Orai

Artimiausiomis dienomis orai pernelyg nesikeis. Joninės bus apniukusios, o lietus, tikėtina, neskubės gadinti šventės ir prapliups tik antroje nakties pusėje. Šeštadienis jau bus lietingas ir vėjuotas, sekmadienį pragiedrulių bus daugiau, nors debesys dar šliūkštels lietaus. Ateinanti savaitė pažers permainų: nuo savaitės vidurio oras kaip reikiant įkais ir temperatūra perkops 25 laipsnius.

Ką pirmiausiai skaitėte naujame žurnalo "Aukštaitiškas formatas" numeryje?

Dienos anekdotas

Mane labai nervindavo, kai per kiekvienas vestuves visos bobutės baksnodavo ir sakydavo: "Tu - sekantis". Tačiau jos apsiramino, kai aš joms tą patį pradėjau sakyti per laidotuves.

Komentaras

Atmestas (apie neįvykusį konkursą vyriausiojo architekto pareigoms užimti): "Paaiškėjo, kad policininkų su architektūriniu diplomu nėra".

Komentuoti
2017-06-10

Buteikių kaimą garsina piliakalnis (3)

Vos trejetas kilometrų tiesiąja į rytus Buteikių kaimą skiria nuo Kurklių, tačiau norint nuvažiuoti iš seniūnijos centro į šį kaimą, tenka sukarti vos ne dešimt kilometrų aplink dėl tiltų per Virintą ir jos intaką Nevėžą. Pasak Kurklių seniūno Algimanto Jurkaus, Kurklių II-ojo kaimo seniūnaitijai priklausančiame kaime dabar gyvena tik 7 žmonės, nors gyvenamąją vietą deklaruoja 11.

Skaityti daugiau...
2017-06-03

Pavasaris andrioniškiečius išviliojo į lauką (3)

Į dešiniajame Šventosios upės krante prie jos intakų Griežos ir Vadakstos įsikūrusį, vos dešimt kilometrų nuo Anykščių nutolusį Andrioniškį, mažiausios rajone seniūnijos centrą, užsukau per Knygnešio dieną, važiuodamas į Griežionėles. Nors buvo dar ankstokas rytas, miestelio centre su grėbliais darbavosi 4 vyrai, pastebėjęs mane, atsirado ir penktasis – Andrioniškio seniūnijos ūkvedys Vytautas Šaučiūnas. „Kur matei gražesnį miestelį?“, – paklausė ir nelaukęs atsakė, kad gražesnio kaip Andrioniškis nėra.

Skaityti daugiau...
2017-05-27

Miglose snaudžiantis Inkūnų bažnytkaimis... (5)

Inkūnse visada šviesu dvasiai, ten visada atilsį nuo pasaulio bėgsmo, reikalų reikalėlių atrandi. Srūva šaltinis, stūkso bažnyčia, pušų viršūnes judina vėjas... Būta čia didelio, judraus kaimo, rimto bažnytkaimio, parapijos sostakaimio. Surašant 1923 m. buvusios 6 sodybos su 42  gyventojais, į vienkiemius dalijantis, skaldant žemę, ūkių padaugėjo, o dabar Inkūnuose vos pustrečio kiemo telikę, o keturi gyventojai - tai gyvena, tai į patogesnius prieglobsčius pasitraukia ir vėl sugrįžta.

Skaityti daugiau...
2017-05-20

Lašinių gyventojai vis dar valgo lašinius... (1)

Ūksmingų miškų apsuptyje, kur į Šventąją krenta srauniosios Taurožės vanduo, yra Lašinių kaimas. Kadaise buvo visai nemenka gyvenvietė - beveik 500 hektarų plote 1923 m. buvo 20 sodybų su 106 gyventojais, dabar teliko vos šeši nuolat gyvenantys.
Senoji kaimavietė veik ištuštėjanti žiemą, o vasarą pagyvėjanti ir dar trys sodybos anapus upelio: dvi krūvoje bei buvusi Platono Ribakovo ant pačio kranto skardžio.

Skaityti daugiau...
2017-05-13

Miestiečius priviliojęs Šližių kaimas

Netoli Šventosios ir Virintos upių santakos prigludęs Šližių kaimas yra apdovanotas neįtikėtinu gamtos grožiu ir įvairove. Pievose auga gausybė retų augalų, žiemą vasarą užklydęs čia gali sutikti stirnų, lapę ar šerną, išgirsti ir pamatyti retesnių paukščių.
Deja, kaime beveik nebeliko senųjų sodiečių, tačiau tokia vieta pritraukia čia kurtis miestiečius. Nors nuolatinių kaimo gyventojų nėra nė dešimties, tačiau vasarą kaimas atgyja, ypač kai į vieną iš naujų sodybų pailsėti atvažiuoja garsiausios Lietuvos krepšininkės.

