Ar jau nusprendėt kaip balsuosite Seimo rinkimuose?

Dienos anekdotas

Ūkinis muilas vien tik savo išvaizda užmuša bakterijas.

Komentaras

Jurgis Ladiga:„Šimtu procentų už! Kiekvieną kartą, matydamas tą vietą, kur Albinas žvejodavo, prisimenu šį nuostabų žmogų."

Komentuoti
Juozas Polis gimė 1920 m. kovo 19–ąją Šilinės kaime Anykščių rajone. 92–ąjį gimtadioenį švęsiantis fotomenininkas, daugelio albumų ir parodų autorius, dabar gyvena Vilniuje Antakalnio mikrorajone su dukra medike, mokslininke Birute Butkiene, name, kurio sienas puošia daugybė didelių jo kūrybingiausių metų fotografijų. Jose dominuoja Lietuvos peizažas, Atgimimo akimirkos, Lietuvos architektūra, šalies vadovai ir žymiausių Lietuvos svečių, tame tarpe popiežiaus vizito, nuotraukos...

 

 

J.Polis gerai prisimena Šilinės vienkiemį, kur prabėgo jo vaikystė, pirmąsias keliones į Anykščius ir jį išgąsdinusį siaurojo geležinkelio garvežio švilpuką.


1939–aisiais viešėdamas pas gimines Lėne jis nufotografavo tuometinį Lietuvos prezidentą Antaną Smetoną, portretams jam pozavo ir šalies prezidentai Valdas Adamkus ir Algirdas Brazauskas. Nuo vaikystės su fotoaparatu nesiskyręs J. Polis iki 1956 – ųjų dirbo Kelių valdybos automechaniku, ir pirmus tvirtus žingsnius link profesionaliosios fotografijos žengė Lietuvos telegramų agentūroje, tačiau iš jos buvo išgrūstas, nes nestojo į Komunistų partiją. Nepartinis fotografas karjerą tęsė „Statybos ir architektūros žurnale, Dailės kombinate, Lietuvos fotomenininkų draugijoje. 10 metų jis atliko buvusios TSRS Užsienio turizmo valdybos užsakymus, vienas iš nedaugelio fotografavo profesionalia „Hasselblad“ ir „Lingof“ technika ir aukščiausios kokybės užsienietiškomis fotojuostomis.

Brandžiausi J.Polio albumai ir parodos sutapo su Lietuvos atgimimu. Antai jo 1989 m. 50 tūkstančių egzempliorių pakartotiniu tiražu išleistas albumas „Atgimstanti Lietuva“ buvo išpirktas per 4 mėnesius. Po šio ėjo „Einu per Lietuvą“ (1992 m.), „Malda Lietuvai“ (1994 m.), „Lietuvos teatrai“ (1998 m.), ir „Lietuva Tėvynė mūsų“ (du leidimai 1998 ir 2001 m.). Fotografijos ir kino kritikas Skirmantas Valiulis J.Polį pavadino pačiu tikriausiu Lietuvos fotografijos maestro, kraštovaizdinės fotografijos pradininku, nuosekliausiu jos techninės ir meninės kokybės gynėju. „J.Polį galėtume pavadinti naujuoju romantiku, ne tuo, kuris sėmėsi jėgų tautos praeityje, o tuo, kuris Lietuvą myli kaip žmogų, atleisdamas klaidas, poetizuodamas jos šiandieną, nereikšmindamas negerovių, vien skleisdamas aplink grožį, gėrį ir tikėjimą“, – pastebėjo Lietuvos fotomenininkų sąjungos narė Milda Šeškuvienė 

Dešimties solidžių fotografijos albumų autorius, personalines fotografijos parodas eksponavęs Jungtinėse Amerikos Valstijose, Rusijoje, Vokietijoje, Čekijoje ir daugelyje kitų šalių už nuopelnus Lietuvai apdovanotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu. J. Polis niekuomet nepamiršo savo gimtojo krašto, buvo surengęs didelę savo fotografijų parodą Anykščių koplyčioje, o 2006-aisiais savo vaikystės miestui  - Anykščiams - padovanojo 40 didelio formato nuotraukų apie Lietuvą parodą ir savo parengtų ir išleistų albumų kolekciją. 

 

Jonas Junevičius

Palikite komentarą

0
Sąlygos ir terminai.
  • Komentarų nerasta