• Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika
Šeštadienis, 19 liepos, 2025
No Result
View All Result
Anyksta.lt
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės
No Result
View All Result
Anyksta.lt
No Result
View All Result

Stakles pasigamino patys, tad nereikėjo pirkti

ANYKŠTA
2022-07-13
Naujienos
2
Aviamodelį konkurse pristato K.Lazauskaitė ir D.Aleknavičius.
Dalintis FacebookDalintis Twitter

Lina RUŠĖNIENĖ

Nuo jaunų dienų robotika, elektronika, programavimu besidomintys jaunuoliai savo sukurtais darbais sugeba nustebinti ne tiktai mokytojus, bet ir solidžią universiteto komisiją. Frezavimo stakles ir skrydžio tikslumą fiksuojančią sistemą kūręs gimnazistas sulaukė netikėto komplimento: yra dirbtinis intelektas, bet yra ir natūralus, tai – Dovydas.

Komisiją sužavėjo staklės

Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos moksleivis Dovydas Aleknavičius ir „Saulėtekio“ progimnaziją lankęs Augustas Pažemys sužibėjo Vilniaus Gedimino technikos universiteto organizuojamame konkurse, kuriame pristatomi ateities inžinerijos projektai.

Visos šalies moksleiviai idėjas renkasi ir darbus pradeda maždaug prieš metus.

V.Salogubovas didžiuojasi savo komanda: V.Lazauskaite, D.Sopilniaku ir D.Aleknavičiumi.

Dovydas ir Augustas robotikos centre „RoboLabas“ sukūrė kompiuteriu valdomas frezavimo stakles – patys projektavo, surinkinėjo ir programavo.

Jų darbas taip sužavėjo universiteto komisiją, kad buvo pripažintas geriausiu „Roboto prototipo kūrimo“ tematikoje.

„Stakles kūrėme, galima sakyti, iš poreikio. Centre jų nebuvo, o nupirkti per brangu. Todėl nusprendėme pasigaminti“, – šypsojosi Dovydas.

Įdomiausia ir sunkiausia dalis jam buvo modeliavimas, nes būtina numatyti ir darbus, ir kokių detalių prireiks.

„Buvo ir trukdžių, bet viską išsprendėme. Pavyzdžiui, grąžtą ketinome pritvirtinti prie įvorių, bet pamatėme, kad geriau tvirtinti prie guolių“, – apie techninius dalykus pasakojo vaikinas.

Staklėms prireikė atskiro stalo

„Per konkursą universiteto komisijai pasakojau, kaip veikia staklės, ką dar keisime. Šis pokalbis priminė ir egzaminą, ir bičiulišką pašnekesį“, – atviravo D.Aleknavičius.

Markas Petraitis Darbo įkarštyje – M.Petraitis.

Jis su Augustu ir „RoboLabas“ centro mokytojomis tikėjosi, kad įvertinimas turėtų būti geras. Bet viena yra tikėtis, o kita išgirsti, kad esi nugalėtojas.

Vaikinas dar ketina frezavimo staklėms skirti laiko ir tobulinti jų dizainą.

Dovydo mokytojos Laura Kuchalskienė ir Klaudija Pelanytė paaiškino, kad vaikinų sukurtos ir pagamintos staklės frezuodamos nuima medžio sluoksnius, kol gaunama reikalinga forma. 

Įrenginiu taip pat galima frezuoti ir plastiką, metalą.

„Pirmieji bandymai frezuoti kol kas nedideli, bet tikrai vykę“, – šypsojosi K.Pelanytė.

Per konkursą universitete Dovydui ir Augustui prireikė atskiro stalo – kad tilptų jų sukurtos staklės.

Vadina natūraliu intelektu

Dovydas šiam konkursui pristatė ir su kita „RoboLabas“ centro komanda sukurtą darbą – skrydžio tikslumą fiksuojančią sistemą.

