Diskutavome apie pasikeitusią situaciją darbo rinkoje.
Diskusijoje dalyvavo rajono vartotojų kooperatyvo pirmininkė Rita Kripaitienė, Debeikių seniūnas Alvydas Simanavičius ir Darbo biržos vadovė Ramutė Kalinauskienė. Pašnekovus kalbino žurnalistė Sveta Vitkienė.
S.Vitkienė.
Laikai, kai darbo jėgos
trūkumas buvo didesnė problema, nei jos kaina – praėjo…
Ne taip seniai trūko darbuotojų, dabar – darbo vietų. Ar pajautėte pasikeitusią situaciją?
A.Simanavičius:
Situacija pasikeitė vasaros viduryje, nes buvo sunku surasti žmogų, kuris sutiktų dirbti viešuosius darbus.Šiuo metu atsirado daug besisiūlančių dirbti ir be abejo rimtai dirbti.Anksčiau ūkininkai skundėsi nerandantys darbuotojų, šiuo metu jau turi iš ko rinktis.
R.Kripaitienė:
Ateina teirautis darbo žymiai daugiau žmonių.Skaudžiausia,kad tai labai jauni žmonės,dažnai neturintys net vidurinio išsilavinimo ir jau yra bandę dirbti ne vienoje darbovietėje.
R.Kalinauskienė:
Nežymus situacijos pasikeitimas pasijuto spalio mėnesį: per šių metų vienuolika mėnesių, lyginant su praėjusiuais metais, pasiūla darbui nežymiai sumažėjo. Ketvirtadaliu padidėjo bedarbių registracija. Lapkričio mėnesį daugiau nei trečdalis registravosi iš paslaugų sektoriaus, beveik penktadalis – iš statybos, mažiausiai – iš pramonės.
S.Vitkienė.
Dėl ekonominės krizės vis daugiau laikinųjų emigrantų grįžta namo. Iš esmės tai – konkurentai darbo rinkoje. Ar Anykščiuose jiems atsiras vietos, kaip manote?
Ar naujos darbo jėgos plūstelėjimas dar labiau nepablogins situacijos darbo rinkoje?
R.Kalinauskienė:
Žymaus registracijos padidėjimo grįžtančių iš užsienio nėra. Grįžusieji registruojami ir aptarnaujami Darbo biržoje bendra tvarka, jiems taikant įstatymų numatytas priemones.
R.Kripaitienė:
Šiek tiek nepatikliai žiūriu į grįžtančius.Man
atrodo(o turiu ir tokią praktiką),kad padirbėję jie vėl greitai norės
keisti savo darbą.Dažniausiai besiteiraujančių pirmas klausimas būna
apie atlyginimą, o ne apie patį darbą.Manau,kad ir kolektyve į tokį
bendradarbį žiūrima kaip į laikinai įsidarbinusį.
Naujos darbo jėgos plūstelėjimas-tai didesnė galimybė darbdaviams pasirinkti.
A.Simanavičius:
Užsienyje dirbančių debeikiečių nėra daug ir grįžusių dar nėra.Jeigu grįž laikinieji emigrantai, be abejo jie papildys bedarbių gretas.
S.Vitkienė:
Klausimas poniai R.Kalinauskienei: Kiek Anykščiuose yra įmonių, įstaigų, firmų, IĮ… Kitaip tariant potencialių darbdavių?
R.Kalinauskienė
Rajone veiklą vykdo 530 įmonių, iš jų 79 valstybinio ir net 451 – privataus sektoriaus. Veikia 153 individualios įmonės. Pagal darbuotojų skaičių daugiau nei pusė – mažos įmonės, kuriose dirba iki 5 darbuotojų. Laisvas darbo vietas registravo ir ieškančius darbo įdarbino 210 įmonių.
S.Vitkienė:
Teorija tokia: darbuotojai savo noru išeina iš darbo. Praktika – kitokia – jie priversti išeiti. Ką apie tai manote?
R.Kripaitienė:
Nesutinku.Gerai dirbantis darbuotojas yra vertinamas ir nė vienas darbdavys jo neatsisakys.
A.Simanavičius:
Galbūt priverčiami išeiti iš darbo turintys žalingų įpročių arba netinkamai atliekantys savo darbą. Kvalifikuotus, sąžiningus ir savo darbą išmanančius darbuotojus, konkuruojančios įmonės netgi vilioja didesniais atlyginimais.
