Orai

Kurį tekstą pirmiausiai perskaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Vyras ateina pas magą ir prašo jį išvaduoti nuo jau 20 metų besitęsiančio prakeiksmo. Magas klausia:
- Ar galite man tiksliai pasakyti prakeiksmo tekstą?
- Skelbiu jus vyru ir žmona...

Komentaras

Ciocė:„Tai kur gi tas klimato atšilimas? Gal pinigai baigėsi,kad visi norintys pakeisti pasaulį, užsikišė."

Komentuoti
Rajono ūkininkai įvairių išmokų kasmet gauna 17 - 18 milijonų eurų.

Nuo trečiadienio, spalio 16 dienos, ūkininkams pradedama mokėti tiesioginių išmokų avansinė dalis.
Šiemet paraiškas gauti išmokas už deklaruotas žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius Anykščių rajone pateikė apie 3 tūkst. ūkininkų.

 

Deklaruojančių mažiau, tačiau didėja plotai

Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis ,,Anykštai“ sakė, kad Anykščių rajono ūkininkai pastaraisiais metais gauna įvairių išmokų už 17 - 18 mln. eurų.
Nacionalinė mokėjimo agentūra informuoja, kad visas avansines išmokas planuoja išmokėti spalio mėnesį, nes jau atlikta didžioji dauguma būtinų patikrinimų. Kaip skelbiama pranešime, avansinių išmokų sulauks ūkininkai, kurių pateiktose paraiškose nebuvo nustatyta neatitikimų ar jie buvo išspręsti.
Tačiau jei pareiškėjai žalinimo atitikčiai skirtuose plotuose augina azotą kaupiančius augalus, jiems iškart bus mokamos galutinės išmokos.
Nuo gruodžio 1 d. pareiškėjų sąskaitos bus papildytos likusia išmokų dalimi. Galutinis išmokų mokėjimo terminas – kitų metų birželio 30 d.
Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velkonis pastebėjo, kad deklaruojančių žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius skaičius sumažėjo, tačiau jis yra labai nežymus.
,,Kiekvienais metais deklaruojančiųjų mažėja. Tačiau daugėja deklaruojamų plotų. Žmonės įsisavina tuos plotus, kurie per 20 Lietuvos nepriklausomybės metų buvo apleisti ir vėl juos pritaiko žemės ūkio veiklai“, - pastebėjo V.Velikonis.

Pievų šienavimas - irgi žemės ūkio veikla

Pasiteiravus, kiek iš teikiančių deklaracijas iš tiesų vykdo žemės ūkio veiklą, o ne tik nušienauja pievas, Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas V.Velikonis sakė: ,,Šienavimas ir priežiūra vis tiek yra žemės ūkio veikla. Svarbu neužleisti žemės. Nesvarbu, kad į salotas nededa tos žolės, bet vis tiek tai yra žemės ūkio veikla. Kiek yra tokių ,,sofos“ ūkininkų, žino tik ,,penki žydai Niujorke“.

Metai blogi ne visiems ūkininkams

Kalbėdamas apskritai apie žemės ūkio situaciją Anykščių rajone šiais metais, Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas V.Velikonis sakė, kad esktremalios gamtinės sąlygos labiausiai palietė sodininkus ir uogų augintojus.
,,Ūkininkai nukentėjo nuo šalnų. Galima sakyti, kad jų derlius šiemet - perpus mažesnis nei įprastais metais. O gyvulininkystė... Aišku, ji kenčia kiekvienais metais nuo pašarų trūkumo, bet kenčia ir dėl nepalankių rinkos kainų. Dėl to žmonės traukiasi iš gyvulininkystės. Žinoma, ir dėl sunkaus darbo. O užsiimantiems augalininkyste, sakyčiau, šie metai yra gana vidutiniški ir gana neblogi, tik vasarojaus ir ankštinių kultūrų (žirnių, pupų) derlius šiemet blogas“, - kalbėjo V.Velikonis.

