Kurį tekstą pirmiausiai perskaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Ėjau namo vėlai vakare. Pamačiau, kad priešais einanti mergina paspartino žingsnį. Pradėjau greičiau eiti ir aš. Tada ji pasileido bėgti. Aš - taip pat. Čia ji kad pradės rėkti! Na, aš irgi - iš visų plaučių. Net nespėjau atsisukti pažiūrėti, nuo ko bėgam.

Komentaras

Leonas Al.:„Kur jūs radote Anykščiuose tokias plačias gatves, kad jas reikėtų siaurinti? J.Biliūno? Taikos? Vilniaus? Tilto gal? Kurklių? Čia jums gal Maskva su Niujorku, Berlynas su Tokijumi vaidenasi? Dirbtinai Anykščiams primesta diskusija kaip ir su užtrvankų griovimu."

Skaityti komentarus (3)

Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, dėl pagerėjusios pirminės sveikatos priežiūros kokybės išvengiamų hospitalizacijų (toliau – IH), ypač dėl lėtinių būklių, skaičius mažėja daugelyje šalių, tarp jų ir Lietuvoje.

 IH skaičius mūsų šalyje, palyginus su 2016 m., sumažėjo apie 3 proc. Didžiausią IH dalį 2017 m. sudarė IH dėl pneumonijos, stazinio širdies nepakankamumo, cukrinio diabeto ir jo komplikacijų, vaikams – hospitalizacijos dėl ausų, nosies ir gerklės infekcijų. Į ligonines dažniausiai buvo hospitalizuojami 65 metų ir vyresnio amžiaus gyventojai dėl stazinio širdies nepakankamumo.

2017 m. Lietuvoje užregistruota beveik 94 tūkst. hospitalizacijų dėl ligų, kurias būtų galima pagydyti ambulatorinėje sveikatos priežiūros grandyje. 1000 gyv. teko 33,1 atvejo. IH sudarė 13,7 proc. visų aktyvaus gydymo stacionare atvejų (arba 15,1 proc. aktyvaus gydymo stacionare atvejų, išskyrus dienos stacionarą).

Didžiausią IH dalį sudarė IH dėl pneumonijos (24,5 proc.), stazinio širdies nepakankamumo (16,8 proc.), cukrinio diabeto ir jo komplikacijų (16 proc.), krūtinės anginos (11,1 proc.) bei ausų, nosies ir gerklės infekcijų (10,4 proc.).

Pagrindinės vaikų IH priežastys – ausų, nosies ir gerklės infekcijos (otitas, faringitas, tonzilitas, gripas, lėtinis faringitas) – 9,8 tūkst. ir pneumonija – 3,8 tūkst. atvejų. Darbingo amžiaus gyventojai dažniausiai hospitalizuoti dėl pneumonijos – 5,6 tūkst. atvejų, cukrinio diabeto ir jo komplikacijų – 5,3 tūkst., kiek mažiau hipertenzijos – 2,3 tūkst. Pensinio amžiaus gyventojai į ligonines pateko dėl stazinio širdies nepakankamumo – 13,7 tūkst., pneumonijos – 13,6 tūkst., cukrinio diabeto – 9,6 tūkst. atvejų.

IH duomenys Lietuvoje pradėti rinkti nuo 2012 m. Įvertinus kelerių metų tendencijas, stebima, kad bendras IH skaičius, tenkantis 1000 gyventojų, sumažėjo nuo 35,4 (2012 m.) iki 33,1 atvejo (2017 m.). IH rodikliai dėl skirtingų priežasčių kito nevienodai. 2012–2017 m. sumažėjo daugumos IH rodikliai, ypač darbingo amžiaus asmenų grupėje, tuo tarpu 65 m. ir vyresni gyventojai vis dažniau buvo hospitalizuojami dėl pielonefrito, pneumonijos ir hipertenzijos, vaikai – dėl pneumonijos.

Savivaldybėse IH dažnumas nevienodas – IH mažiausi ir didžiausi rodikliai skyrėsi 4 kartus. Daugiausiai IH, tenkančių 1000 gyventojų, 2017 m. užregistruota Zarasų, Lazdijų, Anykščių, Šalčininkų ir Varėnos rajonų  savivaldybėse, mažiausiai – Neringos, Vilniaus miesto ir rajono, Šiaulių, Kauno ir Radviliškio rajonų savivaldybėse.

