Būkite su „Anykšta“ ir antrąjį 2021-ųjų metų pusmetį!

Orai

Koks Jums būtų tinkamiausias laikas (valanda) kultūriniams renginiams vasaros sezono metu?

Dienos anekdotas

Kiekvieną vakarą, iš karto po žinių, anykštėnė Onutė įsijungdavo siaubo filmus, kad šiek tiek nusiramintų ir ramiau užmigtų.

Komentaras

Alio:„Kur dingo šiukšlių dėžės J. Biliūno gatvėje, kurios buvo pastatytos prie senų suoliukų???
Suolus pakeitėt, gal ir šiukšlių dėžes prie jų pastatykit."

Skaityti komentarus (2)
Kultūrininkų atlyginimų problemos klausimą „įsuko“ jauniausia Anykščių rajono tarybos narė Gabrielė Griauzdaitė. Absoliučiai daugumai Anykščių rajono tarybos narių dėl rajono kultūros darbuotojų atlyginimų galvų neskauda.

Anykščių rajono kultūros darbuotojų atlyginimų paieškose dalyvaus ir Valstybės kontrolė. Šios institucijos atlikti auditą Anykščių savivaldybės administracijoje paprašė Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis.


Išskirtinė šalies savivaldybė

Lietuvos Vyriausybės nutarimu nuo 2014 metų liepos pradėtos didinti visos šalies kultūros ir meno darbuotojų algos. Nuo 2014-ųjų liepos kiekvieno Anykščių rajono kultūros darbuotojo darbo užmokestis vidutiniškai pakilo 117 eurų, o nuo 2015-ųjų liepos – dar 46 eurais. 2014 ir 2015 metais kultūrininkų algų padidinimui skirti pinigai savivaldybėms pervesti kaip tikslinės dotacijos. Kultūros ir Finansų ministerijų atstovų teigimu, 2016-ųjų metų pirmąjį pusmetį savivaldybės privalėjo mokėti tokio paties dydžio atlyginimus kultūrininkams, kaip ir 2015-ųjų metų antrąjį pusmetį, kai buvo skirtos tikslinės dotacijos. Ministerijų atstovų teigimu, lėšos, būtinos kultūrininkų algų lygio išlaikymui, įkalkuliuotos į bendrus savivaldybių biudžetus. Tačiau Anykščių rajono savivaldybės vadovai, vieninteliai iš 60-ies šalies savivaldybių vadovų, pareiškė, kad papildomos lėšos rajono biudžeto nepasiekė ir nuo šių metų sausio 1 dienos rajono kultūros darbuotojams vėl sumažino algas, kitaip tariant, jas grąžino į 2015 metų pirmojo pusmečio lygį.
Kitose šalies savivaldybėse problema dėl kultūrininkų algų nekilo. „Anykštos“ kalbinti aplinkinių savivaldybių vadovai stebėjosi, jog mūsų rajone sumažintos algos ir taip jau kukliai uždirbantiems kultūros ir meno žmonėms.

Iškėlė problemą ir išėjo iš darbo

Problemą į viešumą iškėlė jauniausia Anykščių rajono tarybos narė, konservatorė Gabrielė Griauzdaitė. Mergina dirbo Anykščių kultūros centre ir algos sumažėjimą pajuto savo kailiu. G. Griauzdaitė apie kultūros darbuotojų algų mažėjimą ėmė kalbėti viešai, taip pat kreipėsi pagalbos į partietį Seimo narį Sergejų Jovaišą. Dabar G. Griauzdaitei kultūros darbuotojų algų problema asmeniškai nebėra aktuali, ji iš valdiškos įstaigos išėjo į verslą, tačiau jos išjudintas procesas vyksta toliau.

Raštus rašė abu Seimo nariai

Regis, tarpusavyje veiksmų nederindami kultūrininkų algų paieškomis užsiėmė abu anykštėnai Seimo nariai: ir S. Jovaiša, ir „darbietis“ Ričardas Sargūnas. Pastarojo padėjėjas Alfrydas Savickas per vieną iš rajono Tarybos posėdžių net ėmėsi barti S. Jovaišą, ko šis dėl biudžetininkų atlyginimų triukšmauja. Tuo tarpu pats R. Sargūnas raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovą Algirdą Butkevičių. „Vyriausybės atstovas Utenos apskričiai Imantas Umbražiūnas, dalyvaudamas rajono Tarybos posėdyje, atsakydamas į Tarybos nario paklausimą dėl neišmokėtų padidintų atlyginimų šios kategorijos darbuotojams, paaiškino, kad pati savivaldybė sprendžia, kur panaudoti gaunamas tikslines lėšas, nesvarbu, kam jos buvo skirtos. Tai keistas požiūris, kuris suponuoja mintį, kad savivaldybės gali nepaisyti Vyriausybės sprendimų ar nutarimų”, – savo rašte premjerui išdėstė Seimo narys R. Sargūnas. Šio Seimo nario iniciatyva prie bendro stalo vasarą buvo susėdę Kultūros ministras Šarūnas Birutis, Finansų viceministras Edmundas Žilevičius bei Anykščių vicemeras Sigutis Obelevičius. Tačiau ir šis pasitarimas rezultatų neatnešė.
Savąsias siunčiamų ir gaunamų raštų šūsnis vis didino ir S. Jovaiša. Kol pagaliau po S. Jovaišos rašto Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis taip pat raštu kreipėsi į Valstybės kontrolę. Kancleris paprašė patikrinti, ar teisėtai Anykščių savivaldybė naudoja biudžeto lėšas. Tiesa, kanclerio raštas, adresuotas Valstybės kontrolei, ypač mandagus. „Maloniai prašytume, esant galimybei, pagal kompetenciją atlikti reikiamus veiksmus”, – rašte Valstybės kontrolei parašė Vyriausybės kancleris A. Mačiulis.

