Spalio 11 dieną Anykščių regioniniame parke vyko Vilniaus universiteto Biologinės įvairovės magistratūros studentų pažintinė mokomoji ekskursija. Ekskursiją studentams organizavo Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Botanikos ir genetikos katedros profesorius Ernestas Kutorga, visoje Lietuvoje žinomas mikologas – grybų žinovas, ypač besidomintis diskomicetų sistematika ir ekologija, grybų apsauga bei nomenklatūra. Studentus atlydėjo VU dėstytoja doktorantė Eglė Semaškaitė. Studentų ekskursijos tikslas buvo ne tik susipažinti su saugoma teritorija – Anykščių regioniniu parku, bet ir aplankyti keletą skirtingų vietų, kuriose parko direkcija vykdo gamtotvarkinius darbus saugant buveines bei retąsias augalų rūšis. Studentai susipažino su lankytojų centro ekspozicija, pasižiūrėjo filmą apie Anykščių regioninio parko gamtines bei kultūrines vertybes ir turėjo galimybę pabendrauti su Anykščių regioninio parko direkcijoje dirbančiais specialistais.
Pagrindinis šios kelionės tikslas – apžiūrėti 6-ias teritorijas, kuriose vykdomi gamtotvarkiniai darbai. Trumpai pristatėme nuo 2015 m. vykdomą projektą „Biologinei įvairovei ypač vertingų atvirų buveinių atkūrimas ir išsaugojimas Natura 2000 teritorijose“, kur Šventosios senvagių hidrografiniame draustinyje pievas šienauja ūkininkai bei ganosi jų prižiūrimos aveles ir ožkos. Tai vienas iš būdų kaip saugomose teritorijose yra vykdomi gamtotvarkiniai darbai. Įdomu buvo pamatyti ir Anykščių miesto teritorijoje, gyvenamojo mikrorajono ribose įsikūrusios retos saugomos rūšies vėjalandės šilagėlės (Pulsatilla patens (L.) Mill.) augimvietę, kuri yra saugoma ne tik Anykščių regioninio parko specialistų, bet ir aktyvių Anykščių miesto bendruomenių pastangomis.
Vėliau vykome į Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinį, kur aptarėme atvirų miško aikštelių bei užliejamų, stepinių pievų svarbą. Apžiūrėjome ten jau nuo 2009 m. vykdomus gamtotvarkinius darbus svarbius ne tik buveinių, bet ir į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytų organizmų rūšių išsaugojimui. Juk palankios gyvenimo sąlygos čia kuriamos ir grybams, ir vabzdžiams, ir bestuburiams ir, aišku, augalų bendrijoms. Anykščių šilelyje studentams pristatėme dar vieną ir Vėjalandės šilagėlės (Pulsatilla patents L.) apsaugai kartu su miškininkais tvarkomą teritoriją.
Ir dar trys teritorijos, kurias aplankė studentai biologai – skirtos išsaugoti labai retą Lietuvos Raudonosios knygos orchidinių šeimos rūšį – miškinę plikaplaiskę (Neottianthe cuculata (L.) Schltr.), čia jie išgirdo 3 skirtingas istorijas kaip šią „Retenybę pasisekė išsaugoti“ bendromis saugomų teritorijų specialistų bei vietos gyventojų ir institucijų pastangomis.
Mes nuoširdžiai dėkojame Vilniaus universiteto profesoriui Ernestui Kutorgai, kad jau ne pirmą kartą studentų pažintinėms ekskursijoms pasirenka Anykščių regioninį parką, džiaugiamės Jūsų atvykimu ir tuo, jog galime prisidėti prie jaunosios kartos ugdymo!
Anykščių regioninio parko vyriausioji specialistė Rasa Gražienė
Anykščių regioninio parko direkcijos informacija
Kodėl šie studentai be kaukių