• Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika
Penktadienis, 16 sausio, 2026
No Result
View All Result
Anyksta.lt
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės
No Result
View All Result
Anyksta.lt
No Result
View All Result

Į mažąją klėtelę sugrįžo vyskupo Antano Baranausko smuikas

Raimondas GUOBIS
2024-07-06
Naujienos
3
Žymus fizikas Vytenis Vasyliūnas savo tėvui priklausiusį Antano Baranausko smuiką įteikia darbą baigiančiam A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktoriui Antanui Verbickui.. Autoriaus nuotr.
Dalintis FacebookDalintis Twitter

Šeštadienį, birželio 29 dieną, į Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus lobyną saugoti perduotas poeto, vyskupo Antano Baranausko smuikas.
Iš Seinų į didžiąją Lietuvą, o po to į JAV patekęs ir galiausiai vėl į Lietuvą sugrįžęs ir relikvija tapęs XVIII amžiuje Vokietijos meistrų pagamintas instrumentas po 120 metų klajonių praturtins „Anykščių šilelio“ autorių menančių daiktų rinkinį. Smuikas bus saugomas A. Baranausko klėtelės gaubto ekspozicijoje.

Šventą valandą Antano Baranausko parašyta ir išniūniuota, be jokių melodijos iškraipymų, giesme „Anykščių šilelis“ pradėjo jau naujojo amžiaus legenda tampantis Anykščių folklorinis ansamblis „Valaukis“ – keliolikos tautiniais drabužiais pasipuošusių balsingų moterų pulkelis. Paskaityta ištrauka iš A. Baranausko jaunystės dienų dienoraščio, kuriame jis trumpai apibrėžia savo santykį su muzika: 1949 metais mokęsis groti klavikordu – mažyčiu senoviniu pianinu, panašiu į klavesiną, kitais metais, būdamas jau penkiolikmetis – smuiku, dar po trejų metų – gitara ir armonika, tačiau pažymėjo, kad nei vieno instrumento gerai neįvaldė.
Vėliau pamėgo fisharmoniją, kuri labai pagelbėjo kuriant giesmes. Po vyskupo mirties Seinuose jo turėti daiktai išsiblaškė: pasiliko vyskupijoje, atiteko keletui artimesnių žmonių.

Legendinis smuikas atiteko kan. Juozui Bylai, grojusiam kontrabosu, altu, giedojusiam choruose, šiek tiek kūrusiam muziką, bendravusiam su garsiu kompozitoriumi Juozu Naujaliu. 1944 metais į Lietuvą besieržiant raudonajai armijai, jis instrumentą perdavė smuikininkui Izidoriui Vasyliūnui (1906–1982), kad šis gelbėtų išsiveždamas į Vakarus.

Vyskupo Antano Baranausko smuikas…


Vokietijoje, po to Kolumbijoje bei Jungtinėse Amerikos valstijose gyvendamas pabėgėlis iš Lietuvos kartais pagrodavo legendiniu smuiku.
Šis šviesus, darbštus, lietuviškai kultūrai, jos sklaidai pasišventęs žmogus kaip profesionalas grojo įvairiuose orkestruose, mokė muzikos, taip pat leido natų rinkinius, vinilo plokšteles, žadino kuriančius žmones neužsisklęsti, aktyviai susirašinėjo su tautiečiais, kaupė archyvą, rašė straipsnius, net apie 500 jų pateikė Bostone leidžiamai lietuvių enciklopedijai.

Sovietinėje Lietuvoje leidžiamame laikraštyje „Tėvynės balsas“ bene 1966 metais pasirodė žinutė, kurioje užsiminta, kad viename išeivijos lietuvių koncerte I. Vasyliūnas grojo A. Baranauskui priklausiusiu smuiku. Po smuikininko mirties, Lietuvai jau tapus nepriklausoma, jo sūnus Vytenis – Harvardo universitetą baigęs žymus fizikas – nusprendė sugrąžinti į tėvynę tėvo sukauptą instrumentų kolekciją – ją tuoj po 2000 metų per pusbrolį, žinomą violončelininką Augustiną Vasiliauską persiuntė Lietuvos muzikos akademijai. Nors dar tinkamą groti bet kiek apirusį legendinį smuiką restauravo Jonas Trečiokas. Instrumentas pagamintas XVIII amžiaus pabaigoje Vokietijoje meistro Peter Klotz dirbtuvėse, jo korpusas suklijuotas iš Karelijos klevo bei lėtai augusios tankių rievių eglės medienos.

Antano Baranausko smuiko klajones prisimenantys pusbroliai Vytenis Vosyliūnas ir Augustinas Vasiliauskas.
Šviesią popietę prie Baranausko klėtelės pakiliai nusiteikę. Iš kairės: muzikologė Vytautė Markeliūnienė, Lilija Šukytė (Lilian Sukis) ir profesorius Algirdas Avižienis. Autoriaus nuotr.

