
Anykščių rajono taryba nusprendė numatytus 12 423 eurus Šventosios upės šienavimui ir šienavimo projekto parengimui, skirti ne upei šienauti, o komunalinių atliekų svėrimo įrangos įsigijimui.
„Anykšta“ klausia, ar pritariate, kad Šventosios upė Anykščių mieste būtų nebešienaujama, bet už tai sveriamos gyventojų atliekos?
Arūnas LIOGĖ, Anykščių rajono tarybos narys, pasiūlymo autorius:
– Taip, aš pasiūliau. Žinoma, kad pritariu, jog upė nebebūtų šienaujama, aš užaugau prie tos upės, 60 metų prie tos upės gyvenu ir galiu pasakyti, kad prasidėjo šienavimai, kai tarybiniais laikais pastatė užtvanką. Nežinau, kodėl buvo šienaujama – dėl grožio gal? Užaugom ir žuvį gaudėm tarp šitų žolių, o paskui nusprendžiam šienaut. Upė – gyvas organizmas, jei reikia, ji pati išsivalo, mes tik nustokim teršt. Kada žmogus laimėjo kišdamasis į gamtą? Prisiminkim tarybinių laikų projektus, kai net upių vagas norėjo nukreipti į kitą pusę. Ir Anykščių rajone Juostos upė kuo virto?
Jau praeitais metais, kai tvirtino aplinkosaugos fondą, klausiau, kodėl nėra skiriama pinigų atliekų tvarkymui? Pirminis komiteto pasiūlymas buvo komunalininkams kompensuoti antrinių atliekų surinkimą iš gyventojų. Buvo paaiškinta, kad nelabai galima kompensacija. Tada paklausinėjau komunaliniame, kokia situacija su rūšiavimu ir įranga, o paaiškėjo, kad jie kaip tik planavo įsigyti šią įrangą. Taip kilo mintis.
Dėl atliekų svėrimo: visada buvau už socialiai teisingesnį atliekų surinkimo mokestį ir, matau, kad savivaldybės administracija po truputį eina prie to. Komunalinis ūkis iš savivaldybės įmonių (lyginant su Anykščių šiluma ar Anykščių vandenimis) panašus į Pelenę, mažiausiai gauna tikslinių lėšų. Tai yra gana savalaikė parama ir ji bus tikslingai panaudota nupirkus įrangą antrinėms atliekoms sverti, manau, kad paremti atliekų surinkimo sistemos modernizavimą svarbiau. Manau, kad tai naudingiau, nei išmesti į upę pinigus, o juo labiau, kad pinigai greičiausiai iš Anykščių rajono iškeliautų ar į Vilnių, ar į Kauną, ar Panevėžį.
Mano siūlymui Taryboje pritarė 13 narių. Man oponavo, kad už žolių susilaikys plastikiniai buteliai, pats plastikas. Siūlau labai paprastą dalyką – per porą valandų su valtele galima surinkti. Tereikia sėsti į valtį ir surinkti tą plastiką, tam 13 tūkstančių nereikės.