
Ant kiekvieno žmogaus odos formuojasi įvairiausi dariniai. Kiekvienas žmogus ant savo odos paviršiaus tikrai gali aptikti mažesnį ar didesnį kiekį apgamų. Apgamai yra tik viena iš daugelio odos darinių rūšių. Ant odos paviršiaus dažnai aptinkamos ir papilomos ar, sakykim, karpos. Bene visi odos dariniai vienokiu ar kitokiu būdu gali būti šalinami. Šiais laikais bene dažniausiai atliekamas apgamų ir papilomų šalinimas lazeriu. Papilomų šalinimas gali būti atliekamas ir taikant krioterapijos metodą, kitaip vadinamą šaldymą skystu azotu. O, sakykim, didesni odos dariniai dažniausiai naikinami chirurginiu būdu.
Kitaip nei piktybinių, gerybinių odos darinių šalinimas nėra būtinas. Gerybinius odos darinius rekomenduojama šalinti tik tada, jei jie kelia fizinį, estetinį ar psichologinį diskomfortą. Sakykim, jeigu papiloma yra susiformavusi veido zonoje, ją reikėtų pašalinti, nes dėl darinio veidas gali atrodyti neestetiškai. Tokiu atveju geriausia šalinti papilomą lazeriu, nes jis leidžia išvengti randų atsiradimo. Panaši situacija yra ir su apgamais. Gerybinius apgamus rekomenduojama šalinti tada, jeigu jie susiformuoja matomoje vietoje ar zonoje, kuri susiduria su didesne trintimi, pavyzdžiui, pažastyje. Tačiau kaip žinoti, ar odos darinys yra gerybinis, ar pavojingas? Pabandykime tai išsiaiškinti.
Augimo tempas
Gerybiniai odos dariniai dažniausiai nekinta arba kinta labai lėtai. Tai reiškia, kad jiems visada būdinga ta pati spalva, forma ir dydis. Jeigu papiloma, apgamas ar bet kuris kitas odos darinys pradeda sparčiai keisti savo formą, spalvą arba dydį, reikėtų kuo skubiau pasikonsultuoti su gydytoju. Kalbant apie spalvą, gerybinėms papilomos yra būdinga šviesiai rusva ar kūno spalva. Tamsesnės spalvos papiloma – nėra geras ženklas. Todėl tamesnių papilomų šalinimas vienokiu ar kitokiu būdu dažniausiai yra rekomenduojamas.
Diskomforto pojūčiai
Gerybiniai odos dariniai dažniausiai yra visiškai nejaučiami. Tai reiškia, kad jie nesukelia dirginimo, niežėjimo ar juolab skausmo pojūčių. Jeigu odos zonoje, kurioje yra susiformavęs apgamas, papiloma ar bet koks kitas odos darinys, pasireiškia niežėjimas, perštėjimas, skausmas ar kitas juntamas pojūtis, reikėtų apsilankyti pas gydytojus ir atlikti išsamesnius tyrimus.
Šlapiavimas ar kraujavimas
Gerybiniai odos dariniai be priežasties niekada nekraujuoja. Jeigu iš odos darinio pasireiškia kraujavimas, tai yra pavojaus signalas. Pavojingais yra laikomi ir tokie dariniai, iš kurių bėga ne kraujas, o vandenį primenantis skaidrus skystis ar sakykim, pūlius primenančios žalsvos išskyros. Toks procesas yra vadinamas šlapiavimu.
Asimetrija
Tiek apgamai, tiek papilomos, kurios nėra pavojingos sveikatai, įprastai yra simetriški, kitaip tariant, jų forma iš visų pusių yra identiška arba labai panaši. Jeigu papiloma ar apgamas pasižymi nelygiais kraštais, asimetrija, juos reikėtų parodyti gydytojui ir ištirti.
Odos darinyje įžvelgus tam tikrus patikimus, panikuoti tikrai nereikėtų. Visgi, tokius darinius tikrai reikėtų papildomai ištirti ir parodyti profesionalams. Jeigu gydytojas rekomenduos atlikti odos darinio šalinimą, bijoti taip pat nereikėtų. Tiek apgamų, tiek papilomų šalinimas šiais laikais gali būti atliekamas greitai, paprastai ir visiškai neskausmingai. Todėl priežasčių, kodėl reikėtų vengti odos darinius šalinančių procedūrų, tiesiog nėra. Jeigu papilomos ar apgamai nekelia įtarimo ir nesukelia jokio diskomforto, jų šalinimas tikrai nėra būtinas. Visgi, kiekvienas žmogus, ant kurio odos yra susiformavę bet kokio pobūdžio dariniai, privalo atidžiai stebėti jų būklę ir jokiu būdu neignoruoti net ir smulkių pakitimų, nes ankstyvas neigiamų pokyčių nustatymas yra efektyviausia priemonė, kuri leidžia išvengti rimtesnių sveikatos problemų.
Užsak.Nr. 483