Savaitgalį Anykščiuose 17-ąjį kartą vykęs kultūros festivalis „Purpurinis vakaras“ buvo paskutinis. Organizatoriai rugpjūčio 26 dieną, pirmadienį, paskelbė, kad festivalis dėl finansinių sunkumų atsisveikina su klausytojais, ir daugiau nebebus rengiamas. Tai – jau antrasis didelio masto festivalis, kurio nebeliko Anykščiuose. Pernai organizatoriai nusprendė nebeorganizuoti festivalio „Devilstone“.
„Purpurinio vakaro“ idėja kilo aktoriui ir dainų atlikėjui Gediminui Storpirščiui, rašytojui, dainų autoriui ir atlikėjui Vytautui V. Landsbergiui, tuomečiam Anykščių rajono merui, šviesaus atminimo Sigučiui Obelevičiui ir jo patarėjui Sergejui Jovaišai.
Pirmasis „Purpurinis vakaras“ tebuvo vieno vakaro jungtinis koncertas. Vėliau festivalį į savo rankas perėmė „Bardai LT“.
„Purpurinio vakaro“ rengėjai visada akcentuodavo festivalio meninį daugiasluoksniškumą – kartu su muzika mieste apsigyvendavo poezija, kinas, teatras, tapyba ir fotografija.
Nuo antrojo festivalio „Purpuriniame vakare“ gyvavo Vidurnakčio poezijos skaitymo Anykščių koplyčioje tradicija, vykdavo kasmečiai susitikimai su poetais, aktoriais, vaikų popietės, jauniesiems bardams buvo teikiama Sauliaus Mykolaičio premija.
„Labai nenoriai, tačiau teko priimti skaudų sprendimą. Pirmiausia jį pranešėme festivalio organizavimo ir savanorių komandoms, vėliau nuliūdinome ir festivalio lankytojus“, – po paskutinio, šeštadienio koncerto išplatintame pranešime sakė festivalio vadovas iš „Bardai LT“ Benas Jakštas.
Festivalio vadovas neslėpė, kad kylant atlikėjų honorarams, brangstant paslaugoms, organizatorių komanda susidūrė su finansiniais sunkumais. „Nebegalime dirbti vien iš idėjos. Prie festivalio visa mūsų komanda dirba metus, negaliu leisti, kad jie dirbtų be atlygio“, – teigė B. Jakštas.
Jam pritarė ir kolegė, festivalio meno vadovė A. Semionova: „Mes patys aukštai iškėlėme festivalio kartelę, nuleisti jos negalime ir nenorime, nors daug kas mus ir protino – susimažinkite, nekvieskite tiek garsių atlikėjų, renkite mažiau renginių. Bet 17-kos metų įdirbis mus įpareigoja.“
Festivalio organizatoriai teigė, kad gausybė nemokamų renginių, o ypač miestų šventės, kurias rengia vietos savivaldybės, stipriai kiša koją ne tik „Purpurinio vakaro“ rengėjams.
„Kol miestai tarpusavyje nenustos konkuruoti, kuris į savo šventę pakvies garsesnį atlikėją, tol mokamų renginių organizatoriams rengti savo renginius nebus nei prasmės, nei galimybių. Visus 17 metų laikėmės nuostatos, kad už kokybiškus kultūrinius renginius reikia mokėti, taip galvojame ir iki šiol“, – kalbėjo B. Jakštas.
Beje, išplatintame pranešime „Bardai LT“ dar paliko vilties.
„Kad ir per ašaras, tačiau su šypsenomis užbaigę „Purpurinį vakarą“ festivalio organizatoriai juokauja: jeigu ateitų kultūrą mylintis mecenatas ir pasakytų – jūsų nepaleisime, atvertume duris dialogui“, – rašoma pranešime spaudai.
Pirmadienį „Anykštos“ kalbintas Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio pavaduotojas Dainius Žiogelis sakė, kad tai, jog kultūros festivalis „Purpurinis vakaras“ traukiasi iš Anykščių, jo „nedžiugina“.
