
Kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje užfiksuotas rekordinis orų atšilimas paskatino ankstyvą žievėgraužio tipografo skraidymą – jis prasidėjo net 3–4 savaitėmis anksčiau nei įprasta. Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai pirmuosius kenkėjo įsigraužimus po augančių žalių eglių žieve užfiksavo jau balandžio viduryje – taip pat gerokai anksčiau nei įprasta.
2025 m. kovo 28 d. – balandžio 15 d. specialistai 46 eglynų kirtavietėse iškabino 138 barjerines gaudykles su viliokliu, skirtas žievėgraužio tipografo populiacijos gausumui stebėti. Visos Lietuvos mastu yra pažymėtos 23 nuolatinės stebėjimo vietovės. Kiekvienoje jų kasmet parenkamos dvi naujos eglynų kirtavietės, kuriose įrengiama po 3 gaudykles.
Pirmoji sugautų vabalų apskaita atlikta gegužės 5–7 dienomis. Lyginant su 2024 metų pirma apskaita, populiacija padidėjo 10 stebėjimo vietovėse, sumažėjo 11-oje, o 2 išliko panaši kaip pernai. Didžiausias kenkėjo populiacijos augimas fiksuotas T9, T16 ir T19 vietovėse – čia sugauta apie 1,5–2 kartus daugiau vabalų nei 2024-aisiais. Tuo tarpu T2 ir T5 vietovėse populiacija žymiai sumažėjo, tačiau tikėtina, kad dalis vabalų dėl vėsesnių orų dar nebuvo pradėję skraidymo.
Absoliučiai daugiausia žievėgraužio tipografo suaugėlių sugauta Kazlų Rūdos regioninio padalinio Kazlų Rūdos girininkijoje – vidutiniškai po 8413 vabalų vienoje gaudyklėje. Mažiausias gausumas užfiksuotas Mažeikių regioninio padalinio Sedos girininkijoje – vidutiniškai 542 vabalai gaudyklėje.
Analizuojant regioninius duomenis, didžiausias populiacijos augimas stebimas Pietų Lietuvoje – čia, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, žievėgraužio tipografo gausumas padidėjo 42 proc. Šiaurės ir Rytų Lietuvoje populiacija sumažėjo atitinkamai 45 ir 48 proc., o Vakarų regione išliko panaši kaip pernai.
Vidutiniškai vienoje gaudyklėje per pirmąją apskaitą sugauta 22 proc. mažiau vabalų nei per 2024 metų pirmąją apskaitą. Vis dėlto, dėl balandžio mėnesio oro permainingumo, tikrasis žievėgraužio tipografo populiacijos gausumas paaiškės tik po antrosios apskaitos, gegužės mėnesio pabaigoje, kai pasibaigs žiemojusių vabalų skraidymas.
Per pirmąsias tris apskaitos savaites, naudojant 138 gaudykles, buvo sugauta beveik trečdalis milijono žievėgraužio tipografo suaugėlių (307 416 vnt.).
Gegužės antroji pusė – birželio pradžia yra ypač svarbus laikotarpis šviežiai kenkėjų apniktų eglių paieškai ir pašalinimui iš miško. Valstybinė miškų tarnyba primygtinai rekomenduoja visiems miško savininkams ir valdytojams žvalgyti pusamžius ir vyresnius eglynus, ypač besiribojančius su šviežiomis kirtavietėmis ar buvusiais kenkėjų židiniais, laiku pastebėti ir pašalinti iš miško žalias eglių vėjavartas, vėjalaužas ir labai pažeistus medžius, laikantis Miško sanitarinės apsaugos taisyklių 29 ir 30 punktų reikalavimų bei užtikrinti medienos apsaugą miško sandėliuose.
Esant galimybei, nuo gegužės iki rugpjūčio rekomenduojama nevykdyti pagrindinių ir einamųjų miško kirtimų eglynuose, visą dėmesį skiriant sanitariniams kirtimams. Gausi žievėgraužio tipografo populiacija ir dideli jo pažeistų eglynų plotai kelia rimtą grėsmę tvariai miškininkystei – ypač tuose Lietuvos regionuose, kur gausu pribręstančių, brandžių ir perbrendusių eglynų.
Valstybinės miškų tarnybos informacija
Anykštos dėka naują žodį išmokau.. Žievėgraužis.
Juk jau ispjove beveik visa sveika brandu miska , galima ta ,,zievegrauzi ,, ir pamirsti