
Greitai bus metai, kaip Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktorės pareigas eina čia kultūros projektų vadove dirbusi Audronė Pajarskienė.
Apie tai, kas muziejuje įvyko per beveik metus laiko ir ateities planus – „Anykštos“ pokalbis su A. Pajarskiene.
– Kas naujo Anykščių muziejuje įvyko nuo to laiko, kai pradėjote eiti direktorės pareigas? Kokie ateities planai?
– Įvyko dideli struktūriniai pokyčiai, keitėsi visa muziejaus administravimo ir valdymo struktūra. Man pradėjus dirbti, buvo atliktas Anykščių rajono savivaldybės vidaus auditas, pateiktos išvados, kurios privertė keisti suplanuotus turinio dalykus, daryti daug administracinio darbo, pradedant nuo pareigybių aprašymo, teisinės bazės sutvarkymo. Tai – nematomi dalykai.
O tai, kas matoma – laimėjome didžiulį kultūros turinio skaitmeninimo projektą (audiovizualinės erdvės „Šilas nubunda“ sukūrimas), kurio vertė – 150 tūkst. Eur. Jis finansuojamas per Europos agentūrą „Investis“ 100 procentų. Visi metai paskirti naujo mūsų kultūros turinio pristatymui per įvairias skaitmenines, kitas patyrimines veiklas. Šis projektas kol kas eina sudėtingai – stringa dideli pinigai, viešųjų pirkimų procedūros. Kartais tas darbas tampa ilgas ir kantrus visos komandos darbas.
Vienas didesnių dalykų, kuris vyksta muziejuje – tai šių metų Antano Baranausko jubiliejinių metų renginiai ir planai 2026–2027 metams. Šiuo metu vyksta intensyvus ir ekspozicijų, ir leidybos, ir visų kitų darbų rengimas.
Pertvarkyta Bronės Buivydaitės sodyba, kuriamos aktyvesnės veiklos, parengtas projektas „Stebuklingas kūrybos sodas Buivydaitės erdvėje“ sodybos turinio atnaujinimui. Taip pat yra mūsų viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo pavyzdžiai su Marijos trobele, mūsų anykštėnais, gaminančiais obuolių sūrį, kurie labai sėkmingai dirba Didžiulių sodyboje.
Kalbant apie viešinimą, atsirado visai naujos koncepcijos ir nauji pristatymai, bendradarbiaujant su Turizmo ir verslo informacijos centru, gražiai dalyvaujame viso mūsų miesto, rajono kultūrinio turizmo pristatymuose. Kolegos iš kitų mūsų įstaigų džiaugiasi, kad muziejus tampa aktyviu partneriu ir daugelyje komunikacijos projektų.
Veikla Ukrainos pabėgėliams ir Ukrainai, jos kultūros puoselėjimui – tarsi antras muziejaus padalinys.
Dar viena naujovė – atsisakėme grynųjų pinigų paslaugos ir įdiegėme trijuose mūsų objektuose – Siauruke, Vorutoje ir A. Vienuolio name – kasos aparatus ir dabar vyksta atsiskaitymai kortelėmis, išduodami čekiai. Mums tai yra iššūkis, pasikeitė ir pats klientų aptarnavimo pobūdis. Grupėms būdavo lengviau išdalinti bilietus. Tai – valstybės politika, diegiama visuose muziejuose.
– Kokios yra atnaujintos, naujos ekspozicijos muziejuje?
– Arklio muziejuje pertvarkyta ir atidaryta stipri ekspozicinė erdvė „Rogės ir ratai“. Reikia suprasti vieną dalyką – kad ekspozicijos atnaujinimas nėra parodos, ką mes dabar ir darome tuščiose erdvėse. Tokie dalykai greitai neatsitinka – tai yra didelės investicijos. Tai yra visuma, kur viskas vyksta. Minėtame projekte „Šilas nubunda“ planuojamas vienas intelektualus kūrybinis žaidimas pagal A. Baranausko „Anykščių šilelį“ – diegiama komandinio žaidimo erdvė, tuo pačiu keisis ir ekspozicinė erdvė – pagal žaidimo stilistiką, dizainą. Viskas vyksta paraleliai.
Rudenį pradėjome rengti A. Vienuolio namo techninį projektą. Labai norime pateikti paraišką Kultūros paveldo departamentui dėl tolesnės eigos.
Mano pozicija tokia – geriau padaryti, o paskui kalbėti. Ir padaryti ne daug smulkių reikaliukų, bet didelius, šimtatūkstantinius projektus, kuriuos ir pati rengiu.
– Ar atsirado muziejuje naujų darbuotojų? Gal yra ir atsisveikinusių?
– Net ir su tais darbuotojais, kurie išėjo į pensiją, neatsisveikiname. Pavyzdžiui, Arklio muziejuje audėja dirba vasarą.
Atsirado ir naujų etatų – pradėjo dirbti kultūrinės veiklos vadybininkė, žirgininkė. Arklio muziejuje yra du nauji „darbuotojai“ – žirgai Kėkštas ir Varis.
Taip pat priėmėme aplinkos tvarkytoją, gavome papildomai 6 žmones vasarai iš Užimtumo tarnybos.
– Ar keičiasi lankytojų skaičius?
– Dar nedirbu metų laiko, todėl negaliu pasakyti apie srautus. Tik dabar pradedame skaičiuoti, ar srautai didėja, ar mažėja. Sezonas sudėtingas, muziejaus lankymai labai pasikeitė. Muziejininkai daug metų dirba ir žino – jei oras geras, daug žmonių, o jei prastas – mažai. Bruzdesio yra. Žmonės pozityvūs, kūrybiški.