Skaityti daugiau...
2017-05-06

Ne Londono, bet Sero rajono gyventojams dovanojo trispalves (1)

Netoli Svėdasų, dešiniajame Šventosios krante, yra visiems žinomas Butėnų kaimas, geriausiais laikais čia gyveno daugiau negu 400 gyventojų, dabar – gal kiek virš šešiasdešimt. Katastrofa ir vienkiemiams, ir senajai ulyčiai, ir Sero mikrorajonui. Taip pavadinta kaimo dalis yra kalvoje, kiek aukščiau senosios kaimo gatvės rytinio pakraščio, kuriame paskutiniais Mičiurino vardo kolūkio gyvavimo metais, tuoj po 1970–ųjų, buvo pastatyta dešimt baltamūrių sodybų. Iš Londono sugrįžęs Žydrūnas Milčiukas jų gyventojams padovanojo lietuviškas tautines vėliavas.

Skaityti daugiau...
2017-04-29

Daujočių žmonės mąsto apie ateitį 2 (2)

Spausdiname žurnalisto  Vytauto Bagdono publikacijos apie Daujočių kaimą antrąją dalį. Pirmojoje, spausdintoje praeitą  antradienį, autorius kalbino didelio, daugiau kaip pusantro šimto gyventojų turinčio kaimo bendruomenės pirmininką ir seniūnaitį Aleksą Aleksiūną, o šioje dalyje iš arčiau susipažinsime su šio kaimo ūkininkais ir paprastais kaimo žmonėmis, kurių didžioji gyvenimo dalis prabėgo dar sovietmečiu.

Skaityti daugiau...
2017-04-21

Daujočių žmonės mąsto apie ateitį (4)

Vos už ketverto kilometrų į rytus nuo Svėdasų įsikūręs nemažas Daujočių kaimas. Visai šalia kelio Svėdasai – Auleliai dar kolūkiniais laikais įsteigta Daujočių gyvenvietė dabar primena miestelį, kuriame savo gyvenamąją vietą deklaruoja 160 gyventojų, nors prieš 15 metų jų būta 260, o 1923–aisiais net 411. Kolūkmečiu čia veikė kultūros namai, biblioteka, vaikų darželis, pradinė mokykla, valgykla, tačiau šios įstaigos jau tik mielas prisiminimas.
Apie tai, kokie rūpesčiai slegia daujočiškių pečius, kokia šio kaimo kasdienybė, šnekučiavomės su Daujočių seniūnaitijos seniūnaičiu, vietos bendruomenės pirmininku, individualios įmonės savininku Aleksu Aleksiūnu.

Skaityti daugiau...
2017-04-15

Vasario ramybėje snaudžianti Žalioji (1)

Žali miškai, kadaise buvusi žaliomis durimis smuklė, žaliuoju vadintas tiltas per Šventąją, kryžkelė, geras malūnas, patogi vieta prekybai ir pramogoms, vieta patriotiškumui ir tėvynės meilei skleisti. Tarpukariu Žaliojoje (Svėdasų sen.) veikė ir išsilaikė kelios krautuvėlės, pašto agentūra, o pokariu -  mokykla, apylinkės centras, ambulatorija.
Žaliojoje 1923 m. suskaičiuota 11 kiemų su 52 gyventojais, prieš dešimtmetį gyveno 12, o dabar vos 4 žmonės telikę. Dabar Žalioji yra turizmo ir pramogų (jos siūlomos abiejuose upės krantuose) centras, kuriame yra tautos siekį gyventi laisvėje įprasminantis Nepriklausomybės paminklas iš 1928-ųjų.

Skaityti daugiau...
2017-04-08

Skiemonys vis dar miestelis… (19)

Turtingą istoriją turintys Skiemonys yra buvę net valsčiaus centru.  Dabar 66 kaimus su 1154 gyventojais aprėpiančios seniūnijos centre gyvena 260 žmonių. Taigi, tai vienas mažesnių Anykščių rajono miestelių. Yra bažnyčia, paštas, kultūros namai, dvi parduo-tuvės, biblioteka, gaisrinė ir sunkiai išsaugotas medicinos punktas. Veikia už europinius pinigus restauruotame buvusios mokyklos pastate įsikūrusi bendruomenė. Miestelyje dirba medžio anglis gaminanti bendrovė „Liepsnolita“, kurioje dirba per dešimtį žmonių.

Skaityti daugiau...