Paklaustas, prie kurio įrenginio dirbti buvo įdomiau, Dovydas sakė, kad negali lyginti – abu darbai visiškai skirtingi.

Prie pastarosios sistemos darbavosi keturiese: su „Saulėtekio“ gimnaziją lankančia Igne Dapkute, „Ąžuolo“ progimnazijos auklėtiniu Marku Petraičiu ir Kamėja Lazauskaite iš Rožyno progimnazijos.

L.Kuchalskienė gyrė I.Cimnolonsko darbą – jo sukurtas žaidimas ne tiktai įdomus, bet ir lavinantis atmintį.

Grupei vadovavo technologijų mokytojas Vitalijus Salogubovas.

„Man, kaip mokytojui, teko techninė dalis. Jaunesnieji vaikai buvo užduočių atlikėjai, na, o Dovydas – mūsų smegenys. Yra dirbtinis intelektas, o Dovydą galėčiau pavadinti natūraliu intelektu“, – vaikino talentu žavėjosi V.Salogubovas.

Mokytojas prisipažino, kad šis darbas buvo ir jam pačiam iššūkis.

Virveles pakeitė lazeriukais

Kas tai per sistema ir kodėl komanda pasirinko kurti būtent ją?

V.Salogubovas paaiškino, kad jis tris dešimtmečius skyrė aviamodeliavimui. Tad ne keista, kad kilo idėja savo pomėgį sujungti su elektronika ir programavimu.

„Iki šiol matuodavome tik lėktuvėlio skrydžio trukmę – nuo tos akimirkos, kai paleidi jį iš rankų, iki nutupia ant žemės. O aš sumaniau matuoti skrydžio tikslumą“, – sakė pašnekovas.

Jis lygino: pasaulio įžymybės Virgilijus Alekna ir jo sūnus Mykolas diską turi paleisti labai tiksliai, nes tik tuomet gali tikėtis puikių rezultatų. Su lėktuvėliu labai panašiai – būtina tiksliai jį suprogramuoti ir paleisti skristi.

Pakilęs lėktuvėlis turi praskristi pro specialius vartus. Anksčiau juos atstodavo virvelės, dažnas modeliukas už jų užkliūdavo ir nukrisdavo.

„RoboLabas“ robotikos centre V.Salogubovas su mokiniais sumontavo miniatiūrinius šviesos lazeriukus, fiksuojančius praskrendantį lėktuvėlį.

Prie grupės prisijungė ukrainietis

V.Salogubovas prisiminė, kad kaip studentams prieš egzaminus pritrūksta vienos nakties, taip jo vadovaujamiems moksleiviams neužteko laiko pasiekti tobulybei.

Tuo labiau kad konkursas sparčiai artinosi, darbus reikėjo baigti, o jų sukurtoji sistema staiga sugedo. Paaiškėjo, kad dėl elektrostatinio krūvio lazeriukai perdegė.

„Turėjome pagalbininką – elektronikos specialistą Zenoną Podrigailą. Be panikos su juo pasitarėme, kas negerai ir kaip klaidas taisyti. Tuomet vėl kibome į darbus“, – kalbėjo mokytojas.

Jis džiaugėsi grupėje dirbusių mergaičių kruopštumu ir darbštumu. 

„Dažnas vaikinas galėtų iš jų mokytis“, – tikino.

Mokytojas pasakojo, kad prie grupės prisidėjo ir techninės kūrybos užsiėmimus centre lankantis ukrainietis Dmytro Sopilniakas.

„Klausiau, ar Ukrainoje ėjo į tokį būrelį, sakė, kad ne. Vadinasi, berniukas yra labai gabus“, – gyrė moksleivį.

Žaidimas lavina atmintį

Kiekvienas darbas reikalauja pastangų ir kantrybės, o nesėkmių visuomet pasitaikys – didesnių ar mažesnių.

A.Pažemys ir D.Aleknavičius komisijai aiškino, kaip veikia jų frezavimo staklės.

