
Anykščių rajono Troškūnų Kazio Inčiūros vidurinėje mokykloje šešeri metai vykdoma Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos alkoholio, tabako, narkotikų ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos programa „Kai neskubi…“.
Anykščių rajono Troškūnų Kazio Inčiūros vidurinėje mokykloje šešeri metai vykdoma Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos alkoholio, tabako, narkotikų ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos programa „Kai neskubi…“. Programoje dalyvauja mokyklos PU, 1 -12 klasių mokiniai bei pedagogai, vietos bendruomenė. Projekto tikslas – vykdyti tabako, alkoholio, narkotikų ir psichotropinių medžiagų prevenciją, skatinti sveiką gyvenimo būdą bei siūlyti alternatyvas narkotinių medžiagų vartojimui.
Mokykloje vykdyta apklausa ir ji apibendrinta. Apklausos rezultatai rodo, kad ši tema yra labai aktuali.
Mokykloje organizuotas konkursas ,,Nerūkanti klasė“. Klasės, norinčios dalyvauti konkurse, rašė motyvacinius laiškus. Konkurso metu visų klasių mokiniai atliko meninę programą rūkymo prevencijos tema, paruošė ir pristatė medžiagas žalingų įpročių prevencijos tema, gamino muliažus. Konkurso metu sprendė kryžiažodžius, atliko ,,Surask paslėptus žodžius“ užduotis. Mokiniai visi drauge, pūsdami balionus, išreiškė savo pasiryžimą nepradėti ar nutraukti nikotino vartojimą, o drauge įrodė, kad jų plaučiai sveiki. Mokiniai dalyvavo sportinėse varžybose: žaidė kvadratą, futboliuką ir krepšinį, dalyvavo estafetėse.
Visi pradinių klasių mokiniai dalyvavo Anykščių policijos komisariate vykusiuose susitikimuose su policijos pareigūnais. Policijos pareigūnai vaikams priminė pagrindines vaiko teises, pareigas, pasakojo, kokia atsakomybė taikoma vaikams už pareigų nevykdymą, padarytus administracinius teisės pažeidimus ir nusikalstamas veikas. Mokiniai taip pat lankėsi Anykščių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, kur buvo supažindinti su gaisrine technika, ugniagesių gelbėtojų darbo ypatumais.
Vyresniųjų klasių mokiniai lankėsi sveikstančių nuo įvairių priklausomybių žmonių bendruomenėje Pakutuvėnų šv. Antano Paduviečio Susitaikinimo sodyboje. Šioje sodyboje mokiniai buvo supažindinti su sodyboje esančia tvarka, su gyvenimo joje sąlygomis, su ateities planais.
Įspūdinga mokiniams buvo lankytis Karklės pasienio poste. Čia pasieniečiai papasakojo apie rinktinės struktūrą, funkcijas bei pasieniečių tarnybos ypatumus. Vėliau mokiniai apžiūrėjo punkto patalpas, kuriose dirba ir ilsisi pasieniečiai, šaudykloje buvo supažindinti su VSAT naudojama ginkluote bei specialiomis priemonėmis. Kaip įprasta, daug svečių dėmesio sulaukė keturkojai pareigūnų padėjėjai. Pasieniečiai parodė tarnybinių šunų gyvenimo sąlygas, dresiravimo būdus, parodė voljerus, sergančių šunų izoliatorius bei narkotinių medžiagų paieškos mokymo klasę, pademonstravo narkotinių medžiagų paiešką, parodė, kaip randami paslėpti daiktai.
Kauno kraujo donorystės centre mokiniams buvo parodyta nauja, moderni NAT laboratorija, aprūpinta visa reikiama medicinos įranga, reagentai bei pademonstruotos įsisavintos naujų tyrimų atlikimo technologijos. Mokiniai supažindinti su reikalavimais, norint tapti donorais.
Lankantis Karmėlavos oro uoste, darbuotojai supažindino su oro uosto darbo specifika, pasakojo apie kasdienybę, apie narkotinių medžiagų kontrolę.
Mokiniams buvo organizuoti piešinių, logotipų ir plakatų, bei fotonuotraukų konkursai.
Didinant mokinių užimtumą, organizuotos išvykos bei dalyvauta edukacinėse programose. Jų metu mokiniai gilino savo istorines žinias ir sveiko gyvenimo būdo mokėsi iš lietuvių tautos papročių ir tradicijų.
Drauge su Anykščių r. švietimo, kultūros, turizmo ir sporto skyriumi, Anykščių Švietimo centru buvo suorganizuota Aukštaitijos regiono gerosios patirties sklaidos konferencija alkoholio, tabako, narkotikų ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo prevencija „Kai neskubi…“. Konferencijos metu buvo skaitomi pranešimai, dalinamasi gerąja patirtimi.
Manome, kad mokykloje organizuojami renginiai, užsiėmimai padėjo mažinti alkoholio tabako, narkotikų ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo paplitimą tarp jaunimo.