• Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika
Šeštadienis, 18 balandžio, 2026
No Result
View All Result
Anyksta.lt
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės
No Result
View All Result
Anyksta.lt
No Result
View All Result

Privati galerija Anykščiuose: angelus įkurdino šalia jų „peryklos“

ANYKŠTA
2024-07-07
Gyvieji Anykščiai
4
Valdas Pelegrimas su medžiu dirba nuo jaunystės. Iki angelų etapo jis kūrė praktinius dalykus: menteles, medines lėkštes, šaukštus, padėklus. Gražinos ŠMIGELSKIENĖS muotr.
Dalintis FacebookDalintis Twitter

Vienkiemyje, savo sodyboje Andrioniškio seniūnijos Pasmodų kaime medžio skulptorius Valdas Pelegrimas birželio mėnesį atidarė dailės galeriją „Medžio monai“. Valdas turbūt vienintelis Lietuvos menininkas, kurio specializacija – mediniai angelai.
Galerijoje kartu su V. Pelegrimo angelais eksponuojami ir kitų menininkų kūriniai – paveikslai, keramika. Tačiau kiti kūriniai yra „Medžio monų“ galerijos puošyba, dekoracijos, o jos tikrieji šeimininkai – mediniai angelai.

Pirmas angelas gimė atsitiktinai

Dailės galerija įkurta senoje klėtyje, netoli angelų „peryklos“. Taip šiltai Valdas ir jo žmona Rūta vadina menininko dirbtuves. „Dėžėje buvo penki, vėliau apsižiūriu – jau septyni angelai. Išsiperėjo…“ – juokėsi menininkas.

V. Pelegrimas angelus kuria jau beveik 20 metų. O dirbti su medžiu, kaip pats sako, „gadinti medį“, jis pradėjo jaunystėje, tik sukūręs šeimą. Buitį reikėjo kurti nuo nulio, baldų nebuvo nei kur, nei už ką nusipirkti, todėl jis pats ėmėsi meistrauti kėdes, lovą, stalą.

Medžio skulptorius Valdas Pelegrimas sukūrė kelis tūkstančius angelų. Vlado Ščiavinsko nuotr.
Galerijoje „Medžio monai“ eksponuojami ir kitų menininkų – dailininkų ir keramikų – kūriniai, tačiau tikrieji galerijos šeimininkai yra Valdo Pelegrimo angelai. Vlado Ščiavinsko nuotr.
Valdo Pelegrimo studija,sodyba Vlado Ščiavinsko nuotr.

„Pirmoji medinė lėkštė, ko gero, dėl nepriteklių buvo ištekinta. Mano dirbinius pamatę draugai, pažįstami tokių įsigeidė. Dirbti su medžiu patiko ir sekėsi. Štai tada ir prasidėjo masinė medinių lėkščių, riešutinių, druskinių, pjaustymo lentelių, įvairių dėžučių gamyba, kelionės į Kaziuko muges“, – „Anykštai“ apie savo darbų su medžiu pradžią yra prieš keletą metų pasakojęs V. Pelegrimas (Junevičius J., Į pasaulį išskridę angelai dovanoja džiaugsmą, „Anykšta“, 2020 metų gruodžio 31 d., Nr. 100).

Pirmasis Valdo angelas gimė atsitiktinai – kartu su bičiuliu jis apžiūrinėjo įdomesnę medžio pliauską, svarstė, kas iš jos galėtų išeiti. Nusprendė, kad žaliava tiktų angelui. Pabandė, ir pavyko. Nuo tada prasidėjo savotiška angelų manija (o gal magija). Menininkas jų sukūrė jau tūkstančius, nuo kelių centimetrų aukščio iki dvimetrinių. Valdo angelai „išskraidė“ po platų pasaulį – jų yra ir Australijoje, ir JAV, ir Kanadoje, ir Japonijoje, ir Kinijoje. Žodžiu, visur jų yra, juk angelai nereiklūs klimatui.

