
Rugpjūčio 15-16 dienomis Svėdasuose buvo gausu įvairių renginių ir reginių, skirtų 510-ajam miestelio jubiliejui.
Rugpjūčio 15-16 dienomis Svėdasuose buvo gausu įvairių renginių ir reginių, skirtų 510-ajam miestelio jubiliejui.
Šventė „Svėdasams 510 metų“ prasidėjo ketvirtadienį per Žolinę Svėdasų Šv. Arkangelo Mykolo parapijos bažnyčioje Šventomis Mišiomis, kurias aukojo klebonas kun. Vydas Juškėnas. Po iškilmingų Mišių visi svėdasiškiai ir miestelio svečiai susirinko šventiškai floristiniais kilimais papuoštoje aikštėje. Žaliosios vejos centre, šalia koplytstulpio, puikavosi kūrybingų moterų viename iš augalų „nuaustame“ kilime žiedais išdėlioti skaičiai „510”. Skambant balsingų svėdasiškių giedamam Lietuvos Respublikos himnui, jaunieji skautai iškėlė valstybinę ir Svėdasų vėliavas. Svėdasiškių vėliavoje įamžintas 2002 metais dailininko Rolando Rimkūno sukurtas Svėdasų herbas su kraštiečio lietuvių literatūros klasiko kanauninko Juozo Tumo- Vaižganto kūryboje aprašytu Alaušo ežero bangose nuskendusiu varpu. Ši vėliava, išsiuvinėta tautodailininkės iš Grikiapelių kaimo Egidijos Miškinienės, buvo pašventinta ir pirmą kartą iškelta, minint Svėdasų 500-ąjį gimtadienį.Nuo to laiko miestelio vėliava iškeliama ypatingomis progomis. Rugpjūčio 15-16 dienos ir buvo ta ypatinga proga, kuomet šalia valstybinės vėliavos plevėsavo ir Svėdasų vėliava.
Po vėliavų pakėlimo iškilmių jaukiame skvere už kultūros namų prasidėjo muzikinė- literatūrinė popietė „Ateinu numylėtu keliu aplankyti gimtųjų namų“. Renginį pradėjo jubiliejinei šventei susibūręs svėdasiškių ir kraštiečių ansamblis, vadovaujamas dainų kūrėjos ir atlikėjos Onos Jėckienės, atlikęs josios skambią dainą „Svėdasai“. Gausiai susirinkusius į popietę pasveikino poezijos posmu vedančioji svėdasiškių literatų klubo „Sietuva“ vadovė Alma Švelnienė. Svėdasų seniūnijos seniūnas Valentinas Neniškis, pasveikinęs vietinius gyventojus ir gimtinėn pargrįžusius kraštiečius su miestelio jubiliejumi, trumpai priminė keletą per šimtmečius susiklosčiusių istorinių faktų, pasidžiaugė žmonėmis, mylinčiais ir gerbiančiais Tėviškę. Į praeitį nukeliauti visus pakvietė šio krašto šviesuolės, buvusios mokytojos,Vaižganto mažosios premijos „Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui“ laureatės Irenos Guobienės pasakojimas. O paskui daina keitė dainą, dainas- muzikinės melodijos, prie mikrofono skambėjo literatų kūryba. Plojimais buvo sutikta dainų kūrėja ir atlikėja Samanta Veršelytė, kuriai muzikiniais instrumentais pritarė Rokas Mikalkevičius ir Pijus Vasiliauskas, gražiai padainavo Deimantė Kavaliauskaitė, Toma Matulevičiūtė, akordeonu grojo Virginijus Lackus, pritardamas gitara, keletą dainų atliko Algimantas Baronas, palankiai publika sutiko dueto Onos Jėckienės ir Simonos Bagdonaitės pasirodymą, plojimų nepagailėta anykštėnių mokytojų kvartetui, kuriame dainavo ir svėdasiškės Valda Žemaitytė bei Elena Bražiūnienė, gražiai skambėjo Vytauto ir Audriaus Jucių atliekamos populiarios dainos. Tarp muzikinių kūrinių skambėjo svėdasiškės Aušrinės Pileckienės, anykštėno Daliaus Baltrano, kupiškėnės Genovaitės Koriznienės, iš Ignalinos krašto kilusio Gaudento Kurilos ir kitų literatų skaitomos eilės, nuotaiką praskaidrino svėdasiškio Vidmanto Pilkausko papasakotos humoristinės istorijos.