Žinovų nuomone, tai tiesiog geras instrumentas. Laikomas originaliame dėkle, kurio vidus išklotas violetiniu aksomu, įdėtas dar ir pabarzdėlis, smičius bei ryšulėlis atsarginių stygų. Šis smuikas mūsų mieste jau vieną kartą skambėjo Vilniaus kvarteto koncerte prie A. Baranausko klėtelės 2008 metų pavasarį.
Tikėtina, kad nuo šiol kasmet bent jau du kartus juo bus grojama Anykščiuose vykstančiuose koncertuose.

Legendinėje A. Baranausko klėtelėje yra saugomas dar vienas, pasak giminaičių pasakojimų, vyskupui priklausęs smuikas, kurį 1947 metais A. Vienuolis-Žukauskas įsigijo iš poeto giminaičio Balio Pavilonio, gyvenusio Palivarkiečių vienkiemyje, prie Naujųjų Elmininkų. Jį kartu su vyskupo paveikslu ir krėslu jis gavęs iš giminaičio prelato Antano Pavilonio. Tačiau instrumentą nuodugniai ištyrus, specialistams paaiškėjo, kad šis greičiausiai pagamintas jau XX amžiaus pradžioje ir greičiausiai niekada nebuvo patekęs į garsiausio anykštėno rankas. Nors kas bepasakys, ar tai tik graži legenda.

Ta proga iš Miuncheno atvykęs V. Vasiliūnas kartu su pusbroliu A. Vasiliausku smuiką per direktoriaus Antano Verbicko rankas perdavė A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialiniam muziejui.

Iškilmėse dalyvavo V. Vasyliūno žmona, buvusi Metropoliteno operos Niujorke bei Bavarijos operos Miunchene solistė, operos žvaigždė, muzikos pedagogė Lilija Šukytė (Lilian Sukis), profesorius Algirdas Avižienis, knygos Ipolitas Vasyliūnas, sudarytoja Vytautė Markeliūnienė, keletas muziejininkų, minėtos giesmininkės bei keliolika žingeidžių piliečių.

Komentarai 3

  1. Jo says:
    2 metai ago

    Jau Verbickas susenes atrodo kaip babute.

    • Kū ti šneki says:
      2 metai ago

      gerai atroda anus

  2. Senjoras says:
    2 metai ago

    Violeta Gailevičiute-Juciuviene atgaivino A.Baranausko giesmes.Ji sukūrė „Valaukio”ansamblį.Vadovavo ir Lendrina Meškauskaite.Keičiasi vadovai,keičiasi giedojimai.

Kitas įrašas

KVIETIMAS ANYKŠČIŲ RAJONO GYVENTOJAMS

„Troškimų“ rezultatas skaidrina miestelį

Panašūs straipsniai

Savaitgalio diskusija: Ar autobuse būtina užleisti sėdimą vietą vyresniems keleiviams?

2026-01-16
15

Kaip manote, ar viešajame transporte, trūkstant laisvų vietų, mokiniai turėtų užleisti sėdimas vietas suaugusiems, vyresniojo amžiaus, keliviams? Ar šiais...

Aurelijus Veryga prisipažino dažnai sulaukiantis klausimų, ką veikia Europos Parlamente

2026-01-16
7

Sausio 16 dieną, penktadienį, Anykščiuose apsilankė europarlamentaras Aurelijus Veryga.
Savivaldybės posėdžių salėje politikas susitiko su savivaldybės vadovais bei savivaldybės administracijos specialistais,...

Pomidorų sodinimo įkarštis

2026-01-16
6

Spaudžiant dideliems šalčiams UAB „Anykščių šiltnamiai“ darbuotojai intensyviai sodina pomidorus.

„Kitą savaitę užsodinsime visus šiltnamius.  Nors matome, kad lauke gali būti...

UAB „Anykščių šiluma“  direktorius Dainius Šiaučiulis sako, kad duninės katilinės užkūrimas šilumos kainos apstebimai nepadidins.

Užkūrė dujinį katilą

2026-01-16
9

Šia savaitę atšalus orams UAB „Anykščių šilumos“ bio katilinei jau reikia pagalbos, todėl kuriamas ir Anykščių miesto centrinės dalis dujinis katilas.

UAB „Anykščių...