R.Kalinauskienė:
Kiekvieno ieškančio darbo problema – individualus atvejis. Darbo birža nesprendžia darbo santykių.
S.Vitkienė:
Kaip manote, ar Darbo biržos mokamos bedarbio pašalpos neskatina nebeieškoti darbo?
A.Simanavičius:
Yra tokia kategorija žmonių, kurie gyvena iš bedarbio ar socialinių pašalpų ir neturi tikslo bei noro ieškoti darbo.
R.Kripaitienė:
Buvo laikas,kai iš kviečiamų dirbti asmenų tikrai tekdavo išgirsti,kad jam neapsimoka dirbti,kad darbo biržos pašalpa vos ne tokio pat dydžio,o ir dirbti nereikia.Darbo birža turėtų daugiau padėti darbdaviams, įdarbinantiems bedarbius.
R.Kalinauskienė:
Jeigu žmogui reikalingas darbas, jis visada renkasi jam tinkančią darbo vietą, o ne Nedarbo socialinio draudimo išmoką. Tačiau nesant galimybės įsidarbinti iškarto, skiriama išmoka, kurios dydis priklauso nuo darbo stažo ir socialinio draudimo įmokų.
S.Vitkienė:
Klausimas poniai R.Kalinauskienei:
Ar darbo per pastarąjį pusmetį fiksuoja masinius darbuotojų atleidimus (arba išėjimus ir darbo) iš Anykščių įmonių, įstaigų, firmų?
R.Kalinauskienė:
Viena transporto paslaugas teikianti įmonė atleido 12 darbuotojų grupę.
S.Vitkienė:
Klausimas poniai R.Kripaitienei: Ar kolektyve, kuriam vadovaujate, jaučiamas nuotaikų pablogėjimas, susijęs su sklandančiais gandais apie ekonominę krizę ir galimai gresiantį nedarbą? Ką tokioje situacijoje pavaldiniai išgirsta iš vartotojų kooperatyvo pirmininkės?
R.Kripaitienė:
Kaip tik vakar vyko kooperatyvo darbuotojų susirinkimas.Kol kas darbuotojų prastų nuotaikų nepajutau.Kadangi kiekvieną dieną girdime ir skaitome apie artėjančią grėsmingą situaciją,aptarėme kam jau šiandien turime skirti didesnį dėmesį.Sunkmetį vartotojų kooperacijai jau yra tekę išgyventi.Tikiuos,kad ir pablogėjus ekonominei situacijai su darbuotojais pavyks priimti tinkamus sprendimus.
S.Vitkienė
Įsivaizduokite save kito kailyje: nuo ko, netekęs turėto darbo, pradėtumėte naujo darbo paiešką. Ar, jūsų manymu, tai lengva, ypač vyresniame amžiuje?
A.Simanavičius:
Netekęs darbo nedelsdamas ieškočiau naujo, galbūt net su darbo biržos pagalba. Plėtočiau natūrinį žemės ūkį, kuris padeda apsirūpinti pigesniais maisto produktais ir pasinaudodamas sukauptomis atsargomis, bandyčiau pragyventi krizinį laikotarpį.Vyresniame amžiuje tai padaryti būtų sudėtingiau.
R.Kalinauskienė:
Netekus darbo, būtina išsiaiškinti darbo pasiūlą ir paklausą bei įvertinti savo galimybes. Informacijos apie įsidarbinimą reikia ieškoti įvairiuose šaltiniuose, pirmoje eilėje Darbo biržoje bei jos internetiniame puslapyje www.ldb.lt. Darbo birža turi galimybę padėti ne tik netekusiems darbo, bet ir norintiems jį pakeisti. Darbo rinkoje papildomai remiamiems asmenims, tame tarpe ir vyresniems nei 50 m. amžiaus, įstatymų numatyta tvarka gali būti taikomas įdarbinimas, mokant subsidijas. Yra galimybė skelbtis aukštos kvalifikacijos specialistams, aukštųjų mokyklų baigiamųjų kursų studentams – "Talentų banke", vyresnio amžiaus žmonėms – "Senjorų banke".
R.Kripaitienė:
Netekti darbo nelinkiu nei sau nei kitam.Jei taip atsitiktų,pirmiausia
labai atsakingai apgalvočiau, kokioje srityje galėčiau dirbti.Tikrai
nepulčiau į visas įmones iš eilės.Registruočiausi darbo
biržoje,teiraučiausi draugų,pažįstamų,ieškočiau interneto pagalba.