Anykščių rajone sodybą rado bičiuliai

Pasmoduose Pelegrimai įsikūrė beveik prieš trisdešimt metų. Jauna šeima iki tol gyveno Kaune, dairėsi sodybos. Anykščiuose gyveno dabartinės Anykščių menų mokyklos laikinosios direktorės R. Pelegrimienės kursiokė Lietuvos dailės akademijoje Rita Juodelienė. Pelegrimai ir Juodeliai draugavo šeimomis. O Valdui vis dėstant, kad neranda tinkamų sodybų, iniciatyvos ėmėsi Kęstutis Juodelis, Anykščių rajone radęs bent šešetą tinkamų variantų.

Anykščių menų mokyklos laikinoji direktorė, Lietuvos dailės akademijos absolventė Rūta Pelegrimienė sako, kad Valdas Pasmodų sodyboje sodino pušis tam, jog aplinka nors kiek primintų jos gimtąją Dzūkiją. Gražinos ŠMIGELSKIENĖS muotr.
Vizitus į „Medžio monų“ galeriją kol kas reikia derinti iš anksto. Gražinos ŠMIGELSKIENĖS muotr.
Ant senos klėties, kurioje įkurdinti Valdo Pelegrimo angelai, durų uždėtas tinklelis nuo uodų, bet menininkas sakė, kad saugosi ne mašalų, o paukščiukų. Gražinos ŠMIGELSKIENĖS muotr.

„Man čia žiauriai nepatiko, aš iš Dzūkijos, iš pušynų krašto, o čia sunki žemė, pušų nėra… Valdas sodino pušis, o atėjęs kaimynas sakydavo, kad žemė čia prasta, bet vuodų, vuobolių, vuogų čia va tiek“, – įsikūrimą Pasmoduose prisiminė R. Pelegrimienė.

Paklaustas, ar pavardė Pelegrimas, skambanti beveik kaip piligrimas, neįpareigoja keliauti, Valdas šyptelėjo: „Keliavau… bet gal ne tais keliais“. Tačiau Rūta jį iš karto pataisė: „Teisingais keliais, juk mane radai.“

Angelai kartais krenta

Juokavimas apie angelų peryklą nėra tik juokavimas. Kiekvienas angelas – kitoks. Kiekviena jo detalė apgalvota, pajausta. „Sūnus juokėsi – tėti, sakei, kad dirbai, bet kodėl įdegė pilvas, o ne nugara“, – apie tai, jog angelas „neišsiperi“ vien tik dirbant staklėmis, kalbėjo menininkas. Tiesa, yra klasikinių, „greitų“ angelų kategorija, kurie gimsta beveik mašinaliai. Menininkas sako, kad per darbo metus pasikeitė jo įgūdžiai, darbo tempas, ir prie ko prieš 15–20 metų krapštydavosi pusdienį, dabar padaro per valandą ar dvi.

Valdo Pelegrimo studija,sodyba Vlado Ščiavinsko nuotr.
Valdo Pelegrimo studija,sodyba Vlado Ščiavinsko nuotr.

Plastiški, išoriškai lengvais atrodantys angelai kuriami iš kietmedžio – ąžuolo, uosio, guobos.
„Mintyse improvizuoju. Kartais darau, ir trisdešimt kartų krenta į žemę. Iš piktumo. Padarau ir matau – šlamštas. Sugalvoji viziją, naujus elementus. Štai atsirado durelės. Tiesa, nežinau, ką ten įdėti“, – pasakojo V. Pelegrimas.

Gamino angelus Dubajuje

V. Pelegrimo angelai yra dalyvavę parodose Vokietijoje, Prancūzijoje, Kinijoje. Tris savaites Valdas Jungtiniuose Arabų Emiratuose, Dubajuje kartu su kitais Lietuvos menininkais arabams demonstravo savo kūrinius ir patį kūrybinį procesą. „Arabams ir kinams angelai nieko nereiškia. Jiems tai – paprastos skulptūrėlės“, – paklaustas apie angelų simboliką kitose religijose, sakė V. Pelegrimas.

Vlado Ščiavinsko nuotr.
Vlado Ščiavinsko nuotr.
Valdo Pelegrimo studija,sodyba Vlado Ščiavinsko nuotr.
Valdo Pelegrimo studija,sodybaVlado Ščiavinsko nuotr.