„Dėl ekonominių priežasčių nebeliko festivalio „Devilstone“, tai taip nutiko ir „Purpuriniam vakarui“. Lietuvoje vienas po kito užsidaro festivaliai, kurie turėjo dešimčių metų tradicijas. Kaip suprantu, tokius renginius reikia daryti nemokamai, bet nemokamai padaryt, vėlgi tai yra biudžeto pinigai. Nepakeliama biudžetui festivalius finansuoti 100 proc.“, – kalbėjo D. Žiogelis.
Šiemet festivalio „Purpurinis vakaras“ organizatoriams iš Anykščių rajono savivaldybės biudžeto skirta per 4 tūkst. eurų. Pastebėjus, kad galbūt savivaldybė prie renginio galėjo prisidėti solidesne suma, mero pavaduotojas D.Žiogelis dėstė: „Aš nežinau, ar 5, 10 ar 20 tūkst. eurų gali išgelbėt tokio lygio festivalį. Negali turbūt.“
Pasidomėjus, ar iš Anykščių pasitraukus paskutiniam dideliam festivaliui, savivaldybė žada kalbėtis su renginių organizatoriais, kad Anykščiai vėl turėtų panašaus lygmens festivalį, D. Žiogelis sakė: „Spragos užsipildo, kai atsiranda iniciatyva. Varyte niekas nieko neatvarys. Buvo jaunimo iniciatyva, padėjom ir asmeniškai padėjau, bet tūkstančių žiūrovų nebuvo. Keli šimtai susirinko, nors nemokamas renginys buvo“ (red. past. – D. Žiogelis kalbėjo apie rugpjūtį Anykščiuose vykusį jaunimo muzikos festivalį).
Mero pavaduotojas D. Žiogelis sakė susidaręs nuomonę, kad anykštėnams apskritai nereikia mieste vykstančių festivalių.
„Kaip viešoj erdvėj keletas asmenybių koneveikiuoja „Velnio akmenį“, tai aš galvoju, kad anykštėnams tikrai nereikia. Nes keli žmonės sugebėjo sukurt viešą opiniją, kad festivaliai nereikalingi, nes kažkas negali pamiegot turbūt. Sutinku, kad festivaliai, suburiantys tiek klausytojų, gal kažkam ir sukelia nepatogumų, bet daugeliui tai yra nauda. Traukiantis tokiems renginiams, žinomumas ir ekonominiai dalykai, nauda „eina į kitą pusę“, – konstatavo D. Žiogelis.
Priminsime, kad pernai organizatoriai paskelbė, kad Anykščiuose daugiau nebevyks 13 metų organizuotas festivalis „Devilstone“. Jo rengėjams paskutinius trejus metus renginys tapo nuostolingu.
Ko gero, ne paskutinėje vietoje, kad Anykščiuose nebeliktų nei festivalio „Devilstone“, nei „Purpurinio vakaro“, įtakos turėjo ir Anykščių rajono savivaldybės pozicija. Akivaizdu, kad Anykščių rajono mero pareigas perėmus Kęstučiui Tubiui, savivaldybės santykiai su festivalio „Devilstone“ organizatoriais pašlijo. Prie gerų santykių palaikymo neprisidėjo savivaldybės nurodymas organizatoriams iš Dainuvos slėnio medžių šią vasarą nukelti meninę instaliaciją „Dainuvos slėnio vaiduokliai“, kuriai sukurti ta pati savivaldybė skyrė 1 tūkst. 140 Eur., taip pat ženkliai sumažino jam skiriamą paramą – paskutiniais metais vos skyrė 1 tūkst. 500 Eur.
Panašu, kad ir su „Purpurinio vakaro“ organizatoriais savivaldybėje trūko glaudesnio bendradarbiavimo. Kalbėdamas su „Anykšta“, kultūros sritį kuruojantis mero pavaduotojas D. Žiogelis prisipažino, kad su „Purpurinio vakaro“ organizatoriais šiemet net nebuvo susitikęs, o nemokamą kvietimą į festivalį gavęs Anykščių rajono meras K. Tubis renginyje net nepasirodė. Nors nemokamas kvietimas į festivalį buvo skirtas ir savivaldybės administracijos direktorei Jurgitai Banienei, iš savivaldybės nemokamais kvietimais pasinaudojo tik dvi savivaldybės specialistės: Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Severina Šeštokaitė ir Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Vaizgėlienė.
Komentarai 3