Savivaldybėse, kuriose yra daug IH atvejų, svarbu stiprinti ambulatorinės pagalbos grandį. Tikėtina, kad IH rodikliai savivaldybėse gerokai skiriasi ne tik dėl sveikatos priežiūros prieinamumo aspektų (atstumo, gydytojų išteklių, kvalifikacijos), bet ir dėl jų gyventojų amžiaus struktūros skirtumų bei socio-ekonominių veiksnių. Norint tiksliau įvertinti šiuos veiksnius, reikėtų atlikti išsamesnius tyrimus.

Higienos instituto inf.

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • Į pagalbą Vaiginui

  Nuoroda

  Dalyti, pupa uoga, jei nepragyveni iš chirurgavimo trupinių prie pensijos, prisimink jaunystę ir eik groti vestuvėms. Gali ir su Gižinsku duetu pabandyti. Euras kišenės nedrąsko.

  Prieš 2 metų
 • Taigi aha...

  atsakymas į: Į pagalbą Vaiginui Nuoroda

  Almutė tamburinu pritars... :)

  Prieš 2 metų
 • Aha

  atsakymas į: Taigi aha... Nuoroda

  Alesionka eilėrašcius su tubiu paskaitys...

  Prieš 2 metų
 • Ka galėtu meras Tubis, save pristatantis sveikatos sistemos didżiu żinovu (mat, súnus-daktaras!?) pasakyti, kai šitaip puolė ir koneveikė Vaigina, menkindamas ligoninę?

  Prieš 2 metų
 • Ligoninės šventė

  Nuoroda

  Septyniolikta rugsėjo

  Ligoninėj šiandien šventė,
  Skambink, sese, dar linksmiau!
  Ei, šalin, valdžia nevykus —
  Siela džiaugsis dar labiau.

  Trūko valdžios kantrios stygos,
  Ir nusprendė ji — gana!
  Pakilo Taryboj rankos
  Ir pasakė: eik iš čia.

  Ligoninės sieloj šventė,
  Diktatūros nebėra!
  Ir takai, praminti krizėn,
  Baigės... Lai skambės daina!

  Ei, ligoni, žvelk į priekį,
  Nebereiks tau bėgt kitur!
  Kas bebuvo – jau pražuvo,
  Ir negrįš jau nei per kur!

  Prieš 2 metų
 • Patikslinimas

  atsakymas į: Ligoninės šventė Nuoroda

  Alesionkai sieloj šventė, kad praėjus net 18 metu, kai jis norėjo, bet nepajėgė išmesti Vaigino, šis oriai baigė kadencija! Siutas ima Alesionka ir Tubį, kad neīveikė Vaigino, tai belieka eilėraštukus jo garbei rašliavoti. Tas taip pat ramina nervus, ir pigiau uż raminamuosius vaistus.

  Prieš 2 metų
 • Pritariauskas

  atsakymas į: Patikslinimas Nuoroda

  Jo jo, pritariu, kaltas Alesionka. Reikėjo Vaiginą išmesti, o jis pagailėjo ir tik griežtą papeikimą įpylė.

  Prieš 2 metų
 • Nebesuprantu

  Nuoroda

  Ka tik Tubis spaudoje gyrėsi, kad šokdino Vaigina, ir dėl to jį atleido, kodėl ligoniu mażėja, net seniūnams davė zadanijas ju ieškoti, o pasirodo kad į ligoninę gali búti guldomi tik pagal medicinines indikacijas (kaip teisingai Vaiginas jam sakė!), o ne kaip Tubis liepia!!!

  Prieš 2 metų
 • Tai

  atsakymas į: Nebesuprantu Nuoroda

  Ar dar kam neaišku, kad MELO kojos trumpos, o melagiui-dienos suskaičiuotos!!!

  Prieš 2 metų
 • Visas miestas džiaugiasi

  Nuoroda

  kad nebebus šito melagio, despoto, ekskursanto po Kinijas, nepotizmo karaliaus, valgyklų supirkėjo jau nuo kovo mėnesio 03 dienos !
  Visas rajonas tam pritaria !

  Prieš 2 metų
Įkelti daugiau