Antradienio pavakare Vilniaus taikomosios dailės muziejuje paminėta Antano Baranausko poemos „Anykščių šilelis” sukūrimo 150 metų sukaktis ir pristatytas naujas „Anykščių šilelio” leidimas su dailininko Prano Lapės iliustracijomis.
Antradienio pavakare Vilniaus taikomosios dailės muziejuje paminėta Antano Baranausko poemos „Anykščių šilelis” sukūrimo 150 metų sukaktis ir pristatytas naujas „Anykščių šilelio” leidimas su dailininko Prano Lapės iliustracijomis.
Kultūros vakare dalyvavo literatūrologė, Vilniaus universiteto profesorė Viktorija Daujotytė, dailėtyrininkė dr. Nijolė Tumėnienė, istorikas, Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio – Žukausko memorialinio muziejaus direktorius Antanas Verbickas, Anykščių senųjų giesmių ir dainų ansamblis (vadovė Violeta Juciuvienė). Vakarą vedė literatūrologė dr. Brigita Speičytė.
A.Baranauskas 1858 – 1859 metų vasaromis Anykščiuose sukūrė „Anykščių šilelį” – svarbiausią kūrinį po Donelaičio „Metų” ir reikšmingiausią iki Maironio „Pavasario balsų”.
„„Anykščių šilelis” – laimingas kūrinys. Vos parašytas jis pradėtas giedoti. Poema yra polifoniška giesmė, neturinti lygių Lietuvoje (…).jau pusantro šimto metų pulsuoja lietuvių kultūroje kaip neprilygstamos galios kūrinys. Tai mūsų tautinės sąmonės nušvitimo akimirka – liūdnai graži. Kaip seniausiose tautos dainose. Iškilminga, aukšta, kupina patoso – kaip kūriniją šlovinančiose giesmėse ir himnuose, gili ir tyli (…).Kūrinys, kuris rašo tūkstantmetę Lietuvą, jos erdvėlaikį, pajustą vienu momentu. Šiame kūrinyje įrašytos mūsų viltys ir neviltys. Sąmonė suvokia, kad jis – ne tik apie balsus, grybus, paukščius…Susitinkame su labai svarbia dvasine metafora – atskiro žmogaus ir visos tautos likimu. „Anykščių šilelis” yra giesmė, tuo pačiu likdama literatūriniu tekstu. Tai dvylipuoja kūrinio būtį, paversdami jį giesme”,- kalbėjo profesorė Viktorija Daujotytė.
Poemos sukūrimo 150 – ųjų metų jubiliejaus leidinyje publikuojamos dailininko Prano Lapės iliustracijos. Menotyrininkės dr. Nijolės Tumėnienės žodžiais, poemą, kuriai per visą jos egzistavimą ypač trūko iliustruotojų, „šis dailininkas perskaitė originaliai, nes sugebėjo įsigilinti į poeto potekstes ir metaforas.”
Jubiliejinis „Anykščių šileli” išleistas dviem pavidalais: tekstu ir dainuojamu įrašu . Paties A. Baranausko sukurtą ir gimtojo miestelio giesmininkėms Kairytėms perduotą „Anykščių šilelio” melodiją gieda anykštėnių moterų trio: Emilija Petrokienė (1927-1995), Jonė Marciukienė (1926-2003), Sofija Pakalnienė (g. 1924). Poemos sukūrimo sukakties renginyje dalyvavęs Anykščių senųjų giesmių ir dainų ansamblis (vadovė Violeta Juciuvienė) pristatė autentiškąją poeto kūrinių atlikimo tradiciją.
Vakaro svečiams Anykščių muziejaus direktorius Antanas Verbickas įteikė Anykščių šilelyje suskintas lapelių, šakelių, grybų ir konkorėžių kompozicijas, papuoštas paukštukais.
503694 925476Respect to post author, some fantastic data . 30030