
Šią savaitę vykusiuose Anykščių rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose buvo aptarinėjamas sprendimo projektas dėl mokesčio didinimo už komunalinių atliekų išvežimą. Anykščių komunalinio ūkio direktorius Kazys Šapoka kalbėjo, kad nepabranginus šiukšlių išvežimo, bendrovė taptų nemoki, o Biudžeto ir ekonomikos komiteto narys, liberalas Lukas Pakeltis pasiūlė aiškintis, kokie yra galimi kompensaciniai mechanizmai, kad mokestis už komunalines atliekas gyventojams nedidėtų. Tarybos narys kalbėjo, kad lėšų kompensacijoms galima rasti Anykščių rajono savivaldybės biudžete.
Anykščių rajono tarybos posėdyje buvo nuspręsta įkainių didinimo klausimą atidėti.
Komiteto posėdyje dalyvavo UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ vyr. konsultantė Daiva Banaitė, UAB Anykščių komunalinis ūkis direktorius Kazys Šapoka ir bendrovės administratorė – ekonomistė Daiva Medutytė.
Kaip „Anykšta“ jau skelbė, UAB Anykščių komunalinis ūkis ruošiasi 21,3 proc. didinti mokestį už komunalinių atliekų išvežimą. Biudžeto ir ekonomikos komiteto nariai domėjosi, kaip yra skaičiuojama, kad mokesčio didėjimas yra toks didelis.
„Iš principo yra nustatomos būtinosios sąnaudos, kurios susijusios su atliekų surinkimu, tvarkymu ir administravimo įmokos. Tai yra ir darbo užmokestis, ir automobilių remontas, ir visa kita, ir tame tarpe regiono atliekų tvarkymo centro reguliuojama ir nereguliuojama kaina. Tai ji kyla pakankamai ženkliai“, – aiškino „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ vyr. konsultantė D. Banaitė.
Ji sakė, kad Kupiškio rajone mokestis už komunalines atliekas jau pakeltas 34,5 proc., Molėtų rajone – 30 proc., Marijampolės rajone – 36 proc.
Anykščių komunalinis ūkis direktorius K. Šapoka įtikinėjo, kad jei Anykščių rajono taryba nuspręstų nedidinti mokesčio už komunalinių atliekų surinkimą, bendrovė bankrutuotų.
„Mes paprasčiausiai tapsim nemokūs už kokių trijų mėnesių ir bus problemos su atlyginimais, bus įsiskolinimai regiono atliekų centrui milžiniški“, – kalbėjo K. Šapoka.
Tarybos narys Lukas Pakeltis siūlė aiškintis, kokie yra galimi kompensaciniai mechanizmai, kad mokestis už komunalines atliekas gyventojams nedidėtų. Jis kalbėjo, kad lėšų kompensacijoms atsirastų savivaldybės biudžete.
„Mes per tiek metų, taip pat ir aš, nei dalyvavau, nei stengiausi parodyti iniciatyvą sukurti kompensacinį mechanizmą. Reikia sugalvoti, kaip, už ką tai būtų daroma, o po to seks tik politinis apsisprendimas“, – kalbėjo L. Pakeltis.
L. Pakeltis prognozavo, kad Anykščių rajono tarybos posėdyje sprendimas dėl mokesčio didinimo už komunalinių atliekų išvežimą bus atidėtas, kas iš tiesų jo iniciatyva Tarybos posėdyje ir buvo padaryta. Jis taip pat siūlė atidėti ir UAB Anykščių komunalinis ūkis nepriklausomo veiklos audito atlikimą, tačiau šis klausimas Taryboje buvo patvirtintas.
„Jei skaičiai buvo pateikti, a priori sakoma, kad jie tikri, tai kokiu pagrindu netvirtiname šių duomenų? Kadangi yra labai ženklus padidėjimas, man kelia abejonių, juo labiau, kad per savo darbo praktiką meru aš esu gavęs iš įmonės ne vieną kartą skirtingus duomenis – tiek buhalterinius, tiek kitokius skaičius ir daugelį kartų prašėm pateikti juos pakartotinai, ir jie vėl skyrėsi. Yra pagrindo manyti, kad reikia tuos skaičius patikrinti.

