
Apie sutelktinį finansavimą, kaip alternatyvų būdą pritraukti lėšų verslo, kūrybiniams ar socialiniams projektams, tikriausiai yra girdėjęs ne vienas žmogus. Nors pati idėja (daug smulkių investuotojų indėlis į vieną iniciatyvą) išlieka panaši visame pasaulyje, praktinis jos įgyvendinimas skirtingose šalyse nėra vienodas. Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime, kuo skiriasi sutelktinis finansavimas Lietuvoje ir užsienyje.
Apie sutelktinį finansavimą
Sutelktinis finansavimas (angl. crowdfunding) – tai lėšų pritraukimo būdas, kai verslo idėją ar projektą finansuoja daug smulkių investuotojų. Jis skirstomas į kelias pagrindines rūšis: skolinimo, nuosavybės, atlygio ir aukojimo. Sutelktinis finansavimas pasižymi įvairiais privalumais, pvz., stabilumu, nedidelėmis pradinėmis investicijomis, galimybe prisidėti prie išskirtinių projektų. Be to, jis laikomas gana saugiu būdu įdarbinti savo pinigus.
Sutelktinis finansavimas gali būti skirtas:
Verslo plėtrai;
Naujo verslo kūrimui;
Kultūriniams projektams;
Meninei ar kūrybinei veiklai;
Prireikus finansų pelno nesiekiančioms organizacijoms;
Prireikus pinigų kitiems tikslams įgyvendinti.
Sutelktinis finansavimas, kaip ir dauguma kitų investavimo būdų, taip pat pasižymi įvairiomis rizikomis. Trumpai tariant, niekuomet negalite būti garantuoti, kad pasirinktas projektas tikrai bus įgyvendintas sėkmingai.
Sutelktinis finansavimas Europos Sąjungoje 2024 metais
Sutelktinio finansavimo sektorius 2024 metais Europos Sąjungoje išgyveno augimą. Teigiama, kad per įvairias platformas iš viso pritraukta daugiau nei 1 mlrd. eurų. Net 87% investuojančių asmenų buvo smulkūs investuotojai, kurie aktyviai naudojosi galimybe pradėti investavimo kelią nuo nedidelių sumų. Pagal platformų skaičių Lietuva taip pat buvo tarp lyderių, kartu su Prancūzija ir Nyderlandais. Daugiau informacijos apie sutelktinį finansavimą ES 2024 metais rasite čia.
Sutelktinis finansavimas Lietuvoje
Lietuvos banko duomenys rodo, kad 2024 metais sutelktinio finansavimo rinka Lietuvoje augo – finansuoto turto kiekis stabiliai didėjo, o investuotojų aktyvumas ir toliau liko aukštas. Tai reiškia, kad investuojantys asmenys išlaiko pasitikėjimą šiuo instrumentu. Pavyzdžiui, Lietuvoje lyderiaujanti nekilnojamojo turto sutelktinio finansavimo platforma „Profitus“ nuo veiklos pradžios jau yra sutelkusi beveik 260 mln. eurų investicijų. Teigiama, kad mūsų šalyje vidutinė investicija į paskolas siekia maždaug 2700 eurų.
Sutelktinis finansavimas užsienyje
Didelės, tarptautinės sutelktinio finansavimo platformos kasmet pritraukia šimtus milijonų eurų investicijų. Nors Europos Sąjungos rinka yra smulkesnė nei Jungtinių Amerikos Valstijų ar Jungtinės Karalystės, investicijų augimą spartina vieninga licencija. Kaip jau minėjome, ES dominuoja Prancūzija ir Nyderlandai, kurios pritraukia daugiau nei 1 mlrd. eurų per metus. Teigiama, kad Jungtinėje Karalystėje vidutinė investicija į paskolas siekia maždaug 5000–6000 eurų, Prancūzijoje – 2000–3000 eurų, Nyderlanduose – 1000–2000 eurų.
Sutelktinio finansavimo skirtumai Lietuvoje ir užsienyje
Pradėkime nuo to, kad Lietuvoje dominuoja nekilnojamojo turto paskolos, o užsienyje galima rasti gerokai didesnę įvairovę. Žinoma, tai priklauso nuo konkrečios šalies. Lietuvoje uždirbtoms palūkanoms taip pat taikomas 15% gyventojų pajamų mokestis. Kitos šalys turi įvairių lengvatų, pvz., Jungtinė Karalystė ar Ispanija. Lietuvoje dar tik kuriasi antrinė rinka, kurioje savo investicijas galėtumėte perparduoti anksčiau laiko. Kai kuriose kitose šalyse ji jau egzistuoja. Lietuvoje taip pat sukurta mažiau licencijuotų platformų. Kita vertus, tai galima suprasti, nes mūsų šalis nėra itin didelė.
Užsak Nr. 479