– Kokie objektai yra lankomiausi? Ar jie keičiasi?
– Tai vėlgi priklauso net nuo oro, bet lyderiu išlieka Arklio muziejus. Ten yra didžiausia ekspozicija, ten daugiausia darbuotojų dirba. Taip pat – Siauruko muziejus, su kuriuo bendradarbiaujame, įdiegėme bendro bilieto naudojimą, lankomas Vorutos piliakalnis.
Džiugina, kad A. Vienuolio namą pradėjo aktyviai lankyti.
Visoje Lietuvoje matome, kokios yra muziejų lankymo tendencijas – žmonės mieliau renkasi aktyviąsias pramogas, gamtą, nišinius renginius. Mes – ne išimtis, tačiau nieko nepiešiu nei tamsiomis, nei šviesiomis spalvomis. Viskas yra pasiekiama.

Tai teisės grubus pažeidimas reikalauti atsiskaitymo tik e-būdu. Grubus! Direktorė viršijo įgaliuojimus ir gali būti nubausta, nes teisės aktai užtikrina piliečiams atsikaitymą dviem būdais – ir grynais, ir e-būdu. Nei vienas Lietuvos net nacionalinis muziejus muziejus neperėjo tik prie e-atsisaktymo už bilietus ir kt. paslaugas, nes neturi teisės reikalauti vieno būdo. Juoba vis daugiau atveju, kai neveikia atsiskaitymas kortelėmis ir toliu atveju arba žmonės neaptarnaujami, arba varoma pro šoną grynais ne tikros teisėtos apskaitos. Savivaldybės kontrolierius privalo iš karto reaguoti ir pažeidimą užkardyti.
negi jai stogas nuvažiavo?
Ant Kalitos kalno jau išbandyta kaip bilietus per kopijavimo aparatą leisti…
Va, nereiks naujo dviračio ar drezinos išradinėti …
o kai e-kortelės gedimo atveju neveiks, kaip bus tada? Gryni į kišelę?
Jo, interviu proto ir kūrybos požymių nerasta, pažangos – jokios, nes Vienuolio namas tuščias, jokio ekspozicijų temų ir jų turinio negirdim, o tos pačios „Valaukio” dainos rodo, kad bus tik rogės, akėčios, vežečios ir … direktorės demagogija. Su tuomi ir sveikinam saviveklininkę Audronę! Gerai sakoma, kad kas gimė vabalu, tas ereliu neskraidys.
per metus tik vienas darbas – ekspozicija „Rogės ir ratai”. Kryptis aiški šiame literatūros muziejuje 🙂
Ne literatūra, o rogės ir ratai. Jėga!
Tai ir didžiausias šio muziejaus- ne muziejaus pasiekimas, kad grynųjų pinigų atsisakė. Gal geriau atsisakykite gremėzdiško pavadinimo, kuo susiję rašytojai su gelžkeliu, arkliais, visokia komercija, kuria dabar užsiima Anykščių muziejus. Ir kas do karaliai karaliauja Anykščių muziejuje, kad gali ignoruoti rajono savivaldybės vadovų rekomendacijas? Vaižgantas jiems kažkuo neįtiko, Svėdasų krašto muziejaus muziejininkai nepanoro priimti, kai sprendėsi to muziejaus likimas. Dvaras, karalystė kažkokia.
škac! skic nuo Vienuolio-Žukausko namo ir mūsų Muziejaus ir trikis visažini prie to krašto Svėdasų pakrašty!
Lyg buvęs tikrai rimtas muziejus virsta bala. Nyku, ne poetiška, nėra dvasios, vilties jau. Toks ateina nuosmūkis. Jausmas kraupokas. Šviesos nesimato. Verslas ne verslas. Kultūra be kultūros. Literatūra virto į roges ir ratus. Arklys. Kumelė. Kas?
Atsisakė grynųjų? Gerai, kad įspėjo, jeigu netyčia tektų ten apsilankyti, kad netektų tiesiog imti ir apsisukus išeiti. Geriau tada visai nesilankyti. Nepriima grynaisiais? Špygą jiems į nosį. Jokiu būdu nesižeminkite, jeigu siūlo daaaaug pigiau už negrynuosius. Apeikite tokias vietas 5 km diametru.
senjorai dirba ir už minimumą, o jaunimui reikia daug daugiau mokėti
Nebėra klasikinio jaukaus muziejaus.Gal priklausė ir nuo dirbančių žmonių?Ne kiekvienas gali dirbti muziejininko darbą.Ypač su žmonėmis.Tai prigimtinė duotybė.O žmonės jaučia dirbtinį meilikavimą…
Savi senjorai.
taip išeina Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus į savo valdas neprisiėmė dėl mažų skiriamų pinigų iš savivaldybės biudžeto, kai projektiniai iš ES šimtatūkstantinai galvą susukę …
Kad tik neapsvaigtų kaip nuo „”anykšių” kvapo ir nuo tokio projektinio pasikėlimo Muziejus su nauja valdove kartu su savivaldybės kultūros valdininkėmis ir politene komanda… :).
Ekspozicija „Rogės ir ratai” – gera pradžia, intelektuali, kūrybinga, novatoriška 🙂
Šakės, ne muziejininkystė.
antraštė visai neatitinka straipsnio turinio esmės.
Argi tai svarviausia kas akcentuojama antraštėje? Esmė, kad kultūros projektų vadovė taip ir nesusigaudė dar kam ji vadovauja muziejuje ir kas jai vadovauja kaip valdyti muziejų …
Senjorai įdarbinti.Sava komanda yra kaip visur.