Dėl atliekų tvarkymo sistemos kompensavimo – situacija tokia, kad 53 proc. atliekų yra bioskaidžios atliekos – mes 50 proc. atliekų galim nevežti – reiškia, turėti žymiai mažiau išlaidų. Anykščių rajone yra labai daug gyventojų, kurie nėra deklaravę čia gyvenamosios vietos, daug įgiję nekilnojamojo turto, jie taip pat būtų kompensuojami. <…> Mes tikrai gerai viską paruošėm, pasiruošėm, neturim pagrindo netvirtinti tų kainų. Jeigu tie skaičiai tikri – valio, Kazys ir jo įmonė gerai dirba ir nėra jokių problemų“, – ketvirtadienį vykusiame Tarybos posėdyje L. Pakelčiui prieštaravo Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis.
Tuo tarpu K. Šapoka Tarybos posėdyje kalbėjo, kad „visi pakėlimų skaičiai“, t. y. – neatitikimai, yra suvesti programoje.
„Esmė ta, kad vadinami viršnorminiai konteineriai – tai yra įmonių, įstaigų, organizacijų, jei didesnė įmonė, skaičiuojant pagal kategorijas, gali turėti skirtingus konteinerius <…>. Programoje viskas turėjo eiti atskirai, dar kartą tikslinome informaciją, gavę programos duomenis, dar kartą papildomai, rankiniu būdu, suvedinėjome kiekvieną įmonę, kad pateiktume tikslius skaičius“, – tikino UAB Komunalinis ūkis direktorius.
Anykščių rajono savivaldybės administracijos Bendrojo ir ūkio skyriaus vyriausiosios specialistės Ingos Žukauskienės Anykščių rajono tarybai parengtame sprendimo projekte, kodėl reikia branginti šiukšlių išvežimą, rašoma, kad pagrindinės įmokos kilimo priežastys yra 20 proc. augančios komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo sąnaudos, pernai – 10 proc., o šiemet – 12,3 proc. padidėjęs minimalus mėnesinis atlyginimas, taip pat 47 proc. didėjančios komunalinių atliekų tvarkymo bei 20 proc. komunalinių atliekų tvarkymo sistemos didėjančio administravimo sąnaudos.
Mokestį norima didinti ir dėl to, kad, kaip skelbiama, pernai bendrovė į darbą priėmė naują vairuotoją.
Kaip nurodoma, iš viso komunalininkų patiriamų būtinųjų sąnaudų didėjimas, lyginant 2023 ir 2025 metus, siekia 30 proc.
Skaičiuojama, kad pabranginus šiukšlių išvežimą, vidutinis namų ūkis per mėnesį už tai mokėtų apie 9,88 Eur.
ką pas jumi įstaigoje veikia Aronijus bei kiti kadrai įdarbinti per pažintis?
Oka veikia Gudonis,vadovauja 3-4 darbininkam,pats neturedamas kompetencijos ir issilavinimo apie atliekamus darbus.
Šiukšles,brangins šiukšliu ikainius,cirkas.
senai reikejo pakelti kainas.
čia ir baseino valytojai yra aišku, kad bendrovėje apskaitą tvarkant ”rankiniu” būdu sąnaudos išauga, o už tai įkainis didinamas gyventojamas, nors bendrovė turėtų prisiimti sąnaudas savo pelno ir kitų administracinių veiklų sąskaita.
Mėras neteisus, teigdamas, kad kitur registruoti nekilnojamo turto turėtojai rajone bus kompensuojami, jeigu savivaldybė, valdanti atliekų surinkimo ir išvežimo bendrovę, kuriai išimties tvarka suteikta vienintelei teikti šias paslaugas, priimtų kompensavimo tvarką, dengiant savos bendrovės patiriamų administracinių ar techninių išlaidų nuošimčius nuo veiklos sąnaudų kainos.
Politinis rajono vadovas labiau manipuliuoja sistuacijos nepakeičiamumu, nei ieško sprendimų dėl rjono gyventojų, kurie yra ir jo, bei jo partijos rinkėjai.
Ar žinot direktoriaus algos dydį? Įspūdingas.
normalus direktoriaus atlyginimas, vertinat, kad valdo rajono civilinių paslaugų teikimo bendrovę. Klausimas turi būti keliamas ne atlyginimo dydžio, o valdymo efektyvumo, skaidrumo ir paslaugų tinkamumo pagal kokybės kritėrijus atitikimas.
prie bankroto einančios įmonės vadovo 5 tūkst eu. atlyginimas yra ryškiai nenormalus.
Oho kokios algos! Dabartinisms senjorams tai tik sapnas. Jei asmenys tik turi turta, tai jie negyvena? Ar kaip? Tai ir šiukšlių nėra?
jooo,nebloga,dar gal prieda 20% gauna uz gera darba?