
Jau rytoj – šv. Velykos, tad ne viena šeimininkė suka galvą ne tik kuo išradingiau margučius numarginti, skanius patiekalus paruošti, bet ir – kaip papuošti, padekoruoti šventinį stalą, prie kurio susirinks šeima, giminės ar draugai.
Kokie augalai tinka puošti velykinį stalą, „Anykštos“ skaitytojams papasakojo gėlininkė, gėlių salono „Lanka“ Anykščiuose savininkė Eugenija Sudeikienė.
Šakelės jau turėjo būti pamerktos
„Velykos – tai atgimimo šventė, o atgimimą simbolizuoja visi atgimstantys augalai – įvairios sprogstančios šakelės, dygstantys svogūniniai augalai“, – sakė E. Sudeikienė, dėl to dažniausiai jais stalą ir dekoruojame.
„Vazose gali būti pamerkta šakelių, bet tai turėjo būti padaryta iš anksto, kad jos išsprogtų.
Beržo šakelės labai greitai išsprogsta, taip pat – ir gluosnio „kačiukai“. Būtent šie pamerkti augalai ir simbolizuoja atgimimą, – teigė gėlininkė: – Kalbant apie žydinčias šakeles, tai šiuo metu natūraliai žydi sedula. Taip pat buvo galima pasimerkti trešnių, vyšnių šakelių, forzicijų.“
Tinka įvairios žydinčios gėlės
Stalą puošti galima įvairiomis jau žydinčiomis gėlėmis: „Į gražesnį vazonėlį galima dėti narcizus, žydres, krokus, hiacintus, daryti įvairias kompozicijas“, – sakė E. Sudeikienė ir, paklausta, ar būtų galima Velykų stalui išsikasti lauke augantį hiacintą ir, jį persodinus į vazonėlį, taip pasipuošti, gėlininkė abejojo: – Išsikasti galima, bet atgal į lauką pasodinus, vargu ar jo šaknys prigis. Norint taip papuošti stalą, hiacintą reikėtų pasisodinti iš rudens ir vazonėlį saugoti nuo šalčių, kad jis būtų pliusinėje, nuo nulio iki +5 laipsnių, temperatūroje. Tokį vėliau į lauką galima persodinti, bet jau bus sutrikdytas ramybės periodas ir lauke augti jam reikės prisitaikyti apie poros metų.“
Ant stalo merkti taip pat galima tulpes, narcizus. Pasak E. Sudeikienės, labai ilgai laikosi vėdrynai – kaip tik šiuo metu yra jų sezonas: „Vėdrynų žiedai labai gražūs, jie puikiai atrodo pavasario puokštėse su kitomis šakelėmis.“
Samanos – dar vienas akcentas, neretai matomas ant velykinio stalo.
„Tik iš samanų reikia kažką sukurti – tai gali būti pintinėlė, išklota samanomis ir ant jų padėti margučiai. Kitas būdas – dekoruoti žydinčių svogūninių gėlių vazonėlius – jomis galima pridengti žemę, jei kompozicija iš kelių svogūninių gėlių. Samanas naudojame kaip puošybos elementą, detalę tarp šakelių, svogūninių gėlių, bet vienomis samanomis stalo nepuošiame“, – žiniomis dalijosi E. Sudeikienė.
Jei nevalgome, nuodingų augalų nėra
O ar yra augalų, kurių negalima skinti, rauti? Galbūt kai kurie augalai yra nuodingi ir jais nederėtų dekoruoti šventinio stalo?
„Kalbant apie sveikatą – man juokingi pasakymai, kad augalas nuodingas. Juk jų nevalgome. Mūsų visi kambariniai augalai yra nuodingi, tie patys hiacintai ar tulpės, jei juos valgytume, yra nuodingi. Tokių augalų, kurie skleistų pavojingą kvapą, dujas, irgi nėra. O saugomi yra pataisai, kuriais žmonės mėgsta puošti kiaušinius. Jų nei skinti, nei rauti negalima“, – paaiškino floristė.
Namams – aukštesnės kompozicijos
Pasiteiravus, kaip Velykų proga puošti namus, E. Sudeikienė sakė: „Lygiai taip pat, kaip ir stalą – galima pasipuošti, sakykime, komodą, tik kitur galima statyti aukštesnes kompozicijas – ant stalo aukštos paprastai trukdo.“
Labai malonu visiems, pranešu graitu laiku kad man vadavauja mana vyras Leonasas ! Gyvenam šiuo metu Panevežy..