Šimtai V. Pelegrimo angelų „nuskrido“ į žymiausių Anykščiuose koncertavusių bardų namus. Festivalio „Purpurinis vakaras“ organizatorius, aktorius Gediminas Storpirštis kartą atsitiktinai užsuko į Anykščių koplyčios rūsyje veikusią galeriją „Kampas“, kurioje buvo eksponuojami ir parduodami angelai. Aktoriui angelai padarė įspūdį, ir jis paskui dešimt metų prieš kiekvieną festivalį užsisakydavo po 40 V. Pelegrimo angelų, ir juos dovanodavo „Purpurinio vakaro“ atlikėjams.

Planuose – ir edukacijos

Valdui smagu būti kartu su savo angelais. Tačiau jam angelai nėra tik hobis, laisvalaikis, pramoga. Atvirkščiai – jie yra pragyvenimo šaltinis. „Galerijos, o ir apskritai angelų kūrimo tikslas yra parduoti savo darbus. Čia ir pašaukimas, ir pragyvenimo šaltinis“, – neslėpė V. Pelegrimas.

Ateityje Pelegrimai planuoja rengti ir edukacines programas, bet ir be programos, užsukusiems į „Medžio monų“ galeriją, bus suteikta galimybė apžiūrėti ir V. Pelegrimo dirbtuves – angelų „peryklą“.

Pasmodai yra šalia kelio Anykščiai–Troškūnai. Į „Medžio monų“ galeriją ateityje kreips ir rodyklės. O kol kas vizitus pas angelus reikėtų iš anksto derinti telefonu +370 673 70422.
V. Pelegrimo angelų galima įsigyti ir internetu – www.medziomonai.lt.

Komentarai 4

  1. Bravo says:
    2 metai ago

    Gražus pasakojimas, puikus menininkas

  2. Sėkmės galerijai says:
    2 metai ago

    Sveikinu Pelegrimus ir linkiu galerijai sėkmės. Kiek teko bendrauti nuoširdūs, išsilavinę žmonės be pretenzijų. Dėl to ir darbai dvasingi šviesūs.

  3. Justina says:
    2 metai ago

    Kokie šilti darbai, labai gražu, nuostabu! Reikės užsukti.

  4. Nijolė says:
    2 metai ago

    Kaip įdomu paskaityti.. Norėsime ir pamatyti. Būtinai aplanysime.

Kitas įrašas
Konkurso lyderiu tapo gydytojas Valdas Macijauskas, kelis paskutinius metus buvęs išrinktas populiariausiu rajono gydytoju.

Medikų rinkimams einant į pabaigą, į priekį „šovė“ naujas lyderis

Vaiko stovyklai reikėtų pataupyti

Panašūs straipsniai

Troškūnų K. Inčiūros gimnazijos muzikos mokytoja Janina Čerkauskienė sakė, kad visos padėkos, pagyrimo raštai, diplomai klasėje nebesutelpa.

Mokytoja Janina Čerkauskienė: „Visas mano gyvenimas – muzika“

2026-04-10
0

Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos muzikos mokytoja, muzikos vadovė Janina Čerkauskienė, beveik penkiasdešimt metų dirbanti Troškūnuose, prisimena ir kuriozinių situacijų: kaip...

Verslininkas Zenonas Karalkevičius, iš tėvo ir iš motinos pusės turintis bajoriškas šaknis (iš tėvo pusės herbas „Dubrawa”, iš motinos – „Lodžia“), Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos narys, gimtuosius Skiemonis gražina bajoriškais mostais: rekonstruotas visas miestelio centre esantis pastatų kompleksas, jame įkurtas muziejus, viešbutis, karčiama.

Kitas Skiemonių vaizdas, arba ir vienas lauke karys

2026-04-03
1

Kaip pasakoje „Batuotas katinas“ viskas priklausė Markizui Karabasui, taip Skiemonys – Zenonui Karalkevičiui. Ir ne tik turtas, bet ir geri...

Per savo profesinę karjerą dirbusi ne tik bibliotekoje, bet ir vienerius metus ėjusi Anykščių rajono mero Sigučio Obelevičiaus patarėjos pareigas Vaida Jucienė teigia, kad darbas savivaldybėje aiškiau leido suprasti, kur ji nori būti.       Asmeninio albumo nuotr.

Vaida Jucienė pastebi, kad Anykščių kultūrinis gyvenimas tapo drąsesnis

2026-03-31
2

Praėjusį rudenį Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojos pareigas pradėjusi eiti Vaida Jucienė sako, kad biblioteka jai...

