Šią vasarą buvo tęsiami buvusios Anykščių dvarvietės archeologiniai kasinėjimai.
Iš Anykščių kilęs istorijos mokslų daktaras Tomas Baranauskas išdėstė, kad ypatingų sensacijų, tokių kaip pernai, šių metų Anykščių dvarvietės tyrimai neatnešė.
Pernai skirtingos komandos, dirbusios viena šalia kitos ir kasusios skirtingus pjūvius, aptiko XIV amžiaus radinius. Viena archeologų komanda rado XIV amžiaus monetą, kita – šukę.
Pernai, kaip ir šįmet, vienoje komandoje su profesoriumi Gintautu Zabiela dirbęs dr. T. Baranauskas po aptiktų XIV amžiaus gaminių „Anykštai“ sakė, kad du to paties laikotarpio radiniai negali būti atsitiktinumas, jie yra tvirtas įrodymas, kad Anykščių dvaras stovėjo jau XIV amžiuje.
Šiemet surasti tokios pačios istorinės vertės dalykų mokslininkams Anykščių dvarvietėje nepavyko.
„Rastos 4-ios XVII a. monetėlės, XVI-XVIII a. keramikos šukės, kai kurios gali siekti ir XIV-XV a., bet jos nėra aiškiai datuojamos,“ – nurodė istorikas.
Dr. T. Baranauskas dėstė, jog kasinėjant dvarvietę rastas geras kibiras vinių. „Nevertingas, bet daug darbo pareikalavęs radinys. Matyt, buvo duobė, į kurią buvo suverstos XX amžiaus šiukšlės. Vinių visas kibiras, jei ne daugiau. Tarp tų vinių buvo XX amžiaus plomba su vyčiu. Gali būti Smetonos laikų,“ – sakė mokslininkas.
Mokslininkai rado ir žvejybinį kabliuką, kuris gali būti ir dvarvietės laikų, tačiau jį sunku datuoti.
Šiemet mokslininkai ištyrinėjo 60 kv. m plotą. Pernai dr. T. Baranausko ir prof. G. Zabielos komanda taip pat ištyrė analogiško ploto teritoriją.
Dvarvietės kasinėjimai atliekami Anykščių savivaldybės užsakymu.
Pasak dr. T. Baranausko, konkretaus statybų projekto nėra, tačiau atliekami archeologiniai tyrinėjimai panaikins suvaržymus galimoms statyboms Anykščių menų inkubatoriaus teritorijoje.
Komentarai 1