Sunku nepastebėti, kad pasaulyje pakuočių atliekų problema yra itin opi. Nuo perpildytų sąvartynų iki užterštų miškų ir vandenynų – gamtai, klimatui, gyvūnijai bei žmonijai kenkiančių šiukšlių galima rasti visur. Tačiau yra ir gera žinia. Žmonių sąmoningumas didėja, tad šiuo metu kur kas dažniau bei garsiau kalbama apie tvarumą, gamtos išsaugojimą, ekologiškos pakavimo medžiagos populiarėja. Kaip tvarios pakavimo medžiagos gali padėti pasirūpinti gamtos bei žmonijos ateitimi? Ar pakankamai žinome apie išmetamų pakuočių daromą žalą ir kodėl esame už tai atsakingi? Atsakyti į šiuos klausimus ir suprasti kokį vaidmenį ekologijoje atlieka pakavimo medžiagos, yra labai svarbu, nes švaresnis pasaulis yra tai, kuo turime rūpintis kartu.
Pakuotės žala: nuo oro iki vandens taršos
Per didelis išmetamų pakuočių kiekis visame pasaulyje kelia susirūpinimą ir yra pastebimas kasdien. Sunkiai suskaičiuojami milijonai išmestų kavos puodelių, vandens butelių ir plastikinių maišelių – visa tai kasdienybė, įprastų poreikių patenkinimas ir, deja, labai liūdnos pasekmės. Ar žinojote, kad išmetus paprastą plastikinį maišelį jis visiškai suyra maždaug per 10–20 metų, o jei maišelis yra užkasamas, tuomet jo irimo procesas gali trukti net iki 500 metų? Ką tai reiškia mums ir gamtai? Per ilgus metus ar net šimtmečius suyrančios pakuotės skleidžia žmogui ir aplinkai kenksmingas medžiagas, kurios kasdien nuodiją orą, vandenį, augmeniją ir žmoniją. Geros pakavimo medžiagos tampa vis aktualesnės. Neigiamas pakuočių poveikis ekologijai siejamas ne tik su irimo procesu, įvairios pakuotės aplinkai kenkia ir kitais būdais:
• Gaminant. Tam, kad būtų pagamintos pačios įvairiausios pakavimo medžiagos sunaudojama daug gamtos išteklių, tokių kaip medienos, naftos. Todėl jau pats gamybos procesas yra žalingas gamtai bei žmonėms dėl miškų naikinimų ir oro taršos. Pavyzdžiui, dauguma plastiko yra gaminama iš naftos ir gamtinių dujų, o tai siejama su dideliu teršalų išmetimu į orą, dėl kurių dangus tampa miglotesnis, oras – toksiškesnis ir yra skatinamas klimato atšilimas.
• Netinkamai išmetant. Netinkamai išmestos ir upėse, ežeruose, vandenynuose bei miškuose atsidūrusios pakuotės yra ne ką mažiau rimta problema. Tokia gamtos tarša pakuočių atliekomis itin kenkia paukščiams bei vandens gyvūnams. Liūdna statistika rodo, jog milijonai paukščių ir vandens gyvūnų susižaloja ir miršta prarydami ar įsipainiodami į neatsakingai išmestų pakuočių atliekas, kas įtakoja įvairių rūšių nykimą. Be to, vandenyje atsidūrusios pakuočių atliekos gali užteršti vandens šaltinius ir patekti į maisto grandinę.
Kas yra ir ką keičia ekologiška pakuotė?
Vis tik ne visos pakavimo medžiagos yra kenksmingos. Šiuo metu itin aktyviai sprendžiant problemas susijusias su pakuočių tarša, sparčiai populiarėja ekologiškos pakuotės. Ekologiška pakuotė yra gaminama atsižvelgiant į aplinkos gerovę ir į visą pakuotės gyvavimo ciklą – nuo medžiagų įsigijimo iki pašalinimo. Didžiausias ekologiškų pakuočių privalumas yra tas, jog jų gamybai naudojami tvarūs ir atsinaujinantys ištekliai. Svarbu žinoti ir tai, kad ekologiškos pakavimo medžiagos būna įvairių formų:
• Perdirbama pakuotė. Kaip vienos draugiškiausių aplinkai ir žmonijai, pripažįstamos perdirbamos pakuotės. Tokias pakuotes galima pakartotinai panaudoti ir sėkmingai perdirbti. Pavyzdžiui, beveik visos pakuotės, pagamintos iš popieriaus, yra perdirbamos: popieriniai maišeliai, kartoninės dėžutės ir kt. Taip pat perdirbamos tokios pakavimo medžiagos kaip: stiklas, mediena, aliuminis, polietilenas, polistireninis putplastis.