Su tuo susidūrė ir kitas konkurse dalyvavęs „RoboLabas“ auklėtinis – Ignas Cimnolonskas, besimokantis „Saulėtekio“ progimnazijoje.

„Kai matau, kad mokiniui nebesiseka, patariu tąkart padėti darbą ir tęsti kitą dieną. Juk rytdiena jau bus kitokia“, – šypsojosi mokytoja L.Kuchalskienė.

Bet dėl Igno buvo visiškai tikra: jei jis pradėjo kažką kurti, tai pabaigs darbą iki galo.

Vaikinas sukūrė ir universiteto konkursui pristatė elektroninį „Simon“ žaidimą.

Iš pažiūros įrenginukas atrodo paprastas, bet iš tiesų žaidimas yra linksmas, intriguojantis, o svarbiausia – lavinantis atmintį, mokantis sukaupti dėmesį.

Kaip sutalpinti tiek daug?

Žaidimo dėželė sudaryta iš 4 skirtingų spalvų mygtukų ir 4 lempučių, mažyčio kompiuteriuko, baterijos, įjungimo ir išjungimo mygtuko. Lemputės mirksi tam tikra seka, ir žaidėjas ją turi prisiminti, atkartoti. Kuo labiau jam sekasi, tuo seka ilgėja ir sudėtingėja.

„Skaitydamas radau tokios informacijos, kad panašūs įrenginiai naudojami rengiant astronautus“, – sakė Ignas.

Bene didžiausias iššūkis buvo sukurti žaidimo dėžutę tokio dydžio, kad žmogus galėtų įsidėti į kišenę ir bet kur nešiotis. Ir jam pavyko!

„Kaip tu sutalpinai į mažą dėžutę tiek visko daug?“ – dydžiu – 8×8 cm – stebėjosi net konkurso komisija.

Ignas jiems kukliai atsakė, kad buvo sudėtinga, bet pavyko. Juk labai norint, pagal garsų posakį, ir kalnus nuversti galima. 

Vaikinui patarimais gelbėjo ir universiteto skirtas dėstytojas konsultantas.  

panskliautas.lt Projektas „Ateitis dabar“

Komentarai 2

  1. oregon mushroom law says:
    2 metai ago

    815743 252587Theres noticeably a bundle to uncover out about this. I assume you created certain excellent points in functions also. 54816

  2. Žaliasnukis says:
    3 metai ago

    Pavogė stakles sako ten policijoi pasigaminom patis mūsų tirėjai tiki vagiais

Kitas įrašas

Kultūros centre atidarytas bistro

Panašūs straipsniai

Jūratės Dagytės nuotr.

Gudonių kaime nutraukti elektros laidai

2025-07-18
10

Stiprus vėjas rajone ne tik su šaknimis vertė medžius, bet ir paliko kai kuriuos gyventojus be elektros.

"Elektra Gudonių kaime artimiausiu...

Janydžių galerijoje – viešnios darbai

2025-07-18
0

"Svečias – tai ne tik žmogus, peržengiantis mūsų slenkstį, bet ir grožis, kuris ateina netikėčiausiomis formomis", - teigia grafikė Loreta...

Aplinkos ministerija tęsia darbus dėl esamų medžių apsaugos statybų metu: pradedamas statybos teisės aktų koregavimas

2025-07-18
1

Aplinkos ministerija toliau nuosekliai stiprina esamų medžių apsaugos teisinį pagrindą statybų metu. Pasibaigus konsultacijų etapui su architektų, statybininkų ir nekilnojamojo...

Langų pasaulis: stilingos ir praktikos idėjos jūsų namams

2025-07-18
0

Langai – tai kur kas daugiau nei vien angos sienose. Jie kuria nuotaiką, kontroliuoja šviesą, užtikrina privatumą ir jungia mus...