Muzikinei- literatūrinei popietei pasibaigus, dar niekas neskubėjo namo : pabendrauta prie suneštinių vaišių stalo, pasimėgauta gardžia žuviene, pasigrožėta svėdasietiškais leidiniais, suvenyrais, norintieji galėjo nusipirkti knygų apie Svėdasų kraštą, ženkliukų su miestelio herbu, tautinių juostų ir pan.
Jubiliejaus proga Svėdasų bibliotekos Meno galerijoje buvo atidaryta Emilijos Rudokaitės piešinių paroda „Pažvelk giliau“, o kultūros namų vestibiulyje eksponuota Vytauto Bagdono parengta istorinių nuotraukų paroda „Svėdasų kraštas senose fotografijose“.
Sekančios dienos – penktadienio – pavakarę į kultūros namų kiemelį vėl plūdo minios žmonių. Čia organizuotas pagrindinis Svėdasų jubiliejui skirtas renginys, kuris prasidėjo ne vien tiktai sveikinimais, bet ir…patrankos šūviais. Anykščių technologijos mokyklos dėstytojas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys, meninės kalvystės puoselėtojas Bronius Budreika į Svėdasus atsigabeno savadarbę patranką ir kartu su aktyviu visuomenininku iš Kunigiškių kaimo Pranu Maišeliu padovanojo tris patrankos salves. Tą pavakarę čia buvo saliutuojama už Lietuvą Tėvynę, Svėdasus ir svėdasiškius. Gražiais žodžiais apie iškilų jubiliejų prabilusi renginio vedančioji Ramunė Lapienytė pirmiausia į sceną pakvietė Svėdasų seniūnijos seniūną Valentiną Neniškį, kuris pasveikino svėdasiškius, sulaukusius tokio iškilaus jubiliejaus.O muziejininkas, literatas, kraštotyrininkas Teresės Mikeliūnaitės kultūros premijos laureatas Raimondas Guobis trumpai apžvelgė Svėdasų krašto istoriją. Jis visiems priminė, kad rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą Svėdasų vardas buvo paminėtas 1503 metų rugpjūčio 15-ąją, patvirtinant nuosavybės teises bajorui M. Grinkevičiui. Buvo prisiminti ir Svėdasų istorijos vingiuose vykę įvykiai, gimtinę garsinę žmonės. Jubiliejaus proga sulaukta daugybės sveikinimų, prasmingų palinkėjimų, seniūnas Valentinas Neniškis vis turėjo lipti ant scenos priimti garbių svečių atvežtų suvenyrų. Svėdasiškius sveikino net dviejų rajonų vadovai: Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius ir Rokiškio rajono meras Vytautas Vilys, Lietuvos Respublikos Seimo narys Ričardas Sargūnas, svėdasiškių draugijos „Alaušas“ pirmininkas Algimantas Indriūnas, Svėdasų bendruomenės pirmininkė verslininkė Jolita Paškonienė ir kiti svečiai. Svečių kalbos buvo trumpos, lakoniškos, sveikinimai neprailgo, o scenoje pasirodžiusios senutėmis apsirėdžiusios Ramunė Lapienytė ir Regina Baltaduonienė sugebėjo visus pralinksminti, rimtus dalykus sėkmingai susieti su papokštavimais. Didelį įspūdį visiems paliko šventinis koncertas. Skambiomis dainomis visų sielas pradžiugino Anykščių kultūros centro Svėdasų skyriaus meno mėgėjai, vadovaujami Rožės Lapienienės, gausiais plojimais už gražias dainas buvo įvertinti Anykščių kultūros centro Leliūnų ir Debeikių skyrių meno mylėtojai, vadovaujami Irenos Kuliavienės ir Vitos Miškeliūnienės. Daug įsimintinų dainų, tarp jų ir svėdasietiška tematika, atliko Viliaus Grušnio vadovaujamas ansamblis „Alaušas“, kurį subūrė svėdasiškių draugijos „Alaušas“ pirmininkas, dainų apie Svėdasų kraštą kūrėjas Algimantas Indriūnas. Sėkmingai pasirodė ir jaunimo grupė, vadovaujama Pijos Indriūnaitės. Šventinį koncertą svėdasiškių scenoje užbaigė gerai visiems pažįstama, ne kartą televizijos laidoje „Duokim garo!” matyta kapela „Linksmuolė“ iš Visagino. O jaunimas dar ilgokai linksminosi diskotekoje.
Dvi dienas vykę Svėdasų 510-ajam gimtadieniui skirti renginiai akivaizdžiai įrodė svėdasiškių susitelkimą, patriotiškumą, pagarbą ir meilę gimtajam kraštui, siekį kuo gražiau ir įspūdingiau pažymėti iškilią jubiliejinę šventę.