
Hjustone, JAV Teksaso valstijoje, įsikūrusi bendrovė pirmą kartą per daugiau nei 50 metų nutupdė amerikiečių erdvėlaivį Mėnulyje.
Tai dalis naujo NASA finansuojamų komercinių aparatų be įgulos projekto, skirto paruošti dirvą astronautų misijoms dar šį dešimtmetį.
Nors skrydžio dispečeriai patvirtino, kad gavo silpną signalą, kol kas neaišku, ar įmonės „Intuitive Machines“ pagamintas erdvėlaivis „Odysseus“ pilnai funkcionuoja. Tiesioginės transliacijos metu pranešėjai užsiminė, kad jis galėjo nusileisti ne taip, kaip reikia.
Šešiakampio formos modulis nusileido netoli Mėnulio pietinio ašigalio 23 val. 23 min. Grinvičo (penktadienį 1 val. 23 min. Lietuvos) laiku, sulėtinęs greitį nuo 6 500 km per valandą.
Laukiama vaizdų iš išorinės „EagleCam“ kameros, kuri turėjo fiksuoti nusileidimo modulio vaizdus paskutinėmis sekundėmis prieš tūpimą.
Tačiau kol kas niekas nėra iki galo aišku.
„Be jokios abejonės, mūsų įranga yra Mėnulio paviršiuje ir mes transliuojame, – sakė bendrovės vyriausiasis technologas Timas Crainas (Timas Kreinas). – Taigi sveikiname IM („Intuitive Machines“) komandą, pažiūrėsime, kiek dar galime iš to gauti.“
Praėjusį mėnesį nesėkmingai baigėsi kitos amerikiečių bendrovės bandymas minkštai nutupdyti savo zondą, todėl dar labiau išaugo azartas įrodyti, kad privati pramonė yra pajėgi pakartoti žygdarbį, kurį paskutinį kartą 1972 metais įvykdė JAV kosmoso agentūra NASA pilotuojamos misijos „Apollo 17“ metu.
Dabartinė misija „bus viena pirmųjų kelionių į Pietų ašigalį, kurios metu iš tikrųjų bus tiriamos aplinkos sąlygos toje vietoje, į kurią ateityje ketiname siųsti savo astronautus“, sakė NASA vyresnysis pareigūnas Joelis Kearnsas (Džoelis Kernsas).
„Kokio tipo dulkės ar purvas ten yra, kaip ten karšta ar šalta, kokia radiacinė aplinka? Tai dalykai, kuriuos tikrai norėtųsi sužinoti prieš išsiunčiant pirmuosius žmones tyrinėtojus“, – kalbėjo jis.