Tiesioginių išmokų dar nesulaukė

Lietuvos ūkininkų sąjungos Anykščių skyriaus pirmininkas Žilvinas Augustinavičius ,,Anykštai“ sakė, kad paankstintos tiesioginės išmokos ūkininkams yra labai svarbios.
,,Šiais metais žemės ūkio produkcijos supirkimo kainos, palyginti su ankstesniais metais, yra  nukritusios, todėl nemažai ūkininkų dar vengia parduoti savo produkciją tikėdamiesi, kad tos kainos dar paaugs. Rudenį apyvartinių lėšų visada trūksta, todėl tiesioginių išmokų labai laukiame. Tiesa, nors jos teoriškai pradėtos mokėti, kol pasieks visus, kam jos priklauso, tai turbūt ateis ir mėnesio galas. Kiek teko telefonu kalbėtis su Anykščių rajono ūkininkais, dar neteko girdėti, kad kuris tiesiogines išmokas jau būtų gavęs“, - sakė Ž.Augustinavičius.

Ūkinininkai irgi svarstė piketuoti

Paklaustas, kaip apskritai ūkininkai vertina šalyje vykdomą žemės ūkio politiką,  Ž.Augustinavičius sakė, kad ūkininkus labiausiai neramina, kai jie yra pastebimi.
,,Vienas kolega yra sakęs, kad ūkininkams geriausia, kai jų niekas nemato. Pavyzdžiui, kad ir kalbant apie paramą pienininkystei. Jei valdžia skiria paramą pieno ūkiams, tuomet tokia suma nukrenta ir pieno supirkimo kainos. Ta parama  dažnai ūkininkui ne visada naudinga“, - atskleidė Lietuvos ūkininkų sąjungos Anykščių skyriaus pirmininkas Ž.Augustinavičius.
Šalies valdžioje šiuo metu ,,valstiečiai“, kurie lyg ir turėtų labiau girdėti ūkininkų balsą. Paklaustas, ar vietos ūkinininkai ,,spaudžia“ Anykščių rajono atstovą Seime Antaną Baurą, Ž.Augustinavičius kalbėjo: ,,Kiek įmanoma paspausti? Baura yra Baura. Jis gal ir geranoriškas ir norėtų kažką kitaip padaryti, bet dabartinis naujasis Žemės ūkio ministras siūlo vienaip, o ,,karavanas“ vis tiek žygiuoja. Toks ir paspaudimas.“
Šalyje kylant streikų bangoms, Ž.Augustinavičius prasitarė, kad Lietuvos ūkininkų sąjunga taip pat svarstė rengti kažkokią akciją.
,,Tačiau ar ta akcija nepasimestų kitų akcijų gausoje? Ir pedagogai ruošiasi streikuoti, ir ugniagesiai, ir dar visas būrys tikslinių grupių. Turbūt visiems nekaip atrodo kitų metų planuojamas biudžetas“, - sakė Ž.Augustinavičius.

Neramina supirkimo kainos

Lietuvos ūkininkų sąjungos Anykščių skyriaus pirmininkas Ž.Augustinavičius kalbėjo, kad metai ūkininkams buvo sudėtingi ne tik dėl klimatinių sąlygų - sausros.
,,Negana to, dar tos produkcijos kainos žemos. Prieš keletą metų  tos supirkimo kainos lietingą rudenį buvo tikrai geros, tik tos produkcijos negalėjome paimti“, - sakė Ž.Augustinavičius.

Per mažas smulkių ūkių rėmimas

Praėjusių metų nušalintojo Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio veiklos ataskaitoje, apžvelgiant žemės ūkio padėtį Anykščių rajone, skelbiama, kad ūkininkaujančiųjų ženkliai mažėja. Pagrindinė to priežastis, kaip nurodoma ataskaitoje, per mažas smulkiųjų ūkių rėmimas.
Pernai Anykščių rajone registruotos 4027 žemės ūkio valdos, kurių plotas sudarė 79 tūkst.141 ha., vidutinis valdos plotas siekė 20,57 ha.
Skaičiuojama, kad pernai galvijus savo ūkiuose laikė 876 ūkininkai.
Anot Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo V.Velikonio, šiuo metu rajone populiariausia yra augalininkystė.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • kreipkis

  Nuoroda

  pas GUSTA

  Prieš metus
 • Deklaruokit

  Nuoroda

  Žalius križius

  Prieš metus
 • Turiu 1 aro sklypa mieste , 0,5 aro sodinu darzoves , o 0,5 aro nusienauju , tai gal galiu gaut kompensacija ir kur kreiptis ?

  Prieš metus
 • o kiek toje

  atsakymas į: ? Nuoroda

  tavo ganykloje gyvuliu ganosi ? Reikia registruoti bent viena gyvūna ir gausi kompensacija iš NMA :-)

  Prieš metus
 • S

  atsakymas į: ? Nuoroda

  Skambink 112

  Prieš metus