Dr. Marijonas Tutkus darbo vietoje.

Paskui vieną molekulę…

2026-03-27
0

Anykštėnas Vilniaus universiteto dėstytojas, biofizikas, dr. Marijonas Tutkus užaugo sportininkų šeimoje. Ir jo tėtis, verslininkas Vytautas, ir amžiną atilsį mama,...

Anykšta TV:

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Naujienos

Pianisto Mato Jankausko rečitalis Anykščių koplyčioje
Amerikiečių turistams Anykščiuose – lietuviško folkloro programa
Anykščių ligoninėje – kvalifikuota konsultacinė pagalba
Rastas vyro kūnas
Vairavo mirtinai girtas
Apie planuojamą rinkimų pralaimėjimą (Rievės. 2026-04-10)

Apskrities nusikalstamų įvykių apžvalga

Balandžio 17 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Balandžio 16 dienos apskrities įvykių apžvalga
Balandžio 15 dienos apskrities įvykių apžvalga
Balandžio 14 dienos apskrities įvykių apžvalga
Balandžio 13 dienos apskrities įvykių apžvalga
Balandžio 12 dienos apskrities įvykių apžvalga

Lietuvos ir užsienio naujienos

Lietuvoje pradedamas tarptautinis šeimos ir gimstamumo tyrimas
Jau šiandien prasideda 40-oji „Maisto banko“ akcija: gyventojai kviečiami aukoti visoje Lietuvoje
Pusšimtis Seimo narių bando gelbėti „čekiukų“ bylose įklimpusius politikus – kreipėsi į KT
Seime – medicinos studentų akcija prieš siūlymą rezidentus siųsti į regionus
Apklausa: gyventojai vis labiau nerimauja dėl brangstančio maisto ir degalų
Šalies profesinės mokyklos kviečia į atvirų durų dienas

Laikraštis

Svarsto, kaip padėkoti dėkotojams (Nr. 33, 2022-04-30)
Saulės jėgainių parką savivaldybė statys aerodromo teritorijoje (Nr.31, 2022-04-23)
Anykščių kultūra išpopuliarėjo Indonezijoje (Nr.30, 2022-04-16)
Kario paminklas Kurkliuose nudažytas Ukrainos vėliavos spalvomis (Nr.29, 2022-04-12)
Jei ne švietimas – Anykščių rajonas muštų indekso dugną (Nr.28, 2022-04-09)
Iš Tarybos darbotvarkės išbrauktas 21 klausimas (Nr.26, 2022-04-02)
Restoraną ant Šventosios kranto numatyta nuomoti už kuklią kainą (Nr.25. 2022-03-29)
Anykščiuose ukrainiečius šokiravo atlyginimo dydis (Nr. 24, 2022-03-26)

Vietovės ir žmonės

Mačionių kaimas patrauklus verslui ir poilsiui
Mikieriai ir nuostabusis Leika
Skiemonyse tuščių sodybų beveik nelikę
Nuo melioracijos išsigelbėjo pakišdamas revoliucionierių
„Nebėr Jurgiškio…“
Žiogų kaime Žiogai negyvena
Levaniškiuose užpuolė šunys
Vaikystės pievose prezidentas gano aubrakus

skelbimas žiūrėk

skelbimas žiūrėk

Apklausa

Ar padidėjusios kuro kainos pakeitė Jūsų įpročius?

Rezultatai

  • Balsavimų archyvas

PRENUMERATA

PRENUMERATA

Jaros prekyba

Jaros prekyba

Vaiku biblioteka Istoriju dvarelyje

Vaiku biblioteka Istoriju dvarelyje

Husquarna atsinaujinkite

Husquarna atsinaujinkite

AKC BANERIS

AKC BANERIS

AMC baneris

AMC baneris

Anyksciu vandenys_ logotipas

Anyksciu vandenys_ logotipas

Anyksciu siluma 300×250@2x

Anyksciu siluma 300×250@2x

baseinas bangenis

baseinas bangenis

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

akksc.lt

akksc.lt

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Projektą „Legenda: gyvieji Anykščiai – 2026“ 7 500 Eur iš dalies finansuoja Medijų rėmimo fondas.

anykta.lt logo
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

No Result
View All Result
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In