Orai

Ar esate gėręs raminamuosius vaistus?

Dienos anekdotas

Susitiko dvi artimos draugės.
- Kaip tavo vyras? - pasiteiravo viena.
- Lyg ir nieko... tačiau vakarais prisileidžia vonią vandens, pasiima meškerę, užsidaro duris ir meškerioja.
- Reikėtų tau jį vis dėlto parodyti psichiatrui, - susirūpina draugė.
- Reikėtų... - atsidūsta vyro žmona. - Bet gi taip norisi šviežios žuvies.

Komentaras

Kaimo diedas:„Kaipo čia suprast? Aną dieną politologai per TV skiedė, kad gyvenimas Lietuvoj labai pagerėjo ir dar gerėja, kad smarkiai sumažėjo skurstančių, o šitiek skirta lėšų maisto produktams dėl skurstančių įsigijimui? Tai gal Lietuva jau nebe gerovės valstybė, gal skurdžių vėl padaugėjo?"

Komentuoti
Kai kurie anykštėnai norėtų, kad Anykščiuose Antano Baranausko aikštė atrodytų, kaip šioje prieš tris dešimtmečius darytoje fotografijoje.

Portalui anyksta.lt pasidalinus socialiniuose tinkluose paviešinta prieš tris dešimtmečius daryta  fotografija, kurioje užfiksuota centrinė Anykščių miesto aikštė, skaitytojus užplūdo nostalgiški jausmai – žmonės ragina į aikštę grąžinti anksčiau čia stovėjusį laikrodį.

 

Paragino nesižvalgyti į praeitį

„Nesakau, kad laikrodžio mieste nereikia. Gal jo ir reikia, kažkur jis galėtų būti įmontuotas, bet kad vėl į aikštę grąžinti tokį patį – tikrai ne“, - reaguodama į komentarus, apie laikrodžio sugrąžinimą į centrinę miesto aikštę, sakė Anykščių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė.
Vyriausioji  architektė D. Gasiūnienė svarstė, kad šioje vietoje „įsijungė" žmonių nostalgija seniems laikams, ragino nesižvalgyti į praeitį bei pažiūrėti, kaip miestų centrai yra tvarkomi visame pasaulyje.
„Gyvenime yra dvi pusės – praeitis ir ateitis. Į kurią pusę žiūri, vadinasi, kitai rodai nugarą. Reikia pasirinkti. Žmonėms, nesakau, kad daugumai, kažkaip nostalgija yra tai praeičiai. Gal dėl to, kad  tuo metu žmonės buvo geresnės sveikatos, jaunesni. Siūlyčiau labiau žiūrėti į ateitį – kur link juda pasaulis, kaip viskas daroma. Šiaip tokių simbolių šiais laikais nebestatoma, daugiau dirbama su erdve, kad ten būtų jauku būti, o ne žiūrėti į kažką“, - kalbėjo D.Gasiūnienė.

Paminklas Laisvei varo į depresiją

Komentatoriai siūlo laikrodį įrengti vietoje paminklo Laisvei, kuris buvo pastatytas buvusio Anykščių rajono mero Sauliaus Nefo iniciatyva. Skulptorius, profesorius Romualdas Inčirauskas viename iš komentarų pastebėjo, kad paminklas Laisvei stovi netinkamoje vietoje, o laikrodis miestui yra reikalingas.
„Jis galėtų stovėti nuošaliau, pavyzdžiui, kapinėse ar kitoje su tremtimi ir tautos kančia susietoje vietoje, pavyzdžiui, geležinkelio stotyje ar panašiai. Miesto centre turėtų būt kažkas didingesnio, iškilmingesnio, linksmesnio, susieto su Anykščiais. O dabar esantis paminklas kelia liūdesį, varo į depresiją, ypač tai jaučiama miesto švenčių metu. O laikrodis tikrai tiktų, daugelyje save gerbiančių miestų tai yra kaip būtinybė“, - pastebėjo profesorius R.Inčirauskas.

Palaiko idėją laikrodį įrengti prie autobusų stoties

Apie miesto laikrodį savo nuomonę išsakė ir buvęs Anykščių rajono meras Leonas Alesionka.
„Mano tėvas šitam laikrodžiui darė dekoratyvinį stogelį iš varinės skardos. Tačiau tas pilnas plaukiojančių rūdžių vanduo ir nuo jų rudas paminklo apačios akmuo man nei nostalgijos, nei noro grąžinti į buvusią vietą nekelia. O štai idėją pastatyti prie autobusų stoties palaikyčiau. Tik pačius laikrodžius reikėtų sukurti iš naujo, originalius. Kam kartoti kitus miestelius?“, - sakė L.Alesionka.

Diskusijos apie laikrodžio sugrąžinimą – nesąmonės

Prieš tris dešimtmečius darytą Anykščių miesto centrinės aikštės nuotrauką į socialinius tinklus įkėlęs muziejininkas Raimondas Guobis, paklaustas, ar reikėtų į aikštę grąžinti laikrodį, kalbėjo: „Nežinau, gal jo ir reikia, tik ne toje pačioje vietoje. Aikštė jau sutvarkyta, kam diskutuoti kažkokias nesąmones“.
R.Guobis sakė, kad pats, vaikščiodamas Anykščių miesto gatvėmis, laikrodžio nepasigenda.
„Kai būnu Vilniuje ir matau tuos gražius laikrodžius, man visai gražu. Galvoju, kad laikrodį kur nors mieste galėtų pakabinti kokia nors privati kompanija – tai būtų ir gražu, ir smagu“.