Anykšta TV:

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

Naujienos

Gudonių kaime nutraukti elektros laidai
Janydžių galerijoje – viešnios darbai
Aplinkos ministerija tęsia darbus dėl esamų medžių apsaugos statybų metu: pradedamas statybos teisės aktų koregavimas
Langų pasaulis: stilingos ir praktikos idėjos jūsų namams
Partizaną pagerbė ukrainiečiai
KVIEČIAME Į ŠV. VINCENTO ATLAIDUS INKŪNUOSE 

Apskrities nusikalstamų įvykių apžvalga

Liepos 17 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Vyras mušė moterį
Liepos 15 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Liepos 14 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Liepos 13 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Liepos 12 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga

Lietuvos ir užsienio naujienos

Kainos Baltijos šalių mažmeninėje degalų rinkoje pastarąją savaitę keitėsi skirtingai
Kalvarijos pasienio punkte vykstant į Lenkiją formuojasi spūstys
ES sutarė dėl naujo sankcijų Rusijai paketo
ŽŪM: kol kas neaišku, ar ES suvienodins tiesiogines išmokas visoms šalims
Prokuroras Kristijonui Bartoševičiui prašo ilgesnio laisvės atėmimo, drausti dirbti su vaikais
Tyrime dėl premjero įmonės paskolos teisėsauga kaip liudytoją apklausė Gintautą Palucką

Laikraštis

Svarsto, kaip padėkoti dėkotojams (Nr. 33, 2022-04-30)
Saulės jėgainių parką savivaldybė statys aerodromo teritorijoje (Nr.31, 2022-04-23)
Anykščių kultūra išpopuliarėjo Indonezijoje (Nr.30, 2022-04-16)
Kario paminklas Kurkliuose nudažytas Ukrainos vėliavos spalvomis (Nr.29, 2022-04-12)
Jei ne švietimas – Anykščių rajonas muštų indekso dugną (Nr.28, 2022-04-09)
Iš Tarybos darbotvarkės išbrauktas 21 klausimas (Nr.26, 2022-04-02)
Restoraną ant Šventosios kranto numatyta nuomoti už kuklią kainą (Nr.25. 2022-03-29)
Anykščiuose ukrainiečius šokiravo atlyginimo dydis (Nr. 24, 2022-03-26)

Vietovės ir žmonės

Mačionių kaimas patrauklus verslui ir poilsiui
Mikieriai ir nuostabusis Leika
Skiemonyse tuščių sodybų beveik nelikę
Nuo melioracijos išsigelbėjo pakišdamas revoliucionierių
„Nebėr Jurgiškio…“
Žiogų kaime Žiogai negyvena
Levaniškiuose užpuolė šunys
Vaikystės pievose prezidentas gano aubrakus

skelbimas žiūrėk

skelbimas žiūrėk

Apklausa

Kiek automobilių turi Jūsų šeima?

Rezultatai

  • Balsavimų archyvas

PRENUMERATA

PRENUMERATA

Jaros prekyba

Jaros prekyba

Anyksciu baldai

Anyksciu baldai

PIANISTAI_800x800

PIANISTAI_800x800

Anyksciu kredito unija 300×250@2x

Anyksciu kredito unija 300×250@2x

Husquarna atsinaujinkite

Husquarna atsinaujinkite

800x800_AGROBITE_LT

800x800_AGROBITE_LT

AKC BANERIS

AKC BANERIS

AMC baneris

AMC baneris

Anyksciu vandenys_ logotipas

Anyksciu vandenys_ logotipas

baseino bangenis stovykla

baseino bangenis stovykla

Anyksciu siluma 300×250@2x

Anyksciu siluma 300×250@2x

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

akksc.lt

akksc.lt

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Projektą „Legenda: gyvieji Anykščiai – 2025“

10 000 Eur iš dalies finansuoja

Medijų rėmimo fondas.

anykta.lt logo
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

No Result
View All Result
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In