiečiai turi kazlųrūdiečio kortelę, taip pat yra sukūrę ir Kazlų Rūdos kvapą, kurį prieš kelias dienas taip pat gyrėsi sukūrę. Miškuose esanti savivaldybė savo reprezentaciniam kvapui naudojo net grybus.
„Po balsavimo visos kvapo dalys nugulė tokia tvarka: pirmiausia pagrindinis akordas, tarsi įžanga, kurią užuodžiame pirmiausiai, bet kuris ir išblėsta greičiausiai. Čia sau vietą rado gaiva alsuojantis miško kvapas: pušys, kadagiai. Širdies akorde, kuris yra kvepalų esmė, pagrindinis veiksmas bei priedainis, randame žemuoges, medieną, pakalnutes, vaistažoles. Galiausiai, baziniame akorde, kuris lyg pamatas ir lyg bosinės natos muzikiniame kūrinyje, sodriai užvaldo ir išlieka ilgiausiai, galite užuosti gurmaniškus baravykus, kurie kaip parfumerinė medžiaga, turi ne tik grybų, bet ir šokolado pustonius, šlapių samanų ir paklotės tonus, taip pat vetiverijas, pačiulius – gilius, tamsiai žalius ir žemės spalvų paletės potėpius“, – poetiškai apie Kazlų Rūdos kvapą rašoma visitkazluruda.lt.
Beje, be kortelių ir kvapo Anykščius su Kazlų Rūda vienija dar ir Udrius Armalis. Dabartinis Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro direktorius U. Armalis yra vadovavęs ir Kazlų Rūdos Turizmo ir verslo informacijos centrui.