A.Simanavičius: Klausimas R. Kalinauskienei. Koks numatomas finansavimas viešųjų darbų programai 2009 metams, lyginant su šiais metais?
R.Kalinauskienė
2009 metams viešųjų darbų programai numatyta 360 tūkst. Lt. 2008 m. – 264,7 tūkst. Lt.
S.Vitkienė Klausimas poniai R.Kalinauskienei: Kiek šiuo metu Anykščių darbo biržoje yra užsiregistravusių darbo neturinčių žmonių. Kokių profesijų darbuotojų Anykščiuose yra per daug, kokių trūksta?
R.Kalinauskienė:
Gruodžio 1 d. Darbo biržoje registruoti 1035 ieškantys darbo asmenys, iš jų 881 bedarbis. Didžiausias įsidarbinimo galimybes turi gydytojai, statybos inžinieriai, apdailininkai, mūrininkai, šaltkalviai, grindinių klojėjai, padavėjai, virėjai. Mažiausios galimybės – socialiniams darbuotojams staliams, B kateg. vairuotojams, slaugytojo padėjėjams.
S.Vitkienė Situacija darbo rinkoje stebima, analizuojama ir turbūt prognozuojama. Kokios jūsų prognozės artimiausiam pusmečiui?
R.Kripaitienė
Manau,kad bus nelengva.Sprendimai bus priimami atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes.Tikiuosi,kad darbuotojų skaičiaus nereikės mažinti.
A.Simanavičius.
Kadangi gamyba žemės ūkyje ir pramonėje mažėja, krenta žėmės ūkio produkcijos supirkimo kainos, mažėja gaminių paklausa,todėl darbuotojų poreikis mažės ir bedarbių atsiras daugiau.
R.Kalinauskienė:
Atlikus įmonių apklausą, darbdavių duomenimis darbo vietų pokytis numatomų atleisti ir priimti darbuotojų skaičius išliks beveik nepakitęs. Kvalifikuoto darbo poreikis prognozuojamas keturis kartus didesnis nei nekvalifikuoto. Didžiausia darbuotojų kaita numatoma paslaugų sektoriuje.
S.Vitkienė, klausimas A.Simanavičiui: Ne paslaptis, kuo dažniausiai kaimuose užsiima žmonės tuo laiku, kai turėtų dirbti, jeigu jie neturi (neieško, neranda… ) darbo. Kokia situacija Debeikių seniūnijoje? Gal diskutavote šia tema su kitais seniūnais? Ar tikrai nedarbas , kaip teigiama, yra pagrindinė girtavimo priežastis?
A.Simanavičius
Nedarbas nėra pagrindinė girtavimo priežastis.Žmonės, kurie nori dirbti, sugeba suderinti darbą ir linksmybes ne darbo metu. Kiti, nors ir užsiregistravę darbo biržoje ir gavę darbą, nesugeba jo išlaikyti ilgiau nei dvi, tris dienas. Galima teigti,kad situacija Debeikių seniūnijoje nėra labai bloga.
Skaitytojo klausimas darbo biržos direktorei:
Kodėl kas metai darbo birža nesusikalba su savivaldybe ? DB siunčia bedarbį pas seniūnę ir žada, kad ji įdarbins, ji sako, kad darbina komunalinis ukis ir kad nera pinigu Kaip supratau taip darbo birzos motereles atsikrato lankytoju -pasiuncia nuo keiposiaus pas marijosiu.
R.Kalinauskienė:
Viešuosius darbus organizuoja rajono savivaldybė kartu su Darbo birža. Darbdaviai darbams atlikti parenkami konkurso tvarka. Lėšos paskirstomos metų pradžioje. Viešuosius darbus seniūnijose vykdo ir nukreiptus bedarbius įdarbina bei darbo sutartis su jais sudaro UAB "Anykščių komunalinis ūkis".
S Vitkienė: Ačiū visiems už pokalbį
71101 152579Should you have been injured as a result of a defective IVC Filter, you ought to contact an experienced attorney practicing in medical malpractice cases, specifically someone with experience in these lawsuits. 241478
625836 537670I entirely agree! I came over from google and am looking to subscribe. Where is your RSS feed? 969179