
Laimas FERGIZAS
Miesto šventės metu Anykščių bibliotekoje buvo atidaryta paroda „Profesoriaus Antano Tylos asmeninės bibliotekos atodangos”. Paroda surengta prisiminti mokslininką, istoriką, publicistą, visuomeninką prof. A.Tylą ir atverti duris į jo asmeninę biblioteką, kuri po profesoriaus mirties perduota saugoti Anykščių viešajai bibliotekai. Į atidarymą trumpam, prieš floristinių kilimų apdovanojimo ceremoniją, atvyko Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, kuris pabrėžė prof. Tylos indėlio svarbą į Anykščių kultūrinį ir intelektualinį gyvenimą. „Tai buvo kertinė asmenybė pasaulio anykštėnų gyvenime. Prof. Tyla buvo tas žmogus, kuris daugybę metų vadovavo Pasaulio anykštėnų bendrijai, jis Anykščių vardą aukštai iškėlęs nešė ir nacionaliniu lygiu, ir Lietuvos mokslų akademijoje, su kuria Anykščiai jo dėka pasirašė bendradarbiavimo sutartį.
„Dabar yra galvos skausmas, kaip jo paliktą biblioteką tinkamai eksponuoti, kaip tinkamai ją įvertinti. Manau, kad rasime tuos sprendimus. Su visa pagarba profesoriui, tikrai malonu prisiminti kiekvieną bendravimo su juo minutę, nes jis tikrai buvo išskirtinė asmenybė”, – kalbėjo meras parodos atidarymo metu.
Kraštiečio profesoriaus Antano Tylos asmeninėje bibliotekoje daugiau kaip 4000 knygų, tačiau į viešosios bibliotekos elektroninį katalogą įtraukta dar tik per 400 egz., kurie yra iškelti į parodos lentynas, o kitos knygos saugomos saugykloje kartu su rankraščiais, kurie šiuo metu saugomi 36 dėžėse. 18 dėžių jau yra peržiūrėta.
Didžioji kontroversija dėl pagarbos A.Tylos bibliotekai kilo tuomet, kai paaiškėjo, kad dalis bibliotekai specialiai pastatytų ir dedikuotų patalpų prieš porą metų rajono tarybos sprendimu buvo atiduota VšĮ Anykščių jaunimo klubas. Dėl patalpų trūkumo profesoriaus palikimas iki šiol yra saugomas dėžėse rūsyje. Parodos atidarymo metu, iš gretimų patalpų girdėjosi jaunimo klubo veiklos šurmulys. Kaip atrodo jaunimo klubo veikla šventės metu ir jai skirtos patalpos, kviečiame susipažinti iš filmuoto vaizdelio.
Paroda veiks ištisus metus, lankytojai galės susipažinti ne tik su žymaus anykštėno buvusioje namų bibliotekoje sukauptais leidiniais, išleistais nuo XIX a. vidurio iki XXI a. pradžios bei bibliotekos savininkui dovanotomis knygomis su įrašais, bet ir pamatyti mokslininkui įteiktas padėkas bei garbės raštus, gautus įvairius diplomus, ranka rašytus pranešimų tekstus, įvairių straipsnių rankraščius lietuvių bei užsienio kalbomis.
Kaip sakė Viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka, buvusio Pasaulio anykštėnų bendrijos pirmininko profesoriaus habilituoto daktaro Antano Tylos asmeninė bibliotekos knygų kolekcija bibliotekoje pradėta kaupti dar 2005 metais. Nuo pat pradžių kraštietis bibliotekai dovanojo naujas knygas. Pradėjęs dovanoti knygas anykštėnams,profesorius daznai skambindavo bibliotekininkėms, telefonu ir klausdavo, ar skaitytojai skaito dovanotas jo knygas, kokių knygų pageidauja ir ar reikalingi periodiniai leidiniai.
Pries daugiau kaip porą metų, jau po A.Tylos mirties jo sūnaus Gedimino iniciatyva į Anykščius atkeliavo visa profesoriaus namų biblioteka, kurioje knygos lietuvių, rusų, lenkų, vokiečių bei kitomis užsienio kalbomis.
Bibliotekininkės Audronės Berezauskininkės paklaustas, kaip pradėjo kaupti knygas, profesorius atsakė, kad pirmosios knygos buvo gimtinėje – tai brolių ir sesės mokykliniai vadovėliai, mamos maldaknygės, jaunųjų ūkininkų populiarios knygelės. Žymus istorikas yra parengęs ir išleidęs daug monografijų, istorijos šaltinių leidinių, paskelbęs daugiau kaip 100 mokslinių straipsnių ir studijų istorinėmis temomis. Prof. Tyla buvo plačios erudicijos istorikas. Jį jaudino ir skrupulingam tyrinejimui atsidėti vertė XVI ir XVII a. valstybiniai, politiniai, diplomatiniai, kariniai ir kitokie santykiai su Rusija, Švedija ir kitomis valstybėmis. Jaudino XIX a. antrosios pusės lietuvių tautinio atgimimo klausimai, spaudos draudimo byla ir knygnešystės fenomenas.
Kad pateisinti kokią tai jaunimo veiklą, galėjo nors filmuką normalų sumontuoti. Kaip supratau, jie užsiima jerunda. Atiduokit patalpas A. Tylos atminimui!
Kokia miesto šventėje „išskirtinė” ir „turininga” išskirtinio jaunimo klubo veikla, palyginus su kai kam galvos skausmą keliančiu profesoriaus A. Tylos palikimu, pamatėme video reportaže, komentarų nebereikia
Valdžios galvoms skausmas kaip dovanotą turtą sutvarkyt. Jeigu, kas skirtų bent kelis šimtus tūkstančių eurų iškarto galva pasveiktų. Čia tokia priklausomybės liga, kuri vietinėje ligoninėje negydoma.
Tikiuos, kad per tarybos sesijoje po savaites opozicija kels bibliotekos patalpu isdraskymo klausima ir privers mera pasiaiskinti, kam ir kodel isiteikdamas jis ateme bibliotekos komplektavimo skyriaus patalpas ir nuskriaude vaikus, kuriu literaturos skyrius beturi tik puse patalpu.
Sako yra istorijių dvarelio patalpos bibliotekai atiduotos ir nepilna apimtimi išnaudojamos.Tai bibliotekos direktoriaus kopetecijos
Baikit nesamones rasyti, kad tai – bibliotekos direktoriaus kompetencija, kai cia – juoda mero sutves intervencija paciu grubiausiu bibliotekos prievartavimo budu.
Veidmainis ir melagis tas meras, pries savaite Anykstoje apie Tylos biblioteka kalbejes priesingai.