• Biologiškai skaidžios medžiagos. Biologiškai skaidžios arba kompostuojamos medžiagos natūraliai suyra aplinkoje ir padaro kur kas mažiau žalos nei įprastas plastikas. Svarbu tai, kad biologiškai skaidus plastikas, gaminamas iš kukurūzų, cukranendrių, celiuliozės, turi tas pačias savybes ir gali atlikti tas pačias funkcijas kaip ir įprastas plastikas, tačiau dėl savo ekologiškumo yra puikus tvarios pakavimo medžiagos pavyzdys.
• Daugkartinio naudojimo pakuotė. Pakuotės, kurias galima naudoti daug kartų asmeninėms reikmėms yra vadinamos daugkartinio naudojimo pakuotėmis. Dažniausiai daugkartinio naudojimo pakuotės yra sukurtos taip, kad būtų patvarios, patogios, lengvai valomos ir prižiūrimos. Geriausiai žinomi šių pakuočių tipai: stikliniai buteliai ir indeliai, medinės dėžės, medžiaginiai maišeliai.
Ekologiškos pakuotės privalumai
Ekologiškų pakuočių naudojimas yra svarbus žingsnis link švaresnės bei sveikesnės aplinkos. Tačiau šios pakuotės turi ir daugiau nenuginčijamų privalumų, apie kuriuos reikia žinoti kiekvienam:
• Mažina anglies dioksido išmetimą į aplinką. Ne paslaptis, jog į aplinką patenkant daugiau anglies dioksido greitėja šiltnamio efektas, dėl ko kyla vidutinė temperatūra ir atsiranda ekstremalūs klimato reiškiniai – karščio bangos, audros, potvyniai ir kt. Kadangi tvarių pakuočių gamybai naudojamos perdirbamos arba biologiškai skaidžios medžiagos, šios pakuotės atlieka svarbų vaidmenį mažinant anglies dioksido išmetimą į aplinką.
• Sumažina atliekų kiekį. Perpildyti sąvartynai yra tiesiogiai susiję su žemės bei vandens tarša. Sąvartynuose nugulusios pakuotės gali skleisti kenksmingas medžiagas, kurios prasiskverbia į požeminį vandenį ir gali turėti įtakos geriamojo vandens šaltiniams. Tvarios pakuotės naudojamos kur kas ilgesnį laiką, tad pakuočių atliekų skaičius yra gerokai sumažinamas, o tai padeda valdyti ne tik su sąvartynais susijusias problemas, bet ir sumažinti šiukšlių kiekį aplinkoje.
• Neturi toksinų ir alergenų. Skirtingai nuo tradicinių pakuočių, pagamintų iš sintetinių medžiagų, dauguma ekologiškų pakuočių yra netoksiškos ir jų gamybai naudojamos alergijų nesukeliančios medžiagos. Tad tvari pakuotė yra naudinga ne tik gamtai, bet ir žmogaus sveikatai.
• Universalus panaudojimas. Priklausomai nuo naudojamos medžiagos, ekologiškas pakuotes galima perdirbti arba naudoti pakartotinai asmeninėms reikmėms. Pavyzdžiui, kartoninės dėžės gali būti naudojamos pakartotinai daiktų laikymui ar dovanų pakavimui, o stikliniai indeliai higienos priemonių laikymui, tokių kaip šampūno ar skysto muilo. Toks pakartotinis tvarių pakuočių naudojimas yra susijęs su pakuočių atliekų ir net asmeninių išlaidų mažinimu.
Ekologiška pakuotė – švari ir saugi aplinka
Nors apie ekologiškų pakuočių privalumas galima kalbėti kur kas daugiau ir plačiau, rinktis tvarios ar įprastos pakavimo medžiagos bus naudojamos, yra kiekvieno asmeninis sprendimas. Tačiau labai svarbu suprasti, kad šis sprendimas gali nulemti pasaulio ateitį. Atsisakius plastikinio maišelio, gamta jums padėkos ne šiandien ir ne rytoj, bet bus žengtas didelis žingsnis link ateities, kurioje pakuotės dera su gamta bei švaresne ir saugesne aplinka.
Užsak. Nr. 736