Buvęs rajono meras apgavo

Vienas iš Anykščių miesto laikrodžio projektuotojų, architektas Vidmantas Kavaliauskas prisiminė, kad iš centrinės miesto aikštės išmontuotą laikrodį buvo planuota statyti kitoje vietoje.
„Buvęs Anykščių rajono meras Saulius Nefas apgavo. Sakė, kad iš aikštės išmontuotą laikrodį pastatys kitur, prašė surasti vietą, buvo kalbama, kad laikrodį būtų galima pastatyti prie autobusų stoties ar kažkur miesto centre, bet taip ir liko. Komunalininkai laikrodį išmontavo ir numetė patvory“, - kalbėjo V.Kavaliauskas.

Netiki, kad iš laikrodžio kas nors likę

Architektas pasakojo, kad apie išmontuotą laikrodį ne kartą teiravosi UAB Anykščių komunalinis ūkis direktoriaus Kazio Šapokos, tačiau tiesaus atsakymo, kur dabar jis galėtų būti, nesulaukė.
„Prieš kelias dienas buvau susitikęs UAB Anykščių komunalinis ūkis direktorių K. Šapoką ir paprašiau pasidomėti, gal tas laikrodis dar kažkur yra pas juos.  Kreipiausi dėl to į jį ir seniau. Sakė žiūrėjom, bet nėra. Bet ten iš vario keturios detalės, laikiusios laikrodžio kepurę, svėrė tikrai apie 20 kilogramų. Tai brangūs dalykai, dar buvo ir bronzos, todėl mažai tikiu, kad kažkas likę. Aš pats važiavau į Gruziją akmenų, kad  išpjautų. Daug įdėta darbo. Gaila gaila...“, - kalbėjo V.Kavaliauskas.

Siūlė dėl laikrodžio išsaugojimo kovoti

Architektas V.Kavaliauskas pasakojo, kad Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė anksčiau jam yra sakiusi, kad jis be reikalo nekovojo dėl miesto laikrodžio išsaugojimo.
„Na, bet ką aš ten stovėsiu apsikabinęs ir prisirišęs prie laikrodžio, juoksis žmonės“, - kalbėjo V.Kavaliauskas.
Architektas pasakojo, kad įrengiant miesto laikrodį tarp „Puntuko“ viešbučio ir miesto aikštės yra įrengta šachta su varikliais.
„Taip nesiskaityti su investicijomis...“, - piktinosi architektas.

Laikrodį pakeitė paminklas

Kada tiksliai Anykščiuose buvo pastatytas miesto laikrodis, niekaip negalėjo prisiminti nei Anykščių rajono savivaldybės architektai, nei muziejininkai. Architekto V.Kavaliausko duomenimis, miesto laikrodis aikštėje laiką pradėjo skaičiuoti 1987-1988 metais.
Vietoje išmontuoto miesto laikrodžio 2002 metų rugsėjo 19 dieną buvo atidengtas paminklas Laisvei, kurio autorius yra skulptorius Vladas Vildžiūnas. Paminklas pastatytas greta tos vietos, kur sovietinės okupacijos metais buvo išniekinami nukautųjų partizanų kūnai.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
 • Barnaulas

  Nuoroda

  Pazystu ne viena ishsigimeli, jaucianti nostalgija kolukiams. Gal irgi grazinkim?

  Prieš metus
 • anykštėnė

  Nuoroda

  o labiausiai tai reikia atkurti fontaną.

  Prieš metus
 • zinantis

  Nuoroda

  Kaip negeda sapokai meluoti tas lakrodis gulejo komunalinio patvoryja numestas

  Prieš metus
 • ZZZZZZZZZZZZZ

  Nuoroda

  Nostalgija sovietijai, nostalgija laikrodžiui, Cvirkai ir pan.

  Prieš metus
 • Vietinis

  Nuoroda

  Aišku, kad laikrodis +fontanas centrui suteiktų jaukumo, o dabar ten koks tai,, kringelis,, kurio neturėjo kur ir kam ikist tai nefui įkišo, o tas mum visiem

  Prieš metus
 • Už laikrodį

  Nuoroda

  Laikrodis miesto centre-nuostabu. Ir jauku ir laiką matai. Nieko blogo nematau.

  Prieš metus
 • nesusipratėlis

  atsakymas į: Už laikrodį Nuoroda

  o kas per daiktas LAIKAS ? Gal kas nors galite išaiškinti - juk laikrodis rodo valandas, o ne laiką :)

  Prieš metus
 • o aš pasiiilgau sienlaikraščio "Kolektyvinis darbas" ... to, kurio nuotraukose negalėdavai atpažinti pažistamų žmonių...

  Prieš metus
 • Gražinkite

  Nuoroda

  Laikrodį valdžia į miesto centrą koks kurortas be laikrodžio

  Prieš metus
 • Jo

  Nuoroda

  Buvo geri laikai ,tada tauta buvo laisva ir turtinga

  Prieš metus
Įkelti daugiau