Prašymą išgirdo

Valstybės kontrolė išgirdo Vyriausybės kanclerio A. Mačiulio malonų prašymą.  Valstybės kontrolės 3-ojo Audito departamento direktorė Regina Rudokienė „Anykštai“ patvirtino, kad gavo Vyriausybės kanclerio prašymą, „esant galimybei, pagal kompetenciją atlikti reikiamus veiksmus Anykščių rajono savivaldybėje dėl kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčio”. Ji teigė, kad Valstybės kontrolė planuoja strateginio tyrimo metu įvertinti susidariusią situaciją, pateikti išvadas ir, jeigu reikės, rekomendacijas. „Šitas klausimas nebus paliktas. Įvertinsime situaciją ir pateiksime rekomendacijas“, - tvirtino Audito departamento direktorė. Tyrimas greičiausiai bus atliktas jau rugsėjo mėnesį.

Skola kultūros darbuotojams
vis auga

Panašu, kad esminė problema, kodėl nukentėjo Anykščių kultūrininkai, buvo išskirtinė anykštėnų tikslinės dotacijos kultūrininkams išmokėjimo metodika. Kai Vyriausybė skyrė tikslines dotacijas kultūros darbuotojų algų didinimui, daugumoje šalies kultūros įstaigų darbuotojams buvo keliami pareigybių koeficientai, kaip reikalauta Vyriausybės nutarime, tuo tarpu Anykščių kultūrininkams papildomi pinigai buvo išmokėti kaip priedai prie algų. Tvirtinant 2016-ųjų metų Anykščių rajono biudžetą, atskaitos tašku laikytas kultūrininkų tarnybinių algų koeficientas ir lėšų jų atlyginimams poreikis paskaičiuotas be 2015-ųjų antrąjį pusmetį mokėtų priedų.
Viename iš savo raštų (o jų šalies institucijoms, matyt, jau prirašyta nemažai) Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išdėstė, “kad 2016 metais nebuvo teisinio pagrindo papildomai skirti asignavimų kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčiui padidinti” ir taip pat pridūrė, kad “tvirtindama (rajono Taryba – aut.past.) 2016 m. biudžetą asignavimus darbo užmokesčiui paskyrė pagal įstaigose patvirtintus koeficientus.”
Nuo šių metų liepos 1 dienos kultūros ir meno darbuotojams dar kartą didinamos algos. Į rajono biudžetą kaip tikslinė dotacija pervesti 65 tūkst. 266 eurai. Šie pinigai rajono kultūrininkams bus išmokėti, tačiau jeigu Valstybės kontrolė „neatrinks galų“, tų 46 eurų per mėnesį Anykščių kultūrininkai neteks amžiams. O jei vis dėlto pavyks įrodyti, kad pinigai kultūros darbuotojams turėjo būti išmokėti, matyt, bus paskaičiuota prarasta suma už visą laikotarpį. Praėjus 8 šių metų mėnesiams kiekvienas iš mūsų rajono kultūros darbuotojų negavo vidutiniškai po 368 eurus (46 x 8).

Didina koeficientus

Nuo šių metų liepos 1 dienos, kai skirta nauja tikslinė dotacija kultūros ir meno darbuotojų algų padidinimui, Anykščių kultūros centro direktorė Dijana Petrokaitė bei Anykščių L. ir S. Didžiulių bibliotekos direktorius Romas Kutka savo darbuotojams padidino tarnybinius koeficientus. Anykščių muziejaus direktorius Antanas Verbickas „Anykštai“ sakė, jog pirmąjį mėnesį algų padidinimą išmokėjo kaip priedus, bet vėliau taip pat didins darbuotojams tarnybinių algų koeficientus. Koeficientų kultūros darbuotojams padidinimas bent jau nesuteiks terpės interpretacijoms, kai bus tvirtinamas 2017 metų Anykščių rajono biudžetas. Anykščių kultūros centro darbuotojams nuo šių metų liepos 1 dienos „popieriniai“ atlyginimai didėja vidutiniškai 70 eurų per mėnesį.

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • R.Gižinskas

  Nuoroda

  Norisi tikėti ,kad rajono savivaldybės kontrolės ''vadas'' šį kartą supras įstatymo raidę.Kitokiu atveju ,kas gali paneigti,kad neatsitiks kaip kaimynus....Kupiškyje.

  Prieš 4 metų
 • a tai anam

  Nuoroda

  kur čičinsku vaidyna iš savivaldybes irgi algu sumažina ?

  Prieš 4 metų