
Kaip manote, kokia savybė yra svarbiausia namų erdvėje? Tikriausiai kone kiekvienas sutiktų, kad tai yra jaukumas. Jeigu namuose jaučiame būtent tokią emociją, tuomet į čia norisi grįžti ir ten norisi būti. Namų erdvėje apšvietimas yra bene svarbiausias ingredientas, kuris lemia, kaip jausitės būdami patalpoje. Apšvietimas sukuria atmosferą, gali daryti įtaką nuotaikai ir net sukurti iliuziją, kad namų erdvė yra didesnė, erdvesnė bei jaukesnė. Taigi, kaip stalo šviestuvas, lubiniai šviestuvai, lemputės ir kiti apšvietimo niuansai prisideda prie to, kad namuose būtų jaukiau?
Apšvietimas turi būti naudingas
Šviestuvai, visų pirma, turi būti naudingi. Jeigu juos pakabinsite arba pastatysite tik „dėl vaizdo“ – naudos iš jų nebus, jie užims vietą ar net blaškys. Prieš rinkdamiesi šviestuvus bei juos kabindami pagalvokite, kokią užduotį jie atliks. Pavyzdys – maisto gamybai reikia ryškaus, koncentruoto apšvietimo. Todėl virtuvėje dažnai montuojamos ryškios, tačiau ne pačios didžiausios lemputės. Šviestuvai įmontuojami į lentynėles, virš viryklių, pritvirtinami prie sienų ir taip toliau. Na, o štai skaitymui arba kokiam nors hobiui praverčia lankstus, kryptinis apšvietimas. Labai patogu, jeigu šviestuvo kryptį galite susireguliuoti. Išmanus LED apšvietimas taip pat labai praverčia, nes visos švieselės tampa universaliomis. Paryškinate arba pritemdote pagal poreikį.
Šviesų “sluoksniavimas”
Tiesioginio vertimo iš anglų kalbos, terminui „lightning layers“, deja, lietuvių kalboje neturime. Ši koncepcija apima daugybės lempučių ir šviestuvų įvairovę, kuri, kaip bendra visuma, dera tarpusavyje bei viena kitą papildo. Daugiau skirtingų šviesos šaltinių namuose, daugiau galimybių išbandyti įvairius derinius ir pasiekti norimą rezultatą.
Sluoksniavimas apibūdinamas, kaip situacija, kuomet patalpoje yra šviesos šaltinių bent keliose skirtingose vietose. T.y. pvz., šviestuvai ant lubų, sienų, staliukų, prie grindų. Tai daroma tam, kad būtų galima apšvietimo pagalba sukurti iliuziją, jog kambarys yra didesnis arba erdvesnis bei akcentuoti geriausias jo savybes. Dažniausiai sutinkamas pavyzdys – skirtingo dydžio pakabinami šviestuvai (kurių geromis kainomis galite rasti čia), kabantys šalia vienas kito, kartu su klasteriniu, kitokio tipo apšvietimu, pakeltu aukštai nuo grindų. Tai suteikia jaukumo ir šį triuką naudoja tikrai daug interjero dekoratorių.
Kokius LED rinktis?
Kaitrinės lemputės tikrai nebėra siekiamybė. Norėdami gero apšvietimo namuose, turite rinktis LED. Jeigu renkatės ne išmanias, nereguliuojamas lemputes, tuomet dėmesį būtinai atkreipkite į šviesos spalvą, taip vadinamą temperatūrą. Ji matuojama pagal savo baltumą ir/ar geltonumą ir skaičiuojama K.
Kuo mažiau K, tuo šviesa yra geltonesnė ir šiltesnė. Pvz., ~2700-3000K šviesa primena žvakės šviesos atspalvį, 3300-4500K – dienos šviesą, o >5000K jau yra „šaltos“ baltos spalvos apšvietimas. Pirmieji du dažniausiai rekomenduojami namuose, o šalta, balta spalva geriausiai tinka: ligoninėse, prekybos centruose, biuruose…
Taip pat svarbu ir energinis efektyvumas. Nors visos LED lemputės yra ganėtinai efektyvios ir, lyginant su kaitrinėmis, sutaupo jums daugybę eurų, atkreipti dėmesį į vatų (W) skaičių vis tiek yra naudinga. Jeigu įmanoma, rinkitės pagal temperatūrą pirmiau, o po to, jeigu yra keli variantai, prioritetą teikite tam, kuris turi mažesnį galingumą vatais.
Turi būti tinkamas požiūris į patį apšvietimą
Techniniai sprendimai yra tik viena medalio pusė. Norint, kad apšvietimas tenkintų, turite suprasti esminius jo pagrindus, galimas naudas bei tai, ką jis gali jums duoti. Jeigu kuriate patalpos dizainą nuo nulio arba darote renovaciją, reikėtų susidėlioti bent jau grubų planą apšvietimui. Galima pasitarti ir su profesionaliais dizaineriais. Pasirinkti apšvietimo sprendimai turi atitikti kambario funkciją. Išvengsite „paskutinės minutės“ sprendimų bei dėl to nemažai sutaupysite.
Akcentiniai šviestuvai arba dekoratyviniai šviestuvai gali būti naudingi ten, kur yra ką parodyti. Pvz., jeigu kambaryje turite kokių nors dekoracijų, meno kūrinių arba įdomių objektų, šalia jų galima padaryti atskirą apšvietimą. Šalia šviestuvų galima pakabinti veidrodžius, sukuriant papildomos erdvės pojūtį, tuo pat metu kambariui pridedant elegantiškumo.
Labai svarbu, kad patalpoje, įžiebus šviesas, nebūtų to šaltumo. Šviesos šaltinis turi burti žmones, gražiai paskleisti šviesą, neišsiskirti erdvėje ir nekristi į akis. Pavyzdys – virš valgomojo stalo kabantis šviestuvas gali sukviesti visus burtis aplink jį bei sukurti jaukią atmosferą. Naudinga ir omenyje turėti, kad mažiau yra daugiau. Bent jau, kai kalbame apie pačių šviestuvų stilių ir išvaizdą, labai rekomenduotume išlaikyti vientisumą ir vengti pernelyg didelių šuolių nuo vieno estetinio sprendimo prie kito. Siekite paprastumo ir vientisumo.