Anykšta TV:

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Naujienos

Savaitgalio diskusija: Ar autobuse būtina užleisti sėdimą vietą vyresniems keleiviams?
Aurelijus Veryga prisipažino dažnai sulaukiantis klausimų, ką veikia Europos Parlamente
Pomidorų sodinimo įkarštis
Užkūrė dujinį katilą
Meras gavo padėką
Ženkliai išaugo kompensacijos privačių miškų savininkams už neiškirstus plotus

Apskrities nusikalstamų įvykių apžvalga

Sausio 14 dienos apskrities įvykių apžvalga
Sausio 13 dienos apskrities įvykių apžvalga
Sausio 12 dienos apskrities įvykių apžvalga
Sausio 11 dienos apskrities įvykių apžvalga
Sausio 10 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga
Sausio 9 dienos Utenos apskrities įvykių apžvalga

Lietuvos ir užsienio naujienos

Apklausa: vyresni Lietuvos gyventojai jaučia įtampą dėl pajamų, tvirčiausiai jaučiasi jaunimas
PAGD: pernai Lietuvoje kilo kiek daugiau gaisrų, žuvusiųjų – mažiausiai per septynis metus
Pernai 54 politikai ir jų sutuoktiniai valdė 109 žiniasklaidos priemones
Partijų reitinguose – štilis
Ministras: Kelių fondo prioritetai – automagistralėms, „Via Balticai“, Vilniaus–Utenos plentui
Kelininkai pateikė sniegingų dienų statistiką: skaičiai muša rekordus

Laikraštis

Svarsto, kaip padėkoti dėkotojams (Nr. 33, 2022-04-30)
Saulės jėgainių parką savivaldybė statys aerodromo teritorijoje (Nr.31, 2022-04-23)
Anykščių kultūra išpopuliarėjo Indonezijoje (Nr.30, 2022-04-16)
Kario paminklas Kurkliuose nudažytas Ukrainos vėliavos spalvomis (Nr.29, 2022-04-12)
Jei ne švietimas – Anykščių rajonas muštų indekso dugną (Nr.28, 2022-04-09)
Iš Tarybos darbotvarkės išbrauktas 21 klausimas (Nr.26, 2022-04-02)
Restoraną ant Šventosios kranto numatyta nuomoti už kuklią kainą (Nr.25. 2022-03-29)
Anykščiuose ukrainiečius šokiravo atlyginimo dydis (Nr. 24, 2022-03-26)

Vietovės ir žmonės

Mačionių kaimas patrauklus verslui ir poilsiui
Mikieriai ir nuostabusis Leika
Skiemonyse tuščių sodybų beveik nelikę
Nuo melioracijos išsigelbėjo pakišdamas revoliucionierių
„Nebėr Jurgiškio…“
Žiogų kaime Žiogai negyvena
Levaniškiuose užpuolė šunys
Vaikystės pievose prezidentas gano aubrakus

skelbimas žiūrėk

skelbimas žiūrėk

Apklausa

Ar slidinėjate?

Rezultatai

  • Balsavimų archyvas

PRENUMERATA

PRENUMERATA

Jaros prekyba

Jaros prekyba

Anyksciu kredito unija 300×250@2x

Anyksciu kredito unija 300×250@2x

Husquarna atsinaujinkite

Husquarna atsinaujinkite

AKC BANERIS

AKC BANERIS

Varnė studija

Varnė studija

AMC baneris

AMC baneris

Anyksciu vandenys_ logotipas

Anyksciu vandenys_ logotipas

Anyksciu siluma 300×250@2x

Anyksciu siluma 300×250@2x

baseinas bangenis

baseinas bangenis

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu kvarcas 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

Anyksciu komunalinis ukis 300×250@2x

akksc.lt

akksc.lt

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Anyksciu ismanioji tv 300×250@2x

Projektą „Legenda: gyvieji Anykščiai – 2025“

10 000 Eur iš dalies finansuoja

Medijų rėmimo fondas.

anykta.lt logo
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Apie mus
  • Prisijungti
  • Prenumerata
  • Privatumo politika

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

No Result
View All Result
  • Naujienos Anykščiuose
    • Politika
    • Bendruomenės
    • Verslas
    • Sveikata
    • Kultūra
    • Švietimas
    • Teisėsauga
    • Sportas
    • Gamta
    • Žmonės
    • Lietuvos ir užsienio naujienos
  • Nusikalstamų įvykių apžvalga
  • Premium Anykšta
  • Aukštaitiškas formatas
  • Gyvieji Anykščiai
  • Vox Populi
    • Laiškai
    • Dienos sentencija
    • Komentaras
    • Balsavimo rezultatų archyvas
  • Anykšta TV
  • Laisvalaikis
    • Gamtos knyga
    • Konkursai
    • Veiklos Anykščiai
  • Skelbimai
  • Prenumerata
  • Renginiai
  • Archyvas
    • Naujienų archyvas
    • Laikraščio archyvas
    • Ženklai ir žmonės

© Anykšta, tel/faksas (8 381) 5 94 58, reklamos skyrius +370 686 33036, el. paštas anyksta@anyksta.lt
Portalas www.anyksta.lt talpinamas UAB „Interneto